Hines Polska: Rozwój najważniejszy
Hines Polska wznawia działania na terenie Warszawy. Niedługo rozpocznie się budowa apartamentowca przy ul. Twardej, firma planuje także otwarcie nowego oddziału. Rozmowa z Mieczysławem Godziszem, prezesem Hines Polska.
Czy w Polsce opłaca się inwestować w biurowce?
Jak każdy rynek, tak samo i rynek w Polsce wymagał i wymaga dokładnej analizy każdej nowej inwestycji, zarówno w kontekście lokalizacji, wielkości, czy konkretnego odbiorcy. Polska była postrzegana jako bardzo atrakcyjny rynek pod koniec lat 90. oraz w latach 2005-2007. Ostatnie lata przyniosły kryzys światowy, którego skutki widoczne były także w Polsce. Nastąpił okres spowolnienia, okres wielkiej ostrożności banków, inwestorów, a nawet potencjalnych najemców. Dziś na szczęście wraca ożywienie na rynku i rośnie zainteresowanie najemców. Firmy, bojąc się wyższych stawek czynszu w przyszłości, coraz chętniej obecnie podejmują decyzje o nowych biurach. Z naszego punktu widzenia sytuacja się poprawia.
Na jakim etapie znajduje się projekt biurowca Vega?
Vega to inwestycja prowadzona przez firmę Hines na zlecenie funduszy Heitman European Property Partners III oraz Immoeast AG. Hines Polska pełnił w ramach projektu rolę dewelopera prowadzącego inwestycję. Naszym zadaniem było między innymi doprowadzenie do uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę dla tej inwestycji. Dalsze losy inwestycji znajdują się już w gestii inwestora.
Lada moment rusza budowa przy ul. Twardej. Długo trwał proces przygotowań do budowy...
Przy ulicy Twardej 2/4 powstanie obiekt apartamentowy z funkcją handlowo-biurowa na niższych kondygnacjach. Będzie to wieżowiec z luksusowymi apartamentami, które będą oferowały piękne panoramiczne widoki Warszawy. Co do rzekomej urzędniczej biurokracji, trzeba mieć na względzie fakt, że złożoność procesu inwestycyjnego przy realizacji każdej inwestycji, a szczególnie tak skomplikowanej oraz w tak trudnej, centralnej lokalizacji jak Twarda 2/4 niesie za sobą możliwość pojawienia się wielu barier czy dodatkowych procedur, które wydłużają cały proces. W naszym przypadku wydłużenie procesu inwestycji nastąpiło w wyniku działań naszych sąsiadów, którzy wielokrotnie odwoływali się od uzyskanych przez nas decyzji, a nie ze względu na procedury urzędowe. Na szczęście dziś ten etap mamy już za sobą, a relacje z naszymi sąsiadami są dobre, z niektórymi są wręcz modelowe i możemy przystąpić do realizacji naszego projektu.
Jakie są plany firmy na najbliższe miesiące?
Obecnie w Polsce realizujemy projekty inwestycyjne w trzech miastach tj. w Warszawie, Łodzi oraz Gdańsku. W ciągu kilku najbliższych miesięcy nasza uwaga skupiona będzie na tych realizacjach. W Łodzi powstaje Sterlinga Business Center, który będzie jednym z najnowocześniejszych budynków biurowych w tym mieście. Rozpoczęliśmy również w Łodzi budowę projektu mieszkaniowego pod nazwą “Arboretum”. W Gdańsku kontynuujemy prace budowlane związane z realizacją projektu apartamentowego “Quattro Towers”, a w Warszawie przystępujemy właśnie do realizacji prestiżowego projektu mieszkaniowego w centrum Warszawy, o który Pani wcześniej pytała. Przed nami bardzo pracowity okres.
Obecnie użytkownicy i najemcy szczególną uwagę zwracają na koszty utrzymania, głównie chodzi tu o niską energochłonność budynków. W jaki sposób firma potwierdza, że realizuje właśnie takie inwestycje?
Jesteśmy świadomi rosnącego zapotrzebowania na powierzchnie biurowe w “energooszczędnych” budynkach, zarówno wśród przyszłych najemców, jak i inwestorów. Stąd też najbardziej popularne systemy certyfikacji energetycznej takie jak BREEAM, LEED czy program ENERGY STAR są udziałem wielu realizacji firmy Hines na całym świecie, w szczególności w USA. Hines uznawany jest na świecie za jedną z najbardziej ekologicznych firm działających na rynku nieruchomości. Zarządza 147 budynkami, o powierzchni około 7 mln metrów kwadratowych, które posiadają oznakowanie ENERGY STAR. Jest liderem w programie US Green Building Council. 192 projekty, ponad 9 mln metrów kwadratowych, zostało zakwalifikowanych, są w trakcie lub zostały już zarejestrowane w ramach różnych systemów oceny LEED. W Polsce na chwilę obecną nie możemy się jeszcze pochwalić takim certyfikatem, mamy jednak nadzieję, że ta sytuacja w najbliższej przyszłości ulegnie zmianie, ponieważ pracujemy nad odpowiednim certyfikatem dla budynku biurowego Sterlinga Business Center (SBC) w Łodzi.
Czy poza biurem w Warszawie firma ma jeszcze jakieś oddziały?
Od momentu, kiedy Hines wszedł do Polski, zakładając biuro w Warszawie, udało nam się także otworzyć biura w Gdańsku oraz Łodzi, co jest ściśle związane z realizowanymi inwestycjami w tych miastach. Hines realizuje stosunkowo duże projekty, stąd też rozważamy pod nasze kolejne przedsięwzięcia miasta, które dysponują odpowiednim potencjałem ludzkim i gospodarczym. Dlatego decyzja o wejściu na rynek danego miasta musi być przemyślana pod wieloma względami. Co do zasady zakładamy, że będziemy docelowo tj. w perspektywie 5-10 lat obecni w kolejnych 6-7 dużych miastach Polski.
ZOBACZ KONIECZNIE: Wieżowiec przy Twardej 2/4 w Warszawie
Hines działa w wielu krajach na całym świecie. Który ze zrealizowanych projektów jest dla firmy najbardziej prestiżowym przedsięwzięciem?
Hines realizuje projekty od ponad 50 lat. Pośród realizacji firmy Hines można znaleźć obiekty biurowe, obiekty w sektorze mieszkaniowym, handlowym, magazynowym, hotelarskim, sportowym, użyteczności publicznej oraz dużej skali kompleksy wielofunkcyjne i projekty infrastrukturalne. Przy tak szerokim spectrum inwestycji trudno wskazać jeden projekt, który można uznać za najbardziej prestiżowy. Dla nas, zespołu Hines Polska, najbardziej prestiżowym projektem jest budynek Metropolitan w Warszawie. Być może wkrótce równie dumni będziemy z innych inwestycji. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany wybraniem najbardziej interesującej realizacji, według swojego uznania i gustu spośród obiektów firmy Hines, zachęcam do obejrzenia naszego portfela inwestycji na stronie www.hines.com