Purmo w Polsce – 20 lat minęło!
Na słowo Purmo niemal każdy w Polsce reaguje poprawnym skojarzeniem – grzejnik. Znawcy tematu mogą o Purmo powiedzieć znacznie więcej. Bo Purmo to dobrze postrzegana na naszym rynku marka, która na tę opinię pracuje od 20 lat, a narodziła się 60 lat temu w Finlandii...
Najpierw Purmo potem Rettig
Purmo to niewielka miejscowość w Finlandii, w której w roku 1952 trzech kolegów otworzyło mały zakład produkujący narzędzia rolnicze. Kilka lat później zakład spłonął, więc przenieśli biznes – pod nazwą Purmo-Produkt do pobliskiego Jakobstad, gdzie wspólnicy pod koniec lat 50. nabyli wytwórnię grzejników. I tak rozpoczęła się produkcja pierwszych grzejników płytowych pod marką Purmo. Na początku lat 70. firmę przejął koncern Rettig. Od tego momentu produkcja grzejników płytowych i innych urządzeń grzewczych pod marką Purmo zaczęła się dynamicznie rozwijać.
Dwie czołowe marki koncernu Rettig - Purmo oraz Radson połączyły swoje siły. Wkrótce dołączyły do nich kolejne marki: Thermopanel oraz Vogel & Noot, w styczniu 2012 została przejęta niemiecka firma Hewing, produkująca rury z tworzyw sztucznych. I tak Retig stał się samowystarczalnym koncernem specjalizującym się w kompletnych rozwiązaniach grzewczych. Koncern ma w Europie 15 zakładów produkcyjnych w 11 krajach, natomiast swoją produkcję – ponad 9 mln grzejników rocznie - eksportuje do 50 krajów na całym świecie. W roku 2011 koncert zanotował obroty na poziomie 396 mln euro. Główna produkcja dla Purmo/ Radson odbywa się w zakładach w Zonhoven, Jakobstad, Gateshead, Meiningen, Izmirze, Dimlach, Biache St. Vaast oraz w Rybniku. I tu pojawia nam się polski wątek...
Purmo w Polsce wystartowało w Rybniku
Skoro Purmo jest u nas w kraju od 20 lat, to znaczy, że wszystko zaczęło w roku 1992, gdy w Polsce pojawił się koncern Rettig Heating z zamiarem wykupienia jedynego wówczas importera fińskich grzejników Purmo - firmę TKM. W wyniku tej transakcji powstała nowa firma - Rettig Polska Sp. z o.o. Jej dyrektorem ds. sprzedaży i marketingu został wtedy Wojciech Makowski (właściciel TKM) i to stanowisko piastował przez 20 lat. Udało mu się przekonać zarząd w Finlandii do inwestycji w Polsce (przejęcie udziałów w śląskiej Hucie Silesia) i dzisiaj zakład w Rybniku jest największą i najbardziej nowoczesną fabryką koncernu. Na początku grzejniki produkowało 67 pracowników na dwóch 17-letnich liniach produkcyjnych dostarczonych z Finlandii. Obecnie fabryka zajmuje teren o powierzchni ponad 7 hektarów, a na 10 000 m2 hali produkcyjnej grzejniki płytowe oraz elementy ogrzewania podłogowego wytwarza 430 pracowników. Roczna produkcja zakładu wynosi 1 900 000 grzejników i w 70% trafia na eksport, przede wszystkim do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, na Węgry i Ukrainę, a także do Chin i Japonii.
Jubileusz Purmo w liczbach
Marce Purmo należy się na 20-lecie w Polsce jubileuszowe podsumowanie.
Od zaistnienia w Polsce firma sprzedała ponad 12 milionów sztuk grzejników płytowych Purmo, setki tysięcy grzejników łazienkowych i dekoracyjnych, komponentów ogrzewania podłogowego, do których dołączono dziesiątki milionów metrów rur.
Statystycznie, każda polska rodzina ma ponad jeden grzejnik Purmo w ponad 400 000 domów jednorodzinnych i 1 600 000 mieszkań.
Żeby przewieźć grzejniki z fabryki do klientów trzeba było 31 000 tirów. Nieźle też nadźwigali się instalatorzy - przenieśli i zamontowali 384 700 000 kilogramów grzejników.
Jubileuszowa gala 20-lecia marki Purmo w Polsce odbyła się 27 października w warszawskim hotelu Westin. Podczas gali pożegnano dotychczasowego dyrektora Wojciecha Makowskiego, który z dniem 1 stycznia 2013 przechodzi na emeryturę i przywitano jego następcę, którym został Andrzej Iżycki.