Ekologiczny Barlinek
Dzięki inicjatywie Barlinka rośnie już blisko 6,5 mln drzewek. Od kilku lat polski producent podłóg drewnianych realizuje Program "1 za 1" - w zamian za zakupione przez klientów paczki deski barlineckiej, firma współfinansuje zakup sadzonek. I tak rośnie "Las Klientów" firmy.
Inspiracją do realizacji programu firmy była idea rekompensowania przyrodzie cennego surowca, jakim jest drewno, używanego przez spółkę do produkcji wyrobów. Pierwsza zasadzona w ramach projektu sadzonka zapuściła swoje korzenie w lubuskim nadleśnictwie Bogdaniec, w 2000 r.
W Polsce i na Ukrainie
W ramach tylko ubiegłorocznych nasadzeń "Las Klientów Barlinka" powiększył się o przeszło 1,5 mln drzewek - znakomitą większość drzewek firma współfinansowała w Polsce, a 100 000 na Ukrainie, w rejonie Winnicy i Żytomierza.
Program "1 za 1" obejmuje w kraju swoim zasięgiem nadleśnictwa w 4 województwach: zachodniopomorskim, (najwięcej w nadleśnictwach: Choszczno, Sławno, Świerczyn, Dobrzany, Połczyn, Gryfice, Bobolice, Myślibórz, Bierzwnik, Nowogard i Barlinek) lubuskim (w nadleśnictwach: Sulęcin, Torzym, Świebodzin, Kłodawa, Strzelczyce Krajeńskie, Głusko i Smolarz), pomorskim (m.in. w nadleśnictwach: Warcino, Człuchów i Osusznica) i wielkopolskim (w nadleśnictwie Krzyż Wielkopolski).
Na Ukrainie projekt jest realizowany od 2007 r. i do tej pory zasadzono tam 280 tys. drzew. Najkrótszą historię program Barlinka ma w Rosji, gdzie firma poszczycić się może dorobkiem 60 tys. sadzonek.
Przede wszystkim liściaste...
W polskich lasach, zdominowanych przez drzewa iglaste, istotne jest zwiększanie udziału gatunków liściastych. Dlatego też drzewka sadzone w ramach programu Barlinka występują w kilkunastu gatunkach, a są wśród nich obok najpopularniejszych sosen m.in. dęby, buki, brzozy i klony.
I tak "Las Klientów Barlinka" systematycznie się rozrasta...
Ekologiczny Barlinek
Barlinek przywiązuje także dużą wagę do tego, aby działanie jego zakładów produkcyjnych nie było uciążliwe dla środowiska naturalnego. Surowiec wykorzystywany w produkcji, firma pozyskuje wyłącznie z terenów objętych zracjonalizowaną gospodarką leśną, co potwierdza przyznany firmie prestiżowy certyfikat Forest Stewardship Council (FSC).
Obok programu "1 za 1" firma wspomaga finansowo prowadzony przez Stację Badawczą Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu i Nadleśnictwo Barlinek projekt odnowy populacji sokoła wędrownego. Dzięki podjętym działaniom udało się wypuścić do barlineckich lasów już trzydzieści tych niezwykle rzadkich i pięknych ptaków.
Barlinek S.A. przeznacza także środki finansowe na realizację niezbędnych prac renowacyjnych, ratujących niezwykle cenne drzewo, jakim jest sędziwy Dąb Bartek. Jest on nie tylko prastarym symbolem Ziemi Świętokrzyskiej i bezcennym pomnikiem przyrody, ale też najpopularniejszym i najlepiej rozpoznawalnym polskim drzewem.