Najważniejszy jest profesjonalizm

2009-12-28 16:00

- Osobom, które w przyszłości chcą projektować obiekty architektoniczne, a nie inżynieryjne, radzę zmianę profilu studiów. Znam kilku konstruktorów, którzy zdecydowali się podjąć ten trud, skończyli studia i uzyskali dyplom magisterski na Wydziale Architektury - mówi architekt Henryk Łaguna.

Problem związany z nadawaniem uprawnień inżynierom budownictwa polega na utrzymaniu jakości oraz profesjonaliźmie wykonywanej pracy. Profesjonalizm natomiast polega na fachowości, niezawodności i odpowiedzialności. To oczywiście związane jest z nabywaniem doświadczenia, aby zminimalizować możliwość popełnienia błędu. Osoba, która zamawia projekt, jest przekonana, że powierza zadanie komuś, kto ma do tego odpowiednie przygotowanie - chcę powiedzieć wykształcenie. Lata studiów, ćwiczeń i przygotowań do wykonywania zawodu mają zagwarantować odpowiedzialne i właściwe wywiązanie się z powierzonego zamówienia. Studia architektoniczne, oczywiście, nie zrobią z nikogo od razu wielkiego architekta, ale mam nadzieję, że uwrażliwią na piękno - dobre rzemiosło nie wystarczy. W zawodzie architekta brakuje czegoś jeszcze, czego każdy z artystów poszukuje - ducha przedmiotu.

Architekt, aby uprawiać zawód i ponosić pełną odpowiedzialność za swoją twórczość musi zdać egzamin (by otrzymać uprawnienia do projektowania). Można byłoby nadawać, na podobnych zasadach uprawnienia również inżynierom budowlanym. Powinni oni przedstawić komisji wykonane przez siebie rysunki odręczne, modele, rzeźby oraz projekty architektoniczne, a także odbyć praktyki w pracowniach architektonicznych. Zastanawiam się jednak, czy nie zburzymy od lat wypracowanych zasad, pozostawiając całą odpowiedzialność komisji, która dopuszcza, a później nadaje uprawnienia.

Moim zdaniem, projektowania architektonicznego nie można także dzielić (przy przyznawaniu uprawnień) na mniejsze i większe obiekty. Zaprojektowanie domu jednorodzinnego jest takim samym wyzwaniem (jeżeli nie większym), jak zaprojektowanie wielkokubaturowego obiektu.
Boję się również, że za inżynierami budownictwa pójdą w ślad architekci krajobrazu, technolodzy żywienia, instalatorzy...

Przeczytaj cała dyskusję  na temat uprawnień

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany