Pekabex wprowadza kompleksowy system budownictwa mieszkaniowego w technologii prefabrykacji. Na czym polega "System Pekabex"?
Firma Pekabex udostępniła katalogi dedykowane dla inwestorów, deweloperów i biur projektowych, zainteresowanych realizacją budynków z wykorzystaniem technologii prefabrykacji. To pierwszy na rynku kompleksowy "System Pekabex" czyli system budownictwa mieszkaniowego w technologii prefabrykacji. Przypomnijmy, że początki działalności Pekabeksu sięgają lat 50. Jednak to ostatnie 10 lat trzeba zaliczyć do najbardziej znaczących dla rozwoju firmy. W tym czasie powstały aż cztery nowe fabryki, aktualnie jest ich pięć.
"Systemem Pekabex" - katalog prefabrykatów do budownictwa mieszkaniowego
Nowoczesny "Systemem Pekabex" dla budynków mieszkalnych to zestaw projektów gotowych elementów prefabrykowanych, które mają służyć szybkiemu, bezpiecznemu oraz ekonomicznemu budowaniu wygodnych i ciekawych architektonicznie osiedli. Producent prefabrykatów ma nadzieję, że prefabrykacja to przyszłość Polskiego budownictwa mieszkaniowego. Wychodząc temu na przeciw przygotował katalog prefabrykatów dla inwestorów, deweloperów i biur projektowych.
System Pekabex - Budynki Mieszkalne, to odpowiedź na poszukiwanie przez rynek efektywnej, a jednocześnie gwarantującej jakość, metody budowania tych obiektów – mówi Marta Sattlberger, wicedyrektor Działu Generalnego Wykonawstwa Pekabex - Wierzymy, że tworzymy rozwiązania, które będą przyszłością budownictwa mieszkaniowego w kraju.
Warto przypomnieć, że w marcu 2020 Pekabex uruchomił nowoczesną fabrykę prefabrykatów do budownictwa mieszkaniowego w Gdańsku-Kokoszkach. Nowy zakład to kopalnia nowoczesności, wyposażony w pełni zautomatyzowane linie do produkcji płyt typu filigran, ścian z podwójnego filigranu i ścian z izolacją, a także ścian pełnych. To prefabrykaty betonowe, które polecane są głównie do stosowania w budownictwie mieszkaniowym, ale nie tylko. Można je wykorzystywać również w budownictwie inżynieryjnym, biurowym, a także przy budowie parkingów, ścian oporowych oraz podczas budowy przy granicy istniejącego budynku. Czytaj więcej o fabryce Kokoszki II>>
Pekabex to firma z długą historią, bo sięgającą 1972 roku. Grupa od wielu lat dąży do zaadoptowania w polskim budownictwie innowacyjnych prefabrykatów i modułów. Pekabex ma duże doświadczenie w tym zakresie, gdyż od lat intensywnie buduje w systemie modułowym w Skandynawii, gdzie wznosi ponad 1200 mieszkań rocznie.
Pekabex - firma nieugięta w popularyzowaniu budownictwa prefabrykowanego
Chociaż prefabrykacja jest popularna i doceniana w wielu miejscach na świecie, to w Polsce nie jest rozpowszechniona. Cieszy się wręcz "złą sławą". W końcu wszyscy pamiętamy czasy kiedy w budownictwie mieszkaniowym królowała wielka płyta. Jednak firma Pekabex, jako lider branży w Polsce podkreśla, że to co odróżnia ją od technologii stosowanej w naszym kraju ponad 30 lat temu, to przede wszystkim zmiana ilościowa i jakościowa. A prawdziwa rewolucja w tym temacie dzieje się od ponad 10 lat.
Prefabrykacja i budownictwo modułowe zyskują coraz większy udział w produkcji budowlanej w Polsce i na świecie. Od kilku lat Pekabex skutecznie zastępuje konstrukcje stalowe w obiektach logistyczno-magazynowych w Polsce. Od lat realizuje też projekty mieszkaniowe w Szwecji. W Polsce jest prekursorem w prefabrykowanym budownictwie mieszkaniowym. Przypomnijmy, że w 2019 roku Pekabex ukończył I etap pilotażowego projektu osiedle Jasielska w Poznaniu.
Polecany artykuł:
Pekabex podąża za nowościami projektowymi
Firma Pekabex wciąż usprawnia metody projektowania. Od projektów płaskich, przez przestrzenne, a aktualnie technologię BIM. Jest to technologia parametrycznego modelowania informacji o budynku, która umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do bieżących informacji o projekcie i wszystkich kosztach.
Polecany artykuł:
W ostatnich latach Pekabex rozszerzył ofertę o betony samozagęszczalne, wysokowytrzymałościowe C90/100, zbrojenie niemetaliczne. Wprowadził też zmiany w produkcji, m.in. powstały linie do produkcji płyt HC (największy producent w kraju), fabryki wyposażono w maszyny CNC do obróbki drewna oraz stali.
Zakłady Pekabeksu w Polsce:
- w Poznaniu – działa od 1972 roku
- w Bielsko-Białej – od 2012 roku
- w Gdańsku - Kokoszki – od 2015 roku
- w Mszczonowie - od 2016r roku
- w Gdańsku - Kokoszki II – od 2020 roku
Firma Pekabex planuje dalsze inwestycje, obejmujące zarówno rozbudowę i modernizację istniejących zakładów, jak i konsolidację rynku.
Pekabex - usługa od projektu po montaż
Firma Pekabeks produkuje elementy zbrojone tradycyjnie oraz nowoczesne elementy strunobetonowe wykorzystywane:
- w budownictwie wielkokubaturowym tj. hale produkcyjne, magazyny, biura, obiekty handlowe, dworce, parkingi
- inżynieryjnym tj. mosty, tunele
- w realizacji projektów nietypowych - elementy projektowane zgodnie z indywidualnym projektem
W zakładach produkcyjnych Pekabex produkowane są elementy strukturalne sprężone oraz zbrojone, w tym, belki stropowe, belki dachowe (dźwigary), ściany płyty TT i słupy. Ponadto w zakładzie w Poznaniu produkowane są płyty kanałowe sprężone długości do 120 m. Zaplecze techniczne umożliwia wytwarzanie elementów o ciężarze nawet do 120 ton.
Firma produkuje także elementy ścienne (przeznaczone na rynek skandynawski), które są kompleksowo wyposażone w instalację elektryczną, mają zamontowane okna i parapety zewnętrzne, a także są wykończone specjalnymi tynkami strukturalnymi. Tak wykonane elementy nie wymagają dodatkowych nakładów czasowych i finansowych związanych z wykonaniem i wykończeniem elewacji na budowie. Wykończenie strony wewnętrznej ścian wymaga wyłącznie malowania, osadzenia parapetów wewnętrznych oraz zamontowania gniazdek i włączników elektrycznych.
Ponadto w najnowszej fabryce Kokoszki II w Gdańsku, firma Pekabex będzie mogła wyprodukować do 500 tys. m² prefabrykatów betonowych rocznie. Będą to elementy głównie do stosowania w budownictwie mieszkaniowym, ale nie tylko. Czytaj więcej o fabryce Kokoszki II>>
Pekabex - najważniejsze realizacje ostatnich lat
- Elektrownia Filborna, Helsingborg, Szwecja
- 3 z 4 stadionów na Euro 2012 (Stadion Narodowy w Warszawie, Stadion Miejski we Wrocławiu)
- produkcja tubingów, czyli obudów tuneli pod Wisłą do Oczyszczalni Ścieków „Czajka” i pod Martwą Wisłą
- budowa Dworca Głównego w Poznaniu i Nowa Łódź Fabryczna
- Gazoport Świnoujście
- Biurowce OBC (Oivia Star), Vastint, Skanska Property
- LG Chem pod Wrocławiem – największy kontrakt w historii firmy Pekabex
- osiedle Jasielska w Poznaniu
Pekabex i jego prezesi
Grupą Pekabex kierują menedżerowie, którzy łączą wieloletnie doświadczenie w branży prefabrykacji z wiedzą i praktyką z zakresu zarządzania przedsiębiorstwami, ich modernizacji i reorganizacji, zarządzania fuzjami oraz pozyskiwania finansowania dla projektów i przedsięwzięć. Oto kluczowa kadra menedżerska Grupy Pekabex:
Od 2015 roku Robert Jędrzejowski sprawuje funkcję Prezesa Zarządu Pekabex S.A. Jest też Członkiem Zarządu Pekabex Development Sp. z.o.o oraz Członekiem Zarządu Pekabex Inwestycje II S.A. Z wykształcenia magister prawa. Absolwent Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w 1996 r. ukończył wydział Prawa i Administracji na kierunku prawo. Posiada też licencję maklera papierów wartościowych oraz syndyka.
Przemysław Adam Borek związany jest z Grupą Pekabex od 2008 roku, gdzie aktualnie pełni funkcję Prezesa Zarządu Pekabex Bet. Ponadto jest Wiceprezesem Zarządu Pekabex S.A., Członkiem Zarządu Pekabex Pref S.A., Członkiem Zarządu Pekabex Inwestycje II S.A. Z wykształcenia magister inżyniera w zakresie konstrukcji budowlanych i inżynierskich. Absolwent Politechniki Gdańskiej, w 1995 r. ukończył Wydział Budownictwa Lądowego na kierunku budownictwo. Od 1999 roku posiada uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
Beata Żaczek związana jest z Grupą Pekabex od 2009 roku. Początkowo pełniła funkcję Członka Rady Nadzorczej, później dyrektora finansowego CFO w Grupie Pekabex. Od 2015 roku jest Wiceprezesem Zarządu Pekabex S.A. Aktualnie jest też Prezesem Zarządu Kokoszki Prefabrykacja S.A. Pełni też funkcję Członka Zarządu Pekabex Bet S.A., Członka Zarządu Pekabex Pref S.A. oraz Członka Zarządu Pekabex Inwestycje II S.A. Absolwentka Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego, kierunku Marketing i Zarządzanie, specjalność Finanse i Rachunkowość, na której to uczelni ukończyła również podyplomowe studia z zakresu zarządzania finansami.
W Grupie Pekabex Christophe Carion odpowiedzialny jest za produkcję oraz inwestycje. Aktualnie Prezes Zarządu CNP Sp. z o.o. oraz Członek Zarządu Pekabex Pref S.A. Absolwent De Nayer Instituut w Belgii. Studia z tytułem magistra inżyniera budownictwa ukończył w roku 2000.
Tomasz Seremet z Grupą Pekabex związany jest d 2010 roku. Rozpoczynał karierę jako asystent projektanta w Biurze Projektowym Pekabex S.A. Z wykształcenia magister inżynier w zakresie konstrukcji budowlanych i inżynierskich. Ukończył Politechnikę Poznańską, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na kierunku budownictwo. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, jak również certyfikat Chartered Engineer of Engineers Ireland CEng MIEI.