IKEA w Polsce: to już 50 lat...
Dokładnie dziś, 21 stycznia 2011 r., mija dokładnie 50 lat od pierwszego przyjazdu Ingvara Kamprada, założyciela IKEA do Polski. Celem wizyty, która rozpoczęła się właśnie 21 stycznia 1961 r. i trwała tydzień, było nawiązanie współpracy z polskimi producentami mebli - pierwsze zamówienie złożono już na drugi dzień po przyjeździe przedstawicieli IKEA do Zakładu Mebli Giętych w Radomsku. Zamówienie to dotyczyło między innymi 500 sztuk krzeseł ÖGLA wytwarzanych z giętego drewna bukowego i opiewało na kwotę 69 tys. koron szwedzkich. I tak zaczął się związek IKEA z Polską, który trwa już pół wieku.
Ingvar Kamprad zainteresował się Polską po wizycie polskiego ministra spraw zagranicznych, profesora Witolda Trąmpczyńskiego, który w 1960 r. odwiedził Szwedzką Izbę Handlu w celu nawiązania współpracy ze szwedzkimi firmami. Kilka miesięcy później przedstawiciele IKEA zostali zaproszeni do Polski. Pierwszą wizytę Ingvara Kamprada w Polsce doskonale pamięta Marian Grabiński, obecnie doradca w IKEA, który wówczas sprawował funkcję technologa drewna, projektanta oraz konstruktora w centrali eksportu przemysłu meblowego PAGED. Jako członek delegacji PAGED-u, pan Marian przywitał przedstawicieli IKEA na lotnisku w Warszawie. Ingvarowi Kampradowi towarzyszył jego ojciec, Feodor oraz Ragnar Sterte, szef zakupów IKEA.
Pierwsze zamówienie
- Nie wierzyliśmy, że coś z tego będzie. IKEA nie była wówczas zaną firmą. Jednakże negocjacje, choć były bardzo rzeczowe i szczegółowe, przebiegały w ciepłej atmosferze. Od razu pomyślałem, że chę z nimi pracować. Pierwsze zamówienie (zdjęcie po lewej) zostało złożone już na drugoi dzień po przyjeździe Ingvara do fabryki - wspomina Marian Grabiński.
IKEA bardzo szybko zdecydowała się na kolejne zamówienia z Polski. Jeszcze w 1961 r. Ingvar Kamprad wraz z projektantami mebli IKEA odwiedził targi w Poznaniu, gdzie zamówił meble skrzyniowe. Kolejne zamówienia dotyczyły mebli biurowych oraz szafek TORE – były to pierwsze meble wyprodukowane w Polsce na podstawie projektów IKEA. Kontynuowano także produkcję krzeseł ÖGLA. W 1962 r. IKEA zamówiła w Famegu aż 20 tys. sztuk tego typu krzeseł, natomiast cztery lata po zapoczątkowaniu współpracy z Polską, krzesło ÖGLA, w słynnym teście magazynu „Allt i Hemmet” („Wszystko dla domu”), poświęconemu dekoracji wnętrz, uznane zostało za wizytówkę jakości IKEA, przy zachowaniu niskiej ceny.
Wartość eksportu z Polski dla IKEA w 2010: 6 mld zł
Od momentu złożenia pierwszego zamówienia, w styczniu 1961 r., do roku 2010 wartość eksportu z Polski dla IKEA na świecie wzrosła do około 6 mld zł. Początkowo warunki pracy w polskich fabrykach mebli były utrudnione ze względu na brak w pełni nowoczesnych linii produkcyjnych i urządzeń technicznych oraz problemy z drzewami uszkodzonymi podczas działań wojennych. Pomimo to, właśnie w Polsce powstawały jedne z najlepiej sprzedających się mebli IKEA.
- Podpisano z nami kontrakty długoterminowe i pozostawiono czas na spokojne planowanie, a potem bardzo szybko stalismy się jednym z głównych dostawców. W połowie lat sześdziesiątych wyroby z Polski można było już znaleźć na pięćdziesięciu stronach katalogu IKEA (...) IKEA wprowadzała nową technologię. Rewolucją była, np. nowa technika obróbki drewna, a w skutek weryfikacji procesu produkcyjnego i wynajdowania oszczędności udawało się utrzymać cenę na niskim poziomie - powiedziała jedna z osób, która w tym czasie pełniła funkcję kierowniczą w PAGED.
IKEA w Polsce
Współpraca IKEA z Polską z biegiem lat rozwijała się cora szybciej. W 1984 r. IKEA otrzymała zgodę na rejestrację swojego biura technicznego w Polsce. Obecnie firma należy do grona kluczowych zagranicznych inwestorów w Polsce, a trwający już pół wieku związek stale przynosi obu stronom ogromne korzyści. IKEA współpracuje ze swoimi dostawcami na bazie wieloletnich kontraktów, dzięki czemu wielu z nich udało się przekształcić z niewielkich firm w potentatów meblowych. Firma planuje dalszy rozwój w Polsce.
IKEA zyskała natomiast w Polsce partnera, który jest drugim co do wielkości dostawcą produktów dla firmy. Domy niezliczonych rodzin na całym świecie umeblowane są meblami wyprodukowanymi w Polsce. Polacy pokochali praktyczne i ładne meble oraz akcesoria projektowane i oferowane przez IKEA. Najchętniej sięgają po szafki i akcesoria kuchenne, meble dziecięce, pudełka i pojemniki, modułowe regały BESTA, szafy z serii PAX czy materace SULTAN. Większość z nich objęta jest wieloletnią gwarancją.
W związku z obchodami 50-lecia współpracy, IKEA przygotowała dla swoich klientów w Polsce liczne atrakcje. Pierwszym prezentem była rezygnacja z podniesienia cen całego asortymentu oferowanego przez IKEA, pomimo zmiany wysokości VAT - o kolejnych klienci będą się dowiadywać przez cały 2011 r.