Inspiracją był Gdańsk
O gdańskim stadionie, który ma być jedną z aren Euro 2012, gdzie w czasie mistrzostw mają zostać rozegrane trzy spotkania grupowe i jeden ćwierćfinał, rozmawiamy z Wojciechem Grabianowskim, prezesem RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Pracownia jest autorem projektu architektonicznego tego obiektu.
Co według Pana było największym wyzwaniem w projektowaniu obiektu?
- Inspiracją dla projektu było miasto Gdańsk – jego historia i rozwój. Tradycja bursztynu zwanego „złotem bałtyku” oraz przemysł stoczniowy to główne elementy cechujące nadbałtyckie miasto. Projekt charakteryzuje filigranowa konstrukcja dachowa i fasadowa przypominajaca kadłuby statków, na które naciągane jest poszycie. To właśnie owa lekkość konstrukcji, przeniesienie tego co związane z bursztynem, wierne odwzorowanie jego wielobarwności i form użytych w projekcie były wyzwaniem dla projektantów.
Co będzie najbardziej charakterystycznym elementem konstrukcji?
- Najbardziej charakterystycznym i przy okazji najbardziej atrakcyjnym elementem obiektu będzie poszycie poliwęglanowe złożone z sześciu wariantów modułów o odpowiedniej gamie kolorystycznej różnych odcieni bursztynu. Ku górze poszycie staje się coraz bardziej przezroczyste, dlatego też powstanie wrażenie zanikania obiektu i scalania się z niebem.
Obiekt można postrzegać na wiele sposobów. Z różnych odległości widać całe bogactwo estetyczne budowli wraz z jego wieloma obliczami. O ile z daleka stadion będzie sprawiał wrażenie świetlnego drogowskazu, to wraz z malejącą odległością będzie ulegał kolejnym metamorfozom. Na początku wyraźny stanie się przypominający o morzu falujący kształt, później pionowa struktura nośna dźwigarów i wreszcie pozioma struktura płyt. Na koniec, już prawie u celu, odwiedzający dostrzeże materialną, ale mimo to przejrzystą substancję gdańskiego stadionu.
A na jakie wyzwania w trakcie budowy powinien być przygotowany wykonawca?
- Największym wyzwaniem dla wykonawcy stadionu będzie terminowe stworzenie obiektu wraz z jego założeniami, przeniesienie go z olbrzymich kart papieru pomiędzy realne żurawie stoczniowe, wzniesienie potężnej bursztynowej bryły ukazując jednocześnie jej lekkość.
Stadion stanie w dzielnicy Letnica. Arena została zaprojektowana zgodnie z wszelkimi wymogami UEFA. Pomieści 44 tysiące widzów. Ponad 2 tysiące metrów kwadratowych przeznaczono dla specjalnych gości i ponad 40 lóż VIP. Oprócz boksów planowanych jest 1385 miejsc biznesowych na trybunie głównej. Wymiary stadionu to 236 x 204 x 45 metrów.