Sándor Demján wyróżniony
Prezes węgierskiej spółki TriGranit Development Corporation - Filantrop Krakowa (tytuł otrzymał 2 lata temu za finansowe wsparcie stowarzyszenia "U Siemachy") - ponownie został wyróżniony przez Kraków.
Prezes spółki TriGranit – Sándor Demján – współpracę ze stowarzyszeniem "U Siemachy" rozpoczął cztery lata temu. Na przełomie 2006 i 2007 r. firma wsparła działalność stowarzyszenia, przekazując dla dzieci z Krakowa i okolic 4 000 bożonarodzeniowych paczek, o łącznej wartości aż 800 tys. zł. TriGranit wsparł również organizację Wigilii w 2007 r. dla ponad 1000 wychowanków stowarzyszenia "U Siemachy", zapewniając nie tylko potrawy wigilijne, ale także podarunki dla dzieci i młodzieży oraz zimowe wyjazdy weekendowe.
Obecnie TriGranit i Stowarzyszenie "U Siemachy" współpracują dalej między innymi przy funkcjonującym centrum Bonarka City Center organizując wiele wspólnych akcji.
Sándor Demján
Sándor Demján urodził się 14 maja 1943 r. w Börvely. Już w wieku 24 lat został prezesem firmy Gorsium Co-op. Jest założycielem pierwszego na Węgrzech banku komercyjnego Credit Bank. W ciągu trzech lat stworzył ponad 100 spółek typu joint venture. Inwestował także w media prasowe wspólnie z partnerami – Rupertem Murdochem i Axelem Springerem – przyśpieszając tworzenie się wolnej prasy. Do jego osiągnięć zalicza się powołanie wraz z Georgem Sorosem i Markiem Palmerem, Ambasadorem Stanów Zjednoczonych na Węgrzech, pierwszej szkoły MBA w Bloku Sowieckim – Międzynarodowej Szkoły Zarządzania, dostarczającej na rynek węgierski 400 absolwentów rocznie. Po upadku komunizmu Demján opuścił Credit Bank i wraz z Andrew Sarlosem, Węgrem, który wyjechał do Kanady po rewolucji w 1956 roku, założył CEDC (Central European Development Corp.) składającą się najwyższej klasy biznesmenów amerykańskich i kanadyjskich. Następnie założył TriGranit Corporation. Jego pierwszym przedsięwzięciem była budowa Bank Centre, pierwszego biurowca najwyższej klasy AAA zbudowanego na Węgrzech.
Tytuł Filantrop Krakowa
Tytuł Filantrop Krakowa przyznawany jest od 2000 r., przez prezydenta Krakowa. Nagroda wręczana jest w dwóch kategoriach: za największy finansowy wkład w pomoc udzielaną osobom lub organizacjom oraz za najciekawszą formę i efektowność filantropii. Laureaci otrzymują wyróżnienia w postaci symbolicznego berła i aktu nadania. Na okres jednego roku są tytułowani jako Filantrop Krakowa w gminnych wydawnictwach promocyjnych, a przez 5 lat mają prawo do używania znaku graficznego we własnych publikacjach.