Brakuje instalatorów pomp ciepła! Brak specjalistów powoduje opóźnienia nawet do 6 miesięcy
Brak pomp ciepła i trudności w dostępie do komponentów to nie jedyne problemy, które dotykają producentów i użytkowników tych urządzeń. Palącym zmartwieniem jest także brak wykwalifikowanych instalatorów, który może utrudnić dalszy rozwój tego rynku. Jak duża jest luka na rynku pracy dla instalatorów pomp ciepła? Czy instalatorzy innych branż będą chcieli się przekwalifikować?
Zainteresowanie pompami ciepła dalej będzie rosnąć. Według najnowszych prognoz sprzedaż pomp ciepła w Polsce w 2022 r. może sięgnąć nawet 200 000 urządzeń - w Niemczech przewiduje się sprzedaż 230-250 000 pomp ciepła.
Ilu instalatorów pomp ciepła brakuje w Polsce?
W Polsce brakuje dokładnych danych dot. pożądanej liczby monterów. Jednocześnie niemiecki rynek szacuje swoje zapotrzebowanie na specjalistów na dodatkowe 100 000 instalatorów. Porównując wyniki sprzedaży w obu państwach, można jednak założyć, że na polskim rynku brakuje co najmniej kilkudziesięciu tysięcy instalatorów. A o dobrych specjalistów nie jest łatwo.
Brak specjalistów już teraz powoduje opóźnienia w realizacjach nawet do 6 miesięcy.
Jakie kwalifikacje musi mieć instalator pomp ciepła?
W przeciwieństwie do fotowoltaiki montaż pomp ciepła wymaga bardziej rozległych kompetencji. Instalator powinien mieć wiedzę z takich obszarów budowlanych jak:
- elektryka,
- hydraulika,
- automatyka,
- ciepłownictwo,
- chłodnictwo.
Jest to o tyle ważne, że instalacja pompy ciepła wiąże się z dużą ingerencją w budynek i integracją z jego obiegami elektrycznymi i grzewczymi. Nieprawidłowy montaż może spowodować zwiększone koszty użytkowania, niedogrzanie budynku czy powtarzające się awarie.
Więcej o uprawnieniach instalatora pomp ciepła możesz przeczytać w artykule: Dobry instalator pomp ciepła - jakie uprawnienia powinien mieć? Jakie mogą być skutki zatrudnienia fachowca bez uprawnień?
Jedną z kluczowych kwestii pozostaje właściwe przeszkolenie instalatorów. Obecnie monter może uzyskać dwa, niezwiązane z konkretnymi producentami certyfikaty, potwierdzające jego umiejętności. Jednym z nich jest certyfikat instalatora OZE o specjalności pompy ciepła, wystawiany przez Urząd Dozoru Technicznego. Drugi wystawiany jest przez Europejski System Szkoleń i Certyfikacji Instalatorów Pomp Ciepła (EUCERT). Uzyskanie takich uprawnień to niekiedy koszt ponad 2000 złotych, co może utrudnić rozpoczęcie kariery.
Oprócz ogólnego kursu instalatorzy muszą także zapoznawać się ze specyfiką instalacji pomp ciepła poszczególnych producentów, przez co szkolenie jest dłuższe i trudniejsze. Wielu producentów wymaga również niezbędnej autoryzacji, po pierwsze do montowania urządzeń a w dalszej kolejności do ich uruchamiania.
Czy instalatorzy innych branż mogą się przekwalifikować?
Sposobem na zwiększenie liczby instalatorów pomp ciepła może być także pomoc w przekwalifikowaniu specjalistów z innych branż. Warto przyjrzeć się szczególnie wygaszanym sektorom gospodarki, takimi jak górnictwo czy hutnictwo, lub które będą zanikać na skutek automatyzacji (np. przemysł elektroniczny czy wydobywczy). Duży potencjał ma także rozwój kompetencji ekspertów zajmujących się instalacją fotowoltaiki.
Sięganie po specjalistów z innych sektorów energetyki jest coraz popularniejsze. Takie osoby mają już częściowe zaplecze w postaci wiedzy, doświadczenia i znajomości rynku.
Rozwiązaniem trudności dla branży byłoby ujednolicenie szkoleń i zasad kształcenia. Rynek pomp ciepła potrzebuje systemowych rozwiązań w zakresie szkolnictwa zawodowego. W dodatku kursom brakuje praktycznych zajęć, co zniechęca potencjalnych zainteresowanych i sprawia, że nowi instalatorzy weryfikują posiadaną już wiedzę na „żywym organizmie” w trakcie montażu u klienta.
Może zainteresuje Cię także: