PZPB: trudny 2016, sprawny 2017...
Rok 2016 był dla budownictwa polskiego trudny, podobnie zresztą jak kilka lat poprzednich – podsumowuje mijający rok Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców i Budownictwa.
Nienajlepszą kondycję większość firm pogłębił istotny spadek inwestycji, i to zarówno prywatnych jak i publicznych. Niestety, słabą aktywności inwestycyjną wykazali się nawet ci inwestorzy, na których rynek od kilkunastu miesięcy liczył najbardziej, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKP Polskie Linie Kolejowe SA. I nie chodzi tu o wskazywane w tabelach miliardowe, ciągnące się miesiącami przetargi, lecz o realnie wykonywane roboty. Bo tylko te dają tak potrzebny branży zastrzyk pieniędzy. Wielkim echem po rynku odbiły się grupowe zwolnienia w polskim oddziale SKANSKA - największej pod względem obrotu firmie budowlanej w kraju, ale także analogiczne zwolnienia we wspomnianej wyżej… Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jednocześnie, wielu przedsiębiorców narzeka na narastające problemy kadrowe i niedobór wykwalifikowanych pracowników.
Z drugiej strony, pojawiło się światełko w tunelu. Inwestorzy publiczni coraz częściej konkludują zawartymi umowami nazbyt długo trwające przetargi, co pozwala mieć nadzieję, że po przebrnięciu przez mitręgę administracyjną uzyskania pozwoleń na budowę, wreszcie w drugiej połowie 2017 ruszą na dużą skalę roboty budowlane. Poza tym, resort infrastruktury wykazał się wcześniej niespotykaną otwartością i zaprosił do dialogu zauważalną część rynku. Powstały powołane przez Ministra Andrzeja Adamczyka rady ekspertów, składające się zarówno z przedstawicieli rynku oraz administracji jak i gremiów naukowych. Przedsiębiorcy rynku drogowego i kolejowego zyskali wreszcie status podmiotu a nie przedmiotu dyskusji toczącej się w resorcie oraz jego agendach. Wreszcie, został opublikowany projekt kodeksu budowlano-urbanistycznego, który choć obarczony wieloma niedoskonałościami, ma szansę na sensowne dopracowanie w ramach szerokich konsultacji społecznych i branżowych.
Życzę Czytelnikom Muratora PLUS oraz całemu rynkowi budowlanemu – zarówno przedsiębiorcom jak i administracji oraz pracownikom – żeby kolejny 2017 rok upłynął nam pod znakiem budowy sprawnego rynku, nagradzającego uczciwość i zaufanie we wzajemnych relacjach. I żeby marka „Polskie Budownictwo” powszechnie kojarzyła się z najwyższą jakością, bezpieczeństwem oraz nowoczesnym zarządzaniem.
Jan Styliński
prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa