Nie chcemy być konkurencją, a reprezentantem interesów branży

2010-11-03 10:06
Janusz Starościk
Autor: od IMMERGAS Polska Sp. z o.o. Janusz Starościk, prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

Jesienią 2010 reaktywowało swoją działalność Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych. Do grupy założycieli (firm DeDietrich, Immergas, Junkers, Vaillant, Viessmann) właśnie dołączyli: Wolf, Ariston i Ferroli - wywiad z Januszem Starościkiem, prezesem zarządu Stowarzyszenia.

Kiedy i dlaczego powołano Stowarzyszenie?
Podczas targów ISH we Frankfurcie, w marcu 2004 roku kilku przedstawicieli producentów kotłów i podgrzewaczy działających na polskim rynku ustaliło, że warto pomyśleć o wspólnym przedsięwzięciu stworzenia formacji, która reprezentowałaby interesy tego właśnie sektora branży instalacyjnej. Pojedyncze koncerny czy firmy, nie posiadają takiej siły oddziaływania na kształtowanie właściwych tendencji rynkowych czy formułowania odpowiednich regulacji prawnych, jak zrzeszenie kilku firm. Urzędy, instytuty czy departamenty ministerstw nie są zainteresowane rozmowami z pojedynczymi producentami lub wręcz sobie tego nie życzą, by nie zostać posądzonymi np. o korupcję czy inną nielegalną formę nacisku. Obecna sytuacja na rynku instalacyjnym w Polsce nie wróży szybkich, pozytywnych zmian w najbliższej przyszłości, dlatego chcielibyśmy się aktywnie włączyć w kształtowanie naszej branży działając "ponad podziałami”.
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych zostało zarejestrowane z dniem 6 września 2005 roku, decyzją Sądu Rejonowego Miasta Stołecznego Warszawy. Reaktywowało swoją działalność podczas Walnego Zgromadzenia Członków SPIUG 16 września 2010 roku.

Kto wchodzi w skład SPiIUG (liczba członków, skład zarządu)?
Wypełniając wymogi naszego prawa w skład stowarzyszenia wchodzi 15 osób fizycznych (do organizacji takiej jak stowarzyszenie nie mogą należeć firmy, jedynie mogą one być członkami wspierającymi). Skład zarządu tworzą: Janusz Starościk (Komfort Consulting), Roland Krause (Viessmann), Witold Ludwiczak (Immergas). Aktywnymi członkami wspierającymi są ARISTON, DeDIETRICH, FERROLI, IMMERGAS, VAILLANT, VIESSMANN i WOLF. Przedstawiciele tych firm zasiadają także w różnych organach we władzach Stowarzyszenia.

Celem Stowarzyszenia jest...?
Chcemy mieć wpływ na rozwój nowoczesnych technik grzewczych. W obliczu możliwych ograniczeń w zużyciu tradycyjnych źródeł energii, nasza uwaga skupia się na źródłach odnawialnych OZE oraz rozwijaniu zainteresowania i edukowania inwestorów i specjalistów branżowych. Równie ważna jest aktywna współpraca i wymiana doświadczeń z bliźniaczymi organizacjami w Europie i na świecie, np. EHI czy kształtowanie uwarunkowań prawnych np. na zapisy w ustawie o OZE, zapisy norm o tematyce grzewczej, przepisów obowiązujących w naszym środowisku czy wymagań Prawa budowlanego. Implementowanie Dyrektywy unijnej 2009/28/WE.
Chcielibyśmy, aby teraz nasze stowarzyszenie było traktowane jako ciało doradcze, mamy bowiem sposobność wymiany poglądów i ustalenia reprezentacyjnej opinii wyrażającej zdanie większości zainteresowanych w danym przedmiocie. Czas na stworzenie rządowego systemu wspierania energooszczędnych rozwiązań ogrzewania budynków, edukację środowisk instalatorów (określenie zasad pracy zapewniających zarówno bezpieczeństwo montażu, jak i późniejszej eksploatacji urządzeń). Dalej - kwestie obowiązkowych, regularnych przeglądów instalacji i egzekwowania ich wykonania. Dotyczy to zarówno ukształtowania pewnej świadomości związanej z eksploatacją instalacji wśród użytkowników, ale też odpowiedzialności za „kulturę techniczną” na rynku i poziom świadczonych usług serwisowych. Jeszcze kształtowanie poziomu cen nośników energii. I oczywiście regularny monitoring rynku urządzeń grzewczych w Polsce - co jest konieczne z punktu widzenia przygotowywania strategii produktowych i marketingowych na przyszłość.

Co na początek?
Za priorytetowe uważamy regulacje związane z wdrożeniem Dyrektywy Unijnej 2009/28/WE, kwestie interpretacji aktualnych przepisów i wpływu na tworzenie nowych. Inny zakres naszych zainteresowań to wspólne przeciwdziałanie w nadużywaniu hasła "ekologiczny”. Jasno chcemy precyzować definicje i pojęcia stosowane w naszych środowisku w odniesieniu do systemów czy urządzeń. Planujemy także, przy współpracy ze środowiskiem producentów także dystrybutorów związanych z technika grzewczą w Polsce, przeprowadzić badanie potencjału rynku polskiego na różne urządzenia grzewcze. Postaramy się nawiązać oficjalne stosunki z pokrewnymi organizacjami, korporacjami w Polsce i Europie itp., jesteśmy otwarci na kontakty z innymi. Nie chcemy być dla nikogo konkurencją, a jedynie reprezentować interesy wąskiego kręgu przedstawicieli branży.

logo  Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych
Autor: od IMMERGAS Polska Sp. z o.o. logo Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany