PPG inwestuje w cyfryzację. Zakład we Wrocławiu jest sercem innowacji - wywiad z Jesse Hudson
PPG ma we Wrocławiu Regionalne Centrum Usług - wyspecjalizowany ośrodek świadczący usługi wspierające działalność oddziałów firmy na całym świecie. Specjaliści zajmują się tam, m.in. tworzeniem, rozwijaniem i wsparciem technologii webowych oraz mobilnych platform cyfrowych ze szczególnym uwzględnieniem cyfryzacji w produkcji. Fabryka PPG Deco Polska we Wrocławiu jest jednym z największych zakładów produkcyjnych w Europie.
Cyfryzacja i wprowadzanie nowych technologii nie są celem same w sobie. Jakie więc cele stawia sobie PPG wprowadzając cyfryzację produkcji?
PPG od kilkudziesięciu lat w dużej mierze opiera swój rozwój na akwizycjach, co oznacza, że każdego roku łączymy się z dwoma lub trzema unikalnymi ekosystemami technologicznymi, z których najnowszym jest Tikkurila. Co więcej, jednostki biznesowe PPG historycznie prowadziły własne działy IT, korzystając z technologii lokalnych, co skutkowało znacznym nakładaniem się z punktu widzenia zasięgu aplikacji.
Jednak w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpiła poważna zmiana w kierunku zmniejszenia tej złożoności. Głównym celem cyfryzacji jest zatem budowanie globalnych organizacji, identyfikowanie strategicznych technologii, racjonalizacja portfela aplikacji i przenoszenie ekosystemu technologicznego PPG do chmury.
Jakie konkretne narzędzia i rozwiązania są wprowadzane?
Przechodząc do chmury stosujemy kilka rozwiązań. Patrząc na back-end (logika kryjąca się za aplikacją, odpowiadająca za zapis i obróbkę danych, niewidzialna dla użytkownika - przyp. red.) PPG współpracuje z firmą Microsoft w celu tworzenia operacji na danych, rozwoju infrastruktury w środowisku Azure oraz dywersyfikacji obecności w chmurze, również poprzez wdrażanie rozwiązań w Amazon Web Services (przetwarzanie danych w chmurze - przyp. red.).
Jeśli chodzi o front-end (interakcja z użytkownikiem - przyp. red.), PPG jest w trakcie przekształcania swojego złożonego portfolio ERP (eng. enterprise resource planning, efektywne zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa - przyp. red.) w jedno, globalne rozwiązanie SAP.
Ponadto firma PPG zastąpiła systemy lokalne i regionalne rozwiązaniami Workday i Jaegger, jako globalnymi technologiami HR i zaopatrzenia, wspieranymi przez platformę ServiceNow.
W jakich projektach kierowane przez Pana Centrum Technologiczne PPG we Wrocławiu odegrało kluczową rolę?
Dział IT w Centrum Technologicznym w PPG Global Business Services we Wrocławiu odgrywa ważną rolę w planach strategicznych. Rozwijając się systematycznie, zapewnia szeroką gamę usług IT różnym interesariuszom w całym PPG, zarówno współpracownikom indywidualnym, jak i całym zespołom. Z najciekawszych projektów mogę wymieć dwa.
Pierwszy to system PPG AIM. Jest to platforma oparta na algorytmach firmy PPG, której celem jest pomoc zarządcom obiektów, właścicielom nieruchomości i inżynierom utrzymania ruchu w analizie ich obiektów zewnętrznych i aktywów w celu w celu określenia stanu powłok malarskich i oszacowania, kiedy konieczne będzie wykonanie ich renowacji. Technologia ta obsługiwana jest również przez drony, co jest pomocne, biorąc pod uwagę, że wiele obiektów przemysłowych składa się z dużych budynków, do których dotarcie jest utrudnione. Dzięki wykorzystaniu drona, uzyskujemy dostęp do wszystkich, nawet trudno dostępnych powierzchni, co pozwala na bardziej wiarygodne analizy istniejących warunków, a w efekcie bardziej rzetelne szacunki i planowanie budżetu.
Drugim ciekawym projektem jest Client Link, platforma ułatwiająca zarządzanie klientami. W wyniku dziesięcioleci globalnych przejęć, środowisko obsługi klienta PPG jest złożone i wielowarstwowe. Rok 2018 przyniósł zmianę wraz z wprowadzeniem globalnego rozwiązania SAP C4/HANA. Rozwiązanie jest sukcesywnie wdrażane w nowych obszarach, region po regionie, i jednostka biznesowa po jednostce biznesowej, przy pełnym wsparciu wrocławskiego zespołu.
Client Link gromadzi informacje o klientach w różnych regionach, sektorach i działach, dzięki czemu przyczynia się do lepszego pokrycia klientów i ułatwia wymianę informacji pomiędzy naszymi zespołami ds. obsługi klienta. Takie łączenie wiedzy i maksymalizacja współpracy są szczególnie ważne w dzisiejszym bardzo dynamicznym świecie. Projekt Client Link zapewnia również naszym klientom ujednolicone doświadczenia przy jednoczesnej racjonalizacji naszego zaplecza środowiska IT.