System BREEAM
BREEAM to metoda oceny wpływu budownictwa na środowisko, wyznaczająca standardy dla zrównoważonego projektowania.Tym sposobem zostało już ocenionych prawie100 000 budynków (otrzymały stosowne certyfikaty) a ponad pół miliona zarejestrowano. Metodę tę można dostosować do oceny każdego rodzaju budynku w dowolnym miejscu na świecie. Systemem BREEAM zarządza BRE Global Ltd., wchodząca w skład grupy BRE i będąca spółką zależną BRE Trust.
Budynek jest poddawany ocenie punktowej w ośmiu kategoriach: management, health and wellbeing, energy, transport, water, materials, land use and ecology, pollution. Liczba punktów w każdej kategorii daje wynik, na podstawie którego dokonuje się oceny projektu lub budynku (jeśli ocenę przeprowadza się po jego wybudowaniu). Następnie punkty z każdej kategorii są sumowane. Łączny wynik mieści się w skali: DOSTATECZNY, DOBRY, BARDZO DOBRY, DOSKONAŁY.
Wszystkie wersje BREEAM są na bieżąco aktualizowane - tak, by były zgodne z aktualnym prawem. Ponadto metodę modyfikuje się w zależności od kraju czy konkretnego obszaru. W tym celu wykorzystuje się system BREEAM International. Dopasowanie jest konieczne szczególnie w przypadku oceny pojedynczej struktury. Może też być elementem wersji BREEAM przewidzianej dla danego państwa lub regionu.
Metoda jest dedykowana zarówno do klientów indywidualnych, jak i zespołów projektowych, które chcą przedstawić planistom i klientom dane uwierzytelniające wpływ budynków na środowisko. Jednorodny system oceny sprawie, że chętnie korzystają z niej również międzynarodowe spółki. Wśród zalet metody wymienia się właśnie możliwość dostosowania do warunków lokalnych, uwzględnienie głównych problemów ochrony środowiska, prosty i przejrzysty system obliczeniowy, ustanawianie standardów technicznych, usprawnianie przepływu informacji dzięki szkoleniom. Dla przedstawicieli branży budowlanej ważne jest to, że pozwala ona zachować równowagę między spełnieniem rygorystycznych wymogów technicznych a zapewnieniem atrakcyjności komercyjnej obiektu. System BREEAM wykorzystano już do oceny budynków w Luksemburgu, na Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych. Obecnie metodę testują Algier, Dubaj, Francja, Włochy, Mauritius, Polska, Filipiny, Szwecja i Turcja.
BREEM współpracuje przy międzynarodowych projektach, realizowanych przez Unię Europejską oraz Organizację Narodów Zjednoczonych.