H+H Polska przejęło Grupę Prefabet
Firma H+H Polska Sp. z o.o. sfinalizowała przejęcie 100% akcji Grupy Prefabet SA. Nowy właściciel zapowiada dużą restrukturyzację, która ma doprowadzić w ciągu dwóch lat do zwiększenia rentowności, jednak konieczna będzie likwidacja dwóch zakładów i redukcja zatrudnienia.
H+H Polska Sp. z o.o. przejęła akcje Grupy Prefabet SA od Grupy Ożarów SA, na co oczywiście zgodził się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
– To przejęcie jest kamieniem milowym dla firmy H+H. Mamy zamiar kontynuować umacnianie naszej pozycji, jako jednego z wiodących europejskich dostawców betonu komórkowego, aby w efekcie objąć pozycję lidera na rynkach, na których jesteśmy obecni – wyjaśnia Piotr Dauksza, prezes zarządu H+H Polska.
W związku ze zmianą właściciela powołany został nowy zarząd Grupy Prefabet. Trzeba też dodać, że na rynku funkcjonują obecnie dwa odrębne podmioty prawne: Grupa Prefabet SA oraz H+H Polska Sp. z o.o., tworzące Grupę H+H Polska. Grupa H+H Polska to 10 zakładów produkcyjnych: 5 należących do H+H Polska Sp. z o.o. – w Warszawie, Lidzbarku, Gorzkowicach, Puławach i Skawinie oraz 5 należących do Grupy Prefabet SA – w Kozienicach, Redzie, Wilkasach, Żelisławicach i Długim Kącie. Polska jest największym, obok Niemiec, rynkiem betonu komórkowego w Europie, jednak charakteryzuje go znaczna nadwyżka mocy produkcyjnych, a tym samym bardzo niskie ceny. Pomimo, że H+H jest drugim, co do wielkości graczem na rynku polskim, to rentowność produkcji pozostaje na niskim, niesatysfakcjonującym poziomie. Zakup 100% akcji Grupy Prefabet jest kolejnym etapem realizowanej strategii rozwoju Grupy H+H, który ma doprowadzić do przywrócenia rentowności polskiego połączonego biznesu.
H+H zapowiada, że w ramach restrukturyzacji planuje prowadzenie działalność produkcyjnej tylko w 6 zakładach – 4 swoich zakładach w Warszawie, Puławach, Gorzkowicach i w Lidzbarku oraz 2 zakładach Grupy Prefabet: w Redzie i Żelisławicach. W związku z tym szykują się grupowe zwolnienia pracowników.
– Tak znacząca restrukturyzacja, związana z zamknięciem zakładów i redukcja zatrudnienia, jest konieczna do przywrócenia rentowności. Spodziewamy się, że Grupa H+H, po ostatnich kilku latach ponoszenia strat w Polsce, będzie w stanie powrócić do zadowalającego poziomu uzyskiwanych wyników ekonomicznych. W długoterminowej perspektywie rentowność zakładów Grupy H+H jest najlepszą gwarancją stabilnego miejsca pracy dla naszych pracowników – wyjaśnia Michael T. Andersen, dyrektor generalny Grupy H+H.
Plan jest taki, że w ciągu 2 najbliższych lat wzrośnie wykorzystanie potencjału produkcyjnego zakładów kontynuujących działalność, poprawi się rentowności firmy poprzez wybór racjonalnej lokalizacji geograficznej 6 zakładów, nastąpi efektywne gospodarowanie posiadanymi zasobami i prowadzenie racjonalnej polityki w zakresie kosztów produkcji. Grupa H+H Polska planuje w latach 2015-2016 zwiększyć poziom wydatków inwestycyjnych o około 11 mln zł.