Grupa Arche. Plany na 2025 rok. Chcą znów otwierać pięć obiektów rocznie
Autor: Arche
Władysław Grochowski, prezes Arche
Ambitne plany Arche na 2025 rok. Trwają roboty wykończeniowe w hotelu przy lotnisku w Gdańsku. Do sprzedaży wprowadzono pokoje w inwestycjach Arche Garnizon Białystok i Arche Kraków. W budowie jest hotel w Ożarowie Mazowieckim i osiedle z zabytkowym Dworem Bojarów w Otwocku, na rewitalizację czeka dawne sanatorium sejmikowe. Prace budowlane trwają otworzyć pełnowymiarowe boiska piłkarskie - mówi prezes firmy Władysław Grochowski. Dla gości - hotele z kolekcji Arche ruszają z promocją, która będzie aktywna do końca marca.
Spis treści
- Co obecnie robi Arche?
- Młyn Szancera w Tarnowie i Papiernia w Konstancinie
- Arche w 2024. Jakie obiekty otwarli?
- Fundacja Leny Grochowskiej Arche Pokolenia
- Powracamy do tempa sprzed COVID-19 i naszego strategicznego celu otwierania min. pięciu nowych obiektów rocznie. Ten rok jest pierwszym, kiedy znowu będziemy szli do góry - zapowiada prezes Grupy Arche Władysław Grochowski plany na 2025 rok.
Arche. Na pewno kojarzycie firmę, która inwestuje w ruiny i robi z nich perły, w których działają hotele. W ramach Grupy Arche działa już 21 obiektów, a kolejnych 20 jest w przygotowaniu na różnych etapach inwestycyjnych. Jakie plany ma na ten rok? Oto komunikat spółki w tej sprawie.
Notowane na Catalyst (rynek dłużnych papierów wartościowych) Arche S.A. to deweloper hotelowo-mieszkaniowy oraz właściciel hoteli z rodzimym kapitałem. Ostatnio spółka znacznie poszerzyła bank ziemi, tym samym otwierając sobie możliwości rozwoju i realizacji kolejnych inwestycji. Prezes firmy, Władysław Grochowski ma ambitne plany rozwoju na 2025 r., które opierają się na trzech filarach. Oto one:
- Główna działalność Arche ma nadal obejmować ratowanie zabytków przez umieszczanie w nich funkcji hotelowych, a uzupełnieniem będą multifunkcyjne usługi i mieszkaniówka.
- Firma chce także rozwijać budownictwo oparte o prefabrykację, wykorzystanie drewna lub stali oraz unikatowy w skali kraju projekt senioralny łączący pokolenia.
- Z kolei w Fundacji Leny Grochowskiej ruszą kolejne projekty wspierające osoby wykluczone i ludzi w potrzebie.
Czwarty obszar działalności Arche w 2025 to ma być kontynuacja walki o zmianę złego prawa w celu poprawienia sytuacji niszczejących nieruchomości historycznych w Polsce.
- Nasze plany na 2025 rok są bardzo ambitne. Startują nowe oddziały fundacji, kawiarnie toMY, projekt "mieszkanie i praca dla osób wykluczonych" tj. z niepełnosprawnością, opuszczających zakłady karne, bezdomnych oraz uchodźców. Z determinacją będziemy dalej walczyć o ratowanie zabytków, które przez złe prawo niszczeją i umierają. Zebraliśmy już dużą grupę inwestorów, która rozumie naszą filozofię i utożsamia się z nią, widzi sens w tym, że wspólnie robimy coś pożytecznego.
— Powracamy do tempa sprzed COVID-19 i naszego strategicznego celu otwierania min. pięciu nowych obiektów rocznie - dodaje Grochowski. I dodaje: Mocno ucierpieliśmy przez pandemię i cofnęliśmy się wówczas o jedną trzecią. Ten rok jest pierwszym, kiedy znowu będziemy szli do góry.
Co obecnie robi Arche?
- Trwają roboty wykończeniowe w hotelu przy lotnisku w Gdańsku, jest już podpisana umowa na zarządzanie. Obiekt ma ruszyć w połowie 2025. - Nie wykluczam, że w naszym portfelu pojawią się kolejne tego typu inwestycje - mówi prezes Arche.
- Do sprzedaży wprowadzono pokoje w inwestycjach Arche Garnizon Białystok i Arche Kraków, gdzie rozpoczyna się budowa, a cały ten hotel został sprzedany w Systemie Arche "off market" w ciągu jednego tygodnia.
- W trakcie budowy jest też hotel w Ożarowie Mazowieckim i osiedle z zabytkowym Dworem Bojarów w podwarszawskim Otwocku, a w niedalekim sąsiedztwie od niego, na rewitalizację czeka dawne sanatorium sejmikowe.
- Prace budowlane odbywają się również przy Arche Metalowiec Muszyna, który ma ruszyć pod koniec tego roku.
- Natomiast w Cukrowni Żnin oraz Pałacu i Folwarku w Łochowie chcemy otworzyć pełnowymiarowe boiska piłkarskie - mówi Grochowski.
W Żninie powstanie również kolejna część, głównie z mieszkaniami, a większość z nich zostanie włączona do autorskiego Systemu Arche dostępnego dla naszych inwestorów.
Młyn Szancera w Tarnowie i Papiernia w Konstancinie
7 stycznia 2025 Arche podpisało umowę przyrzeczoną i przygotowuje projekt wykonawczy dotyczący budowy dużego hotelu Arche Młyn Szancera w Tarnowie.
- W portfelu mamy też grunt z dawną Królewską Papiernią w Konstancinie-Jeziornie, na którym planowany jest hotel i osiedle - łącznie z PRS-ami oraz mieszkaniami dla aktywnych seniorów, multifunkcyjnymi przestrzeniami MICE, ale głównie z różnego rodzaju usługami, rzemiosłem, kulturą jak m.in. Muzeum Sztuki Nieprofesjonalnej. Co więcej, ruszamy z rewitalizacją wielkiego kompleksu poprzemysłowego z EC Szombierki w Bytomiu, gdzie moim marzeniem jest, aby powstał także teatr - wylicza prezes Grupy Arche Władysław Grochowski.
Czytaj też:
Królewska Papiernia w Konstancinie w rękach Arche
Hotel w dawnym Sanatorium Milicyjnym
Autor: Arche
Wizualizacja hotelu Arche Nałęczów – Sanatorium Milicyjne
Arche w 2024. Jakie obiekty otwarli?
- Spółka w 2024 roku otworzyła Arche Nałęczów dawne Sanatorium Milicyjne i Arche Klasztor Wrocław oraz wystartowała z drugim etapem Arche Fabryki Samolotów w Mielnie, a także znacząco poszerzyła swoją bazę MICE.
- Rok wcześniej, w 2023 Arche nabyło Fort Szczęśliwice, gdzie planuje swój największy kompleks hotelowo-konferencyjno-gastronomiczny MICE oraz ikoniczną Starą Olejarnię w Szczecinie.
- Ponadto w grudniu 2024 zakupiono kolejne nieruchomości pod hotele, multifunkcyjnie usługi oraz mieszkaniówkę tj.: zabytkowe Famuły, czyli mieszkania robotnicze kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego w Łodzi, obiekty dawnej huty szkła "Józefina" w Szklarskiej Porębie, zabytkowy młyn ze spichlerzem w Koszalinie oraz Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich
- Z kolei Arche Hotel Drohiczyn wg. planów ma powstać, bez najmniejszej ingerencji w krajobraz naturalny.
Fundacja Leny Grochowskiej Arche Pokolenia
W 2025 r. wystartuje także projekt w dużej mierze oparty na wieloletnich doświadczeniach Fundacji Leny Grochowskiej — "Arche Pokolenia" mający na celu integrację międzypokoleniową aktywnych seniorów i stworzenie im dobrego środowiska życiowego, a niedaleko Siedlec, w niewielkiej miejscowości Wólka Konopna niebawem ruszy pierwsza w kraju EkoFarma, czyli społeczne gospodarstwo wspierające osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
- Jedynym ograniczeniem są wciąż fatalne procedury i to z uporem staramy się zmienić - wyjaśnia Grochowski.
Obecnie w rejestrze polskich zabytków znajduje się blisko 80 tys. nieruchomości, a większość z nich — w dużej mierze przez zawiłe i uznaniowe procedury, ulega degradacji. Arche w 2024 wystosował list otwarty wskazujący na największe problemy w tym obszarze do Prezydenta, Premiera, Marszałka Sejmu i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Również w tym roku poprawa legislacji, będzie głównym tematem dwudniowego Forum Rewitalizacji, które odbędzie się w kwietniu w Łodzi.
- Jesteśmy narodem z trudną historią, ale bardzo kreatywnym. Powinniśmy mocno dbać o budowanie przyciągającej gości z całego świata marki turystycznej, opartej na naszej tradycji i zabytkach, które dają unikatowe doświadczenia i emocje. Takie miejsca niwelują także spory polityczne i budują ciągłość historyczną. A do tego potrzebna jest nam wolność gospodarcza, to co, po upadku socjalizmu w 1989 pozwoliło na olbrzymi skok ewolucyjny naszego kraju. Teraz też potrzeby jest nam reset, taki na miarę reform ministra przemysłu z czasów PRL Mieczysława Wilczka i to się da wykonać - podsumowuje Władysław Grochowski.
Autor: Łukasz Kłos
Władysław Grochowski, prezes Arche