Elastyczność, ekologia i wartość dodana - rozmowa z Maciejem Sieclą, dyrektorem generalnym Hauraton Polska
Rozmowa z Maciejem Sieclą - dyrektor generalny HAURATON Polska opowie o tym, że w czasach kryzysu można osiągnąć dwucyfrowy wzrost sprzedaży, a także o trzech filarach, na których opiera się sukces firmy.
Koniec roku to tradycyjny okres podsumowań. Czy HAURATON zaliczy 2010 rok do tych udanych?
Zdecydowanie tak! I to zarówno pod względem lepszych niż zakładane wyników sprzedaży, prestiżowych inwestycji, jak i dobrych rokowań na przyszłość. Nasze rozwiązania zostały docenione przez projektantów pracujących przy ważnych miejskich inwestycjach, m.in. obiektach sportowych budowanych na Euro 2012 czy miejskich promenadach, jak promenada w Kołobrzegu albo Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod Wawelem. Liczba tych inwestycji przełożyła się na znaczący wzrost sprzedaży – w czasach określanych jako kryzysowe nasza firma przekroczyła plany sprzedażowe o 20%. Dzięki prestiżowym realizacjom nasze systemy odwodnień cieszą się coraz większą popularnością, więc plany na przyszły rok mamy naprawdę ambitne.
Jak Pan sądzi, dlaczego inwestorzy wybierają produkty HAURATON?
Wyróżniłbym trzy najważniejsze powody: elastyczność i kompleksowość rozwiązań, ekologiczne podejście do gospodarowania wodą opadową oraz wartość dodaną w postaci fachowego doradztwa.
Nasze systemy odwodnień już na etapie projektowania są opracowywane tak, aby – jako całość – spełniały wszystkie funkcje, jakie stawia się nowoczesnym systemom zagospodarowania wody deszczowej. Ze względu na bardzo szeroki typoszereg, są elastyczne, oznacza to, że mogą zostać dopasowane do oczekiwań inwestora oraz dedykowane dla konkretnych inwestycji, jak torowiska tramwajowe, parkingi wielopoziomowe czy tunele.
A jak to się przekłada na podejście ekologiczne?
Staramy się, by elementy systemów HAURATON w jak największym stopniu składały się z materiałów pochodzących z recyklingu. Jednak ekologia w HAURATON sięga głębiej – chcemy, poprzez kompleksowe podejście do zagadnienia odwodnień, zapewnić równowagę hydrologiczną w środowisku każdej inwestycji. Takie podejście zmniejsza ryzyko miejscowych podtopień oraz stepowienia gruntów i obniżania się poziomu wód gruntowych. Nasze produkty umożliwiają także oczyszczanie wody opadowej, m.in. ze związków ropopochodnych oraz osadów, a nawet metali ciężkich.
Wspominał Pan, że inwestorzy obdarzają produkty HAURATON zaufaniem także z powodu wartości dodanej – doradztwa. Dlaczego?
HAURATON nie sprzedaje samych produktów. Nasza oferta obejmuje zawsze konkretne rozwiązanie wraz z aktywnym wsparciem ze strony naszych doradców techniczno-handlowych bezpośrednio u klienta w zakresie doboru odpowiedniej pojemności systemów oraz klas wytrzymałości montowanych produktów. Wspieramy inwestorów w projektowaniu, opracowujemy kalkulacje hydrauliczne oraz udzielamy wskazówek dotyczących prawidłowego montażu. W całym kraju działa w tej chwili 17 doradców HAURATON. Także inżynierowie pracujący na co dzień w naszym biurze, obok projektowania instalacji, zajmują się doradztwem przy bardziej skomplikowanych i rozbudowanych systemach odwodnień.
HAURATON jest obecny na obiektach sportowych budowanych na Euro 2012 (w Warszawie, w Poznaniu i w Gdańsku). Czy to oznacza, że korzystacie z koniunktury?
W pewnym sensie tak, choć po trochu to „koniunktura” korzysta z naszych rozwiązań. Funkcje nowoczesnych obiektów znacznie wykraczają poza rolę aren sportowych. Dlatego już od dawna tworzymy specjalną ofertę dla inwestycji tego typu. Produkty z grupy SPORTFIX® (zastosowane m.in. na stadionach budowanych na Mundial w Niemczech czy Euro w Portugalii) charakteryzują się specyficznymi parametrami technicznymi – muszą być odporne na przeciążenia, efektywne, elastyczne w montażu oraz wytrzymałe, także na mróz i korozję, a przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo kibiców. Udowodniliśmy, że produkty HAURATON sprawdzają się nawet na torach Formuły 1 (tor w Abu Zabi jest odwadniany dzięki naszym systemom). W przyszłym roku wykorzystamy je na naszej najbardziej prestiżowej inwestycji – Stadionie Narodowym w Warszawie.
Zatem życzę powodzenia. Dziękuję za rozmowę.