Goodman: kierunek Europa Kontynentalna

2010-11-02 12:29

Grupa Goodman spodziewa się osiągnięcia w bieżącym roku finansowym (kończącym się 30 czerwca 2011 r.) zysku operacyjnego po opodatkowaniu na poziomie 236,8 – 243,2 mln euro (370 – 380 mln dolarów australijskich) – informuje Danny Peeters, prezes Grupy na Europę Kontynentalną.

W poprzednim roku finansowym, zakończonym 30 czerwca 2010 r., Grupa osiągnęła zysk operacyjny po opodatkowaniu równy 218,9 mln euro (310 mln dolarów australijskich). Według Dannego Peetersa działalność Goodman w Europie Kontynentalnej, obejmująca 11 krajów, ma silne podstawy do dalszego rozwoju, a także kluczowy wpływ na pozytywne wyniki osiągane przez całą Grupę.

Zysk rośnie

Prognozowany na rok finansowy 2011 zysk operacyjny po opodatkowaniu daje wzrost o 19-23% w porównaniu z rokiem poprzednim (liczony w dolarach australijskich). I jednocześnie odpowiada rozwodnionemu zyskowi na akcję w wysokości 5,3–5,5 centa, osiągniętemu przy stabilizujących się warunkach rynkowych, choć przy wzroście rynku na ciągle niskim poziomie. Rosnące prognozy wyników Grupy zakładają rozwój głównych działalności i powrót do poziomów przed recesją, jeśli chodzi o tempo rozwoju nowych projektów i wynajem powierzchni.

Zobacz koniecznie: Magazyny (inwestycje i najem): sytuacja wciąż niepewna. Polska najsilniejszym rynkiem

- Grupa ma silną i stabilną pozycję finansową. Jednocześnie jest w niskim stopniu zadłużona i ma wysoką płynność. W ciągu ostatniego 1,5 roku nasz model biznesowy przeszedł trudny test, który zakończył się sukcesem – mówi Danny Peeters, komentując wyniki ostatniego roku finansowego. - Siłę finansową Goodman potwierdzają udanie uruchomione projekty w Europie.

Grupa Goodman działa według zintegrowanego modelu biznesowego. Dzięki temu dostarcza na rynek nie tylko powierzchnie logistyczne i biznesowe. Zarządza również nieruchomościami, a fundusze z Grupy zapewniają możliwości finansowania budowy magazynów i powierzchni biurowych dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta.

Goodman gotowy rozwijać działalność

Danny Peeters przyznaje, że branża stanęła przed wieloma wyzwaniami w ciągu ostatniego 1,5 roku ale jest przekonany, że sytuacja na rynku zaczęła się poprawiać.

- Światowa recesja uderzyła w naszą działalność, jednak wyszliśmy z kryzysu w dobrej kondycji finansowej i obserwujemy obecnie powolne ale konsekwentne oznaki ożywienia. Jesteśmy gotowi rozwijać swoją działalność i możemy finansować kolejne projekty dzięki zarządzanym przez nas funduszom. Nasza silna kondycja finansowa i dostęp do źródeł finansowania pozwalają nam rozpoczynać nowe projekty, pomimo ciągle stonowanego środowiska ekonomicznego – mówi Danny Peeters.

Europa: ponad 550 000 m2

Od stycznia do września 2010 r. Goodman zawarł w Europie Kontynentalnej transakcje wynajmu i budowy powierzchni na ponad 550 000 m2.

Wskaźnik najmu parków logistycznych Goodman na poziomie 96% jest potwierdzeniem skuteczności modelu „posiadać+budować+zarządzać”, w ramach którego Grupa tworzy wartość dodaną dla klientów i inwestorów.

Polska: umowy na budowę nowych inwestycji o łącznej powierzchni ponad 25 000 m2

Obecnie Goodman buduje magazyn o powierzchni 10.100 m2 dla firmy Nissin w Łysomicach koło Torunia. Przekazanie magazynu klientowi planowane jest na luty 2011 roku. Będzie to już drugi magazyn w Polsce wynajmowany od Goodman przez Nissin, japońską spółkę będącą wiodącym na świecie operatorem logistycznym.

Zobacz koniecznie: Magazyn na miarę dla Nissin

Goodman rozpoczął również budowę magazynu o wielkości 14.000 m2 w swoim parku logistycznym pod Krakowem. Jest to pierwszy od 1,5 roku projekt spekulacyjny Goodman w Europie Centralnej. Magazyn w 27% został wynajęty przez krakowską spółkę SCOT, specjalizującą się w rozwiązaniach do eksploatacji urządzeń drukujących. SCOT, który jest pierwszym najemcą w Kraków Airport Logistics Centre, wynajmie 3.500 m2 powierzchni magazynowej i 508 m2 powierzchni biurowej. Zakończenie budowy magazynu planowane jest na II kwartał 2011 roku. Goodman sfinansuje projekt samodzielnie, bez finansowania zewnętrznego w postaci długu, czy wsparcia ze strony partnerów kapitałowych.

Zobacz koniecznie: Goodman rozpoczyna budowę Kraków Airport Logistics Centre

- Nowe umowy są najlepszym potwierdzeniem powracającej na polski rynek koniunktury - mówi Błażej Ciesielczak, dyrektor zarządzający Goodman Poland. - Posiadamy w Polsce bazę gruntów, dzięki której jesteśmy gotowi odpowiedzieć na potrzeby klientów dostarczając im dopasowane do indywidualnych potrzeb magazyny i powierzchnie biurowe.

Grupa Goodman jest przekonana, że popyt na powierzchnie logistyczne wykazuje sygnały poprawy, co jest efektem kontroli kosztów i poprawy efektywności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany