Okna z drewna egzotycznego: Stolbud Włoszczowa dla ITB
Projekt Instytutu Techniki Budowlanej: "Przydatność wybranych gatunków drewna egzotycznego do produkcji okien" rozpoczęto wiosną br. Odmiany drewna testowane są pod względem wytrzymałości, łatwości obróbki oraz odporności na panujące w Polsce warunki atmosferyczne. W przedsięwzięcie włączyła się Stolbud Włoszczowa.
– Egzotyczne gatunki drewna są coraz chętniej wykorzystywane przez producentów okien. Niestety zasób odmian stosowanych obecnie w stolarce drewnianej jest ograniczony, co wpływa np. na zwiększenie ich ceny. Dzięki badaniom przeprowadzanym przez Instytut Techniki Budowlanej dowiemy się, które z gatunków używanych w innych gałęziach przemysłu, można efektywnie wykorzystać do produkcji okien – mówi Grzegorz Sorbian, pełnomocnik zarządu Stolbud Włoszczowa.
W ramach tego przedsięwzięcia firma Stolbud Włoszczowa wyprodukowała okna oraz próbki do badań z white meranti, sapeli oraz sipo. Każdy etap realizacji konsultowany był z niezależnymi ekspertami. Prototypy zostały przetransportowane do siedziby Instytutu Techniki Budowlanej, gdzie zostaną przeprowadzone testy wytrzymałościowe oraz badania w komorach klimatycznych.
– Jest to pierwszy tego typu projekt, a jego wyniki są na tyle cenne, że zapewne przetestowane zostaną również inne gatunki drewna – dodaje Grzegorz Sorbian.
Wynikiem audytu przeprowadzonego przez Instytut Techniki Budowlanej było wydanie pozytywnej oceny poziomu technicznego i technologicznego Stolbudu Włoszczowa. Dzięki temu firma została wytypowana do wzięcia udziału w projekcie "Przydatność wybranych gatunków drewna egzotycznego do produkcji okien” jako jedna z największych producentów stolarki w Polsce. Stała współpraca firmy Stolbud Włoszczowa oraz Instytutu Techniki Budowlanej w zakresie badań oraz rozwoju produktów stolarki otworowej pozwala poszerzać specjalistyczną wiedzę i wdrażać nowe rozwiązania, mające kluczowe znaczenie nie tylko dla producentów okien, ale także dla użytkowników.