Konkurs Power Concrete w 2021 wygrał CEMEX
Konkurs Power Concrete odbył się już po raz szósty. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie i wykonanie mieszanki betonowej, charakteryzującej się minimalnym śladem węglowym [kg CO2/m3] w stosunku do największej średniej wytrzymałości na ściskanie [MPa] badanej na trzech próbkach. Zespoły CEMEX zajęły w finale konkursu pierwsze oraz trzecie miejsce.
Konkurs Power Concrete 2021
W kwalifikacjach do konkursu Power Concrete wzięło udział piętnaście zespołów technologów z branży budowlanej, z których wyłoniono pięciu finalistów. Obydwa zespoły reprezentujące CEMEX: CEMEX Infrastruktura oraz CEMEX Polska znalazły się w finale konkursu zajmując w kwalifikacjach dwa pierwsze miejsca.
- CEMEX ma dwa rodzaje betonu z redukcją emisji CO2 o 30 i 50%
- O podkładach podłogowych z ekspertem firmy CEMEX – webinar
Finaliści spotkali się 13 września 2021 w laboratoriach Katedry Technologii Materiałów Budowlanych WIMIC AGH w Krakowie. Próbki betonu zostały poddane badaniu wytrzymałości na ściskanie. Wyniki konkursu ogłoszono 11 października, podczas XI Konferencji Dni Betonu w Wiśle. Prace uczestników oceniało jury w składzie: prof. Jacek Śliwiński (Politechnika Krakowska), prof. Artur Łagosz ( Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), prof. Grzegorz Bajorek (Politechnika Rzeszowska), mgr inż. Justyna Piotrowska-Łój (Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce) oraz mgr inż. Zbigniew Pilch (Stowarzyszenie Producentów Cementu).
Najlepszy wynik, co oznacza wygraną w konkursie, otrzymał zespół technologów CEMEX Infrastruktura w składzie: Patryk Ślęczka, Marcin Siekierski, Łukasz Guzikowski oraz Mateusz Cichy. Drugie miejsce przypadło zespołowi STRUNOBET-Migacz. Na trzecim miejscu znowu CEMEX Polska w składzie Marta Szklarzyńska, Damian Chełmecki, Patryk Chmura, Paweł Mofina oraz Łukasz Włodarski.
Konkurs Power Concrete organizuje Stowarzyszenie Producentów Cementu.
– Zmiany klimatyczne są jednym z największych wyzwań naszych czasów, dlatego cieszy nas fakt, że finałowe zadanie edycji związane było z tematyką zrównoważonego budownictwa oraz produktów o obniżonym śladzie węglowym, które również dla nas są bardzo ważne. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu. Cieszę się z pomysłów technologów, których projekty tworzone są w obliczu kluczowych, współczesnych wyzwań, takich jak redukcja emisji przy jednoczesnym zachowaniu jakości produktów betonowych – podsumował wygraną Michał Grys, dyrektor Pionu Materiały, członek zarządu CEMEX Polska.
CEMEX dla klimatu
W ubiegłym roku CEMEX ogłosił strategię Future in Action, według której firma ustanowił własny, globalny cel redukcji emisji dwutlenku węgla o 40% do 2030 roku (w porównaniu z poziomem emisji z 1990 roku), deklarując jednocześnie o 5 lat szybsze osiągnięcie wcześniej postawionego celu 35% redukcji już w 2025 roku.
W Europie CEMEX może poszczycić się osiągnięciem wspomnianego celu już w 2020 roku, dlatego europejskie zakłady planują zredukować emisję aż o 55% do 2030 roku, nawiązując w ten sposób do nowej strategii Unii Europejskiej w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku.