Akademia Murowania SILKA YTONG
“W okresie boomu budowlanego przed dwoma laty mieliśmy dużo zapytań o dobre firmy murarskie, a jest ich niewiele. To nas zainspirowało do stworzenia programu współpracy ze szkołami" - powiedział Cezary Szeszuła, prezes zarządu Xella Polska, ogłaszając rozszerzenie programu Akademii Murowania SILKA YTONG.
Akademia Murowania jest autorskim, bezpłatnym programem Xelli skierowanym do uczniów i nauczycieli szkół zasadniczych i techników o profilu budowlanym.
- W roku 2009 programem objęliśmy 27 szkół, w tym roku będzie ich jeszcze więcej o 70 - zapowiedział prezes Cezary Szeszuła. - Celem Akademii jest poprawa jakości wykonawstwa, promocja nowych technologii u podstaw edukacji, walka ze stereotypami, że nie można mieszać technik budowania. Oczywiście, liczymy, że w długofalowej perspektywie, program będzie wspierał wysoką jakość wykonawstwa. Pilotaż i zebrane opinie pokazały, jak bardzo potrzebna jest taka forma współpracy ze szkołami. Młodzi ludzie, przyszli fachowcy powinni mieć stały dostęp do najnowszych osiągnięć technologii budowlanej, tak aby wchodząc na rynek pracy mogli wykazać się wiedzą i umiejętnościami zgodnymi z aktualnymi trendami w branży.
W poprzednim roku szkolnym firma przeszkoliła około 800 osób, uczniów i nauczycieli, w tym roku będzie trzy razy więcej. W ramach Akademii dostępna jest szeroka gama materiałów edukacyjnych. Tylko w pierwszym półroczu 2010 do szkół trafiło kilkaset poradników murowania z SILKI i YTONG’a, pakiety filmów instruktażowych, kalkulatory w wersji elektronicznej do przeliczania potrzebnego na budowę materiału oraz komplety tablic dydaktycznych. Cenionym elementem programu są zajęcia praktyczne. Instruktorzy Xella (jest ich dziesięciu) prowadzą szkolenia oraz pokazy murowania. Ważnym punktem jest murowanie na cienką spoinę, którego nie ma w standardowym programie zajęć szkolnych, a które jest wymogiem energooszczędnego budownictwa. Po szkoleniu każdy zarówno nauczyciel, jak i uczeń otrzymuje dyplom jego ukończenia. Program, ze szczególnym naciskiem na część praktyczną, spotkał się z bardzo pozytywną reakcją szkół, co wynika z ankiet przeprowadzanych każdorazowo po szkoleniach.
Nowy rok szkolny został zainicjowany wydaniem poradnika “Jak fachowo budować” ze wskazówkami jak dobrze murować. Książki zostały rozesłane do wszystkich szkół o profilu budowlanym w Polsce. Ponadto Xella planuje dalsze zwiększanie zakresu materiałów dydaktycznych, a także wprowadzenie dodatkowych możliwości szkoleń dla nauczycieli. Elementem programu edukacyjnego Akademia Murowania będą również konkursy i quizy wprowadzające motywy zabawy i konkurencji wśród uczniów.
- Takie są realia, że upadł w Polsce system kształcenia zawodowego i firmy muszą włączyć się w jego odbudowywanie. Nasz program spotkał się z pozytywnym odbiorem w szkołach, jest na niego coraz większe zapotrzebowanie, a zatem idziemy w dobrym kierunku. W naszej bazie mamy 300 szkół i na początek chcemy właśnie je objąć tym programem - zapowiada Cezary Szeszuła, prezes Xella Polska.
Są firmy, które podobnie jak Xella, postawiły na edukację młodzieży budowlanej. Nie da się co prawda tym sposobem naprawić błędów reformy szkolnictwa, ale każda taka kolejna inicjatywa przybliża szkoloną młodzież do wyboru zawodu budowlańca, czyni ją bardziej konkurencyjną na rynku pracy.