To już pół wieku...

2010-01-11 11:48
50 lat PeBeKa
Autor: PeBeKa

50 lat stuknie w tym roku Przedsiębiorstwu Budowy Kopalń PeBeKa z Lubina. W tym wyjątkowym, jubileuszowym roku firma planuje m.in. organizację sympozjum naukowego, wystawy ulicznej i spotkań z pionierami Zagłębia Miedziowego.

PeBeKa w liczbach

• 18 tuneli wybudowanych w ramach kontraktów zagranicznych,
• 18,6 km to łączna długość tuneli drogowych i kolejowych oraz 5,4 km tuneli metra w Warszawie,
• 22 zrealizowanych kontraktów eksportowych,
• 28 miesięcy trwała realizacja bielańskiego odcinka metra w Warszawie,
• 29 górniczych szybów wybudowanych dla KGHM Polska Miedz S.A.,
• 100 km przenośników taśmowych zainstalowanych w miedziowych kopalniach,
• 500 km wybudowanych rurociągów o średnicach do 1200 mm,
• 754 m ma szyb "Bolesław", pierwszy zagłębiony przez firmę na terenie Zagłębia Miedziowego,
• 1000 km mają wyrobiska chodnikowe wybudowane przez spółkę w Zagłębiu Miedziowym,
• 1243 m (od rząpia do podstawy) ma najgłębszy szyb R-11,
• 1245 m ma najdłuższy wykonywany w jednym odcinku wschodni tunel warszawskiego metra B-12/13 między stacjami "Politechnika" i "Centrum",
• 1345 m to długość tunelu warszawskiego metra - wschodni tunel B-18 między stacjami "Dworzec Gdański" i "Plac Wilsona",
• 3000 m długości mają tunele Cheung Ching w Hongkongu,
• 27 700 m to łączna głębokość szybów wybudowanych w Zagłębiu Miedziowym,
• 400 000 m2 wynosi powierzchnia węzła komunikacyjnego "Młociny" w Warszawie, który obsługuje dziennie 20 000 podróżnych,
• 700 000 m3 to kubatura podziemnych komór wykonanych przez spółkę.

Początek PeBeKa jest nierozerwalnie związany z odkryciem rudy miedzi w rejonie Lubina i Sieroszowic oraz rozpoczęciem budowy Zagłębia Miedziowego, jednego z największych przemysłowych przedsięwzięć w Europie. 27 kwietnia 1960 r. minister przemysłu ciężkiego powołał do życia Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń Rud Miedzi (PBKRM) z siedzibą w Lubinie. Firma została utworzona jako generalny wykonawca robót górniczych w Legnicko - Głogowskim Okręgu Miedziowym. PBKRM błyskawicznie przystąpiło do robót górniczych. Już 19 listopada 1960 r. nastąpiło wydobycie pierwszego kubła urobku z pilotażowego szybu L-III (nazwany później na cześć profesora Sztukowskiego - Bolesław) kopalni "Lubin".

W ciągu pięćdziesięciu lat PeBeKa parokrotnie zmieniała nazwę i strukturę funkcjonowania, niemniej przez cały ten czas kontynuowała budowę Zagłębia Miedziowego wraz z całą niezbędną do jego funkcjonowania infrastrukturą. Długość wybudowanych przez firmę kopalnianych chodników sięga dzisiaj przeszło 1000 km. Spółka zgłębiła 29 górniczych szybów. Aktualnie trwa realizacja trzydziestego szybu, który powstaje w Łagoszowie Małym koło Głogowa, który pozwoli udostępnić nowy obszar górniczy, tzw. Głogów Głęboki Przemysłowy.

- To wielka satysfakcja kierować PeBeKa w tak przełomowej chwili, gdy spółka obchodzi jubileusz 50-lecia – mówi Jacek Kulicki, prezes PeBeKa. – Szczególnie dla mnie osobiście to wyjątkowy moment. Moja cała kariera zawodowa związana jest z tym przedsiębiorstwem, a jego tradycja jest również dla mnie podstawą zawodowego etosu i wyznacznikiem najważniejszych wartości.

Już w styczniu ukażą się pierwsze publikacje dotyczące półwiecznej historii PeBeKa. W wewnętrznym piśmie spółki pojawi się cykl wspomnień emerytowanych i długoletnich pracowników, którzy opowiadają o najważniejszych przeżyciach dotyczących m.in. pracy przy głębieniu pierwszych szybów Zagłębia Miedziowego, dotarcia do rudy miedzi i robót prowadzonych przez PeBeKa na całym świecie.

Na kwiecień zaplanowane zostało sympozjum naukowe, które podsumuje doświadczenia PeBeKa w zakresie budownictwa górniczego i metropolitalnego. Konferencja odbędzie się 23–24 kwietnia 2010 r. w sali im. J. Wyżykowskiego w siedzibie zarządu KGHM Polska Miedź. W czasie jej trwania pionierom budowy Zagłębia Miedziowego i wyróżniającym się pracownikom zostaną wręczone okolicznościowe statuetki oraz jubileuszowe medale. Planowana jest również w Lubinie uliczna wystawa, która mieszkańcom miasta przypomni najważniejsze historyczne dokonania PeBeKa. Firma przygotowuje też cykl spotkań z emerytami i byłymi pracownikami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany