Cementownia Górażdże zakończyła rozbudowę zakładu
Spółka Górażdże Cement zakończyła rozbudowę drugiej linii technologicznej. Dzięki modernizacji zakład produkcyjny będzie w stanie wyprodukować 12 000 ton klinkieru na dobę, a roczny poziom produkcji osiągnie ponad 5 milionów ton cementu.
Autor: Cementownia Górażdże
Cementownia Górażdże
Zarówno w Polsce jak i na świecie rośnie zapotrzebowanie na cement. Na krajowym rynku w 2010 r. sprzedano 15,4 mln ton tego materiału budowlanego. Według prognoz w roku bieżącym popyt na cement w Polsce wzrośnie do poziomu ok.17 mln ton (10%), by w 2012 r. zwiększyć się o kolejne kilka procent. Tylko w I kwartale 2011 r. sprzedaż cementu w kraju była większa o 45,2% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Górażdże Cement rozpoczęła budowę nowej linii technologicznej w maju 2010 roku. Inwestycja umożliwi obniżenie kosztów produkcji cementu oraz przyniesie wymierne korzyści dla środowiska. Zastosowane rozwiązania technologiczne umożliwią zredukować jednostkowe zużycie energii na tonę klinkieru, ograniczyc emisję CO2 z paliw oraz obniżyć poziom powstającego w czasie produkcji hałasu.
- To najważniejsza inwestycja w ponad 30- letniej historii firmy o ogromnym znaczeniu dla jej przyszłości i rozwoju. Górażdże to obecnie największa cementownia w Europie. - mówi Andrzej Balcerek, prezes zarządu Górażdże Cement SA.
W wyniku moderniizacji zakład produkcyjny został wyposażony w dwa piece do wypalania klinkieru o mocy produkcyjnej 6000 ton na dobę każdy. Przy modernizacji linii technologicznej pracowało 700 osób dziennie. Koszt modernizacji to 500 mln złotych.