Bosch: powstanie fabryka fotowoltaiki w Malezji
Grupa Bosch chce powiększyć swój wkład w rozwój branży fotowoltaicznej. Spółka planuje otworzyć fabrykę technik fotowoltaicznych w Azji. Koszt inwestycji przewidziany jest na ponad 500 mln euro. Fabryka będzie zatrudniać 2000 pracowników.
Nowa fabryka Bosch ma powstać w malezyjskim stanie Penang, w mieście Batu Kawan i będzie największym zakładem produkcyjnym w historii firmy. Fabryka będzie produkować na potrzeby rynku techniki solarnej w Azji. Sektor fotowoltaiki w tej części świata dynamicznie się rozwija. W nadchodzących latach branża fotowoltaiczna w Azji, średnio będzie osiągać 30 proc. wzrost.
Przeczytaj również: Ogniwa fotowoltaiczne. Przyszłością fotowoltaiki są systemy rozproszone
- Dzięki tej inwestycji Bosch będzie mógł kontynuować kurs internacjonalizacji w branży fotowoltaiki . Malezyjska fabryka będzie dostarczać komponenty dla lokalnych zakładów produkcyjnych w innych krajach. Planowana produkcja obejmie cały łańcuch kreacji wartości, od kryształów krzemowych, poprzez ogniwa solarne, aż po moduły do stosowania na dachach lub w elektrowniach solarnych. - komentuje Franz Fehrenbach, Prezes Zarządu spółki Bosch w Stuttgarcie.
Budowa nowej fabryki ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Produkcja zostanie uruchomiona prawdopodobnie pod koniec 2013 roku. Dokończenie budowy przewidziano na kolejny rok. Fabryka będzie produkować rocznie ogniwa o całkowitej mocy 640 megawatów peak. Produkcja modułów ma osiągnąć roczną wydajność 150 megawatów peak.
W branży solarnej do określenia wytworzonej ilości energii używa się jednostki wat peak (Wp), która określa najwyższą możliwą wydajność ogniwa solarnego. W praktyce uzysk energii jest silnie uzależniony od regionu stosowania ogniwa solarnego. Roczna produkcja ogniw nowej fabryki w Malezji mogłaby pokryć potrzeby energetyczne od 165 000 (Europa Środkowa) do 300 000 (Malezja) gospodarstw domowych.