Kontrola ZUS L4 2023 - w jakich godzinach? Jak wygląda kontrola ZUS na L4? Jak zachować się podczas kontroli?

2023-05-31 12:05
Kontrole ZUS L4 2023
Autor: Gettyimages Kto może skontrolować pracownika na L4? W jakich godzinach? Gdzie i kiedy można kontrolować pracownika?

Według danych ZUS w zeszłym roku lekarze wystawili aż 27 mln zwolnień. Łącznie na „chorobowym” Polacy przebywali ponad 288 mln dni. Trzeba wiedzieć, że pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim może spodziewać się kontroli, czy faktycznie tego zwolnienia potrzebuje. Kto powinien spodziewać się kontroli czy prawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie? I jak taka kontrola wygląda?

Spis treści

  1. Kto może skontrolować pracownika na L4?
  2. Kontrole ZUS L4 2023 - w jakich godzinach?
  3. Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim przez ZUS
  4. Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim przez pracodawcę
  5. Kiedy można skontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim?
  6. Czy pracownik na L4 może wychodzić z domu?
  7. Czy pracownik może stracić prawo do zasiłku chorobowego?

Kto może skontrolować pracownika na L4?

Pracodawca, który podejrzewa, że pracownik może nieuczciwie wykorzystywać zwolnienie lekarskie, ma prawo to sprawdzić. Szczególnie, jeśli pracownik często zostaje w domu na „chorobowym”, a nie dolega mu na przykład żadna przewlekła choroba.

Pracodawca może sprawdzić stan faktyczny, a podstawą prawną jest tu Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.

Kontrole ZUS L4 2023 - w jakich godzinach?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma możliwość kontrolowania pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim w dowolnych godzinach, zarówno porannych, jak i popołudniowych. Nie da się zatem przewidzieć kiedy odbędzie się kontrola L4.

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim przez ZUS

W przypadku, gdy firma zatrudnia ponad 20 pracowników za których płaci ubezpieczenie chorobowe, to wtedy pracodawca sam może podjąć taką kontrolę. Jeśli pracowników ubezpieczonych jest 20 lub mniej, to w takiej sytuacji pracodawca może zwrócić się do ZUS-u o kontrolę przebywającego na zwolnieniu lekarskim pracownika. W takim wypadku kontrolę przeprowadza przedstawiciel ZUS-u.

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim przez pracodawcę

Pracodawca ma prawo sprawdzić, czy pracownik nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego niezgodnie z celem oraz czy nie wykonuje w trakcie choroby pracy. Dlatego może odwiedzić chorego w miejscu zamieszkania, czasowego pobytu, ale także w miejscu, w którym podejrzewa, że przebywa jego chory pracownik. Może to być także miejsce pracy.

Kiedy można skontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim?

Pracodawca nie musi trzymać się terminów kontroli, przeprowadza je wtedy, gdy uzna, że jest taka potrzeba.

Przeczytaj też:

Czy pracownik na L4 może wychodzić z domu?

Pracownik na zwolnieniu lekarskim powinien dbać o zdrowie i nie wykonywać czynności, które przedłużyłyby jego niezdolność do pracy. Z drugiej strony chory musi czasami wyjść z domu, by iść na przykład do lekarza, apteki czy po to, by kupić artykuły spożywcze. Dlatego może się tak zdarzyć, że przedstawiciel pracodawcy, który przyszedł na kontrolę, nie zastał chorego w jego domu. Jednak taka nieobecność nie jest powodem do wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do pracownika.

Firma może spróbować ponownie odwiedzić chorego i dodatkowo poprosić o podanie przyczyny wcześniejszej nieobecności. Pracownik powinien uzasadnić swoje wyjście na przykład wizytą u lekarza, przeprowadzaniem badań, czyli tym, że wykonywał czynności związane ze stanem swojego zdrowia. Mogą to być także wyjścia z domu wynikające z potrzeb życia codziennego, czyli wspomniane wyżej zakupy spożywcze.

Chory jednak nie może się tłumaczyć tym, że był nieobecny pod adresem zamieszkania, bo się właśnie przeprowadził. Jeśli w trakcie choroby pracownik zmienił adres, to musi o tym poinformować pracodawcę i ZUS w ciągu trzech dni od przeprowadzki.

Przeczytaj tez:

Czy pracownik może stracić prawo do zasiłku chorobowego?

Pracodawca, który podczas kontroli stwierdzi, że jego pracownik w trakcie zwolnienia lekarskiego na przykład pracuje zarobkowo, to sporządza protokół. Powinny się w nim znaleźć ustalenia na czym polegała nieprawidłowość. Pracownik może także wnieść swoje uwagi do dokumentu. Protokół jest potem podstawą do tego, by nie wypłacić pracownikowi zasiłku chorobowego. Decyzję o tym wydaje ZUS.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany