Stijn Vermeulen: nasza działalność jest zrównoważona. Wywiad z CEO Deceuninck w Europie

2020-04-02 16:21
Stijn Vermeulen, CEO Deceuninck
Autor: Deceuninck Stijn Vermeulen, CEO Deceuninck w Europie

Deceuninck jest jednym z trzech największych producentów systemów okiennych PVC na świecie. To ogromna odpowiedzialność za środowisko. Firma podkreśla, że działa w zgodzie z ideą zrównoważonego budownictwa. Ze Stijnem Vermeulenem, CEO Europe Deceuninck, rozmawiamy o zrównoważonym rozwoju w produkcji PVC, innowacjach w branży stolarki i specyfice polskiego rynku.

Co Pana sprowadza do Polski?

Powód jest bardzo prosty. Chciałem przyjechać, aby pokazać naszym klientom z Polski, jak bardzo są dla nas ważni - i jak ważny jest dla nas polski rynek. Wszyscy wiedzą, że polscy producenci stolarki są jednymi z największych graczy na rynku światowym. Polska eksportuje stolarkę na prawie wszystkie rynki. Deceuninck chce pokazać, że wspiera polskich producentów. Można powiedzieć, że to główny, jeśli nie jedyny powód, dla którego tutaj jestem.

Deceuninck jest wymieniany jako jeden z trzech największych producentów systemów okiennych z PVC na świecie. Firma podkreśla, że działa w zgodzie z ideą zrównoważonego budownictwa. Co to konkretnie oznacza? Jak produkcję tworzyw sztucznych można nazwać zrównoważoną?

Po pierwsze, my nie produkujemy plastiku - my go zużywamy. Przetwarzamy ponownie istniejący plastik, co sprawia, że nasza działalność jest właśnie zrównoważona. Plastik jest jednym z kilku tworzyw na świecie, które można poddawać wielokrotnemu recyklingowi.

Po drugie, moim zdaniem musimy pamiętać, że jest wielka różnica pomiędzy jednorazową plastikową torebką ze sklepu spożywczego, a produktami z plastiku niosącymi ze sobą wartość dodaną, jak na przykład nasze ramy okienne.

Zgadzam się, że sposób w jaki korzystamy z PVC jest obecnie źródłem wielu problemów. Jakiś czas temu słyszałem wypowiedź ekspertów mówiących, że zanieczyszczenie PVC jest tak duże, że wykopaliska przeprowadzone za milion lat odkryją całe pokłady tego materiału pod ziemią. Nasza firma uważa, że czas skończyć z traktowaniem PVC jak tworzywa jednorazowego użytku. Stosujemy podejście oparte na tworzeniu wartości dodanej - na przykład, produkując okna z PVC pochodzącego z recyklingu.

Deceuninck prowadzi inicjatywy na rzecz ponownego wykorzystania produktów z PVC. W Europie Zachodniej zainwestowaliśmy w stworzenie kompletnej sieci odbioru odpadów z PVC, nie tylko przemysłowych, ale również konsumenckich. Wśród odpadów konsumenckich znajdują się okna używane, które odbieramy od naszych klientów, ale też tak zwane okna end-of-life, stare okna odpadowe, które odbieramy, a następnie przekazujemy do naszego zakładu recyklingowego w Belgii. Tam z odpadów powstaje surowiec, który wykorzystujemy do produkcji nowych okien. Takie jest nasze podejście i nasze zadanie jako społecznie odpowiedzialnego producenta PVC.

Recykling to ważna sprawa. Czy w dobie zmian klimatycznych i bezdyskusyjnej potrzeby troski o środowisko naturalne, Deceuninck wdraża specjalne rozwiązania w obszarach pozyskiwania surowców, produkcji, dystrybucji itp. które odciążają środowisko?

Jeśli chodzi o energię, to w produkcji stosujemy obieg zamknięty: ogrzewamy wodę ciepłem odpadowym; korzystamy z nowoczesnych rozwiązań ekologicznych (fotowoltaika, wykorzystanie szarej wody), które są szeroko stosowane w przemyśle. Dbałość o środowisko to dla nas nic nowego.

W transporcie rozwiązania zrównoważone są jednocześnie ekonomiczne. Jeżeli zależy nam na optymalizacji kosztów transportu, to jednocześnie będziemy starali się zmniejszyć jego wpływ na środowisko: w obu przypadkach chcemy, aby nasze rozwiązania były jak najbardziej wydajne. Jak widać, odpowiedź na kwestie biznesowe i ekologiczne jest często taka sama.

Producenci stolarki budowlanej od dłuższego czasu podkreślają, że w tej branży nie da się przetrwać bez innowacji. Czym może się pochwalić Deceuninck?

Największą innowacją, którą wprowadziliśmy w ostatnich latach jest technologia  wykorzystująca włókno szklane, które zastępuje klasyczne wzmocnienie stalowe, które stosujemy w połączeniu z wzmocnieniem termicznym Forthex w ramie. ThermoFibra w połączeniu z Forthex to nasze rozwiązanie, które pozwala nam wzbogacić profil PVC wiązkami z włókien szklanych. Nasi konkurenci również reklamują rozwiązania oparte na włóknach szklanych, jednak w przeciwieństwie do nas wykorzystują tylko fragmenty włókna szklanego w ramie, my używamy długich włókien. Jeśli weźmiemy pod uwagę takie rozwiązania jak ThermoFibra (wzmocnienie skrzydła) oraz Forthex (wzmocnienie ramy okna), to jesteśmy jedyną firmą, która oferuje kompleksowe rozwiązania dla okien o dowolnych wymiarach. Otrzymujemy kompletną technologię, która nie wykorzystuje stali. Ma to kilka zalet. Po pierwsze, nie musimy polegać na stali, co skraca proces produkcji i zmniejsza wagę okna. Po drugie, instalacja lub wymiana takiego okna jest łatwiejsza.

Inne produkty, z których jestem dumny to Storbox i PROtex - nasze rozwiązania dla systemów roletowych. Co jest w nich wyjątkowego? Montuje się je do ramy okna za pomocą specjalnych klipsów, bezśrubowo! W standardowych systemach roletowych mamy do czynienia z mnóstwem małych elementów, które trzeba złożyć, a następnie przymocować śrubami. Nam udało się wyprodukować skrzynkę roletową montowaną tylko za pomocą klipsów.

Rolety okienne z PVC tracą w Europie popularność. Dlatego skrzynki roletowe Storbox i PROtex można stosować z dowolną roletą: z PVC, aluminiową, stalową czy z polimeru. Jeśli coś da się zrolować - nasze skrzynki roletowe są do tego odpowiednie.

Na naszym stoisku na targach zaprezentowaliśmy również innowacyjny system tarasowy Twinson Click, który umożliwia montaż desek tarasowych Twinson na ‘klik’. To system montażu bezśrubowego, który w porównaniu do klasycznych konstrukcji tarasowych np. z drewna pozwala skrócić czas montażu nawet o połowę i jest bardziej odporny na warunki pogodowe.

Najnowszą i bardzo ważną innowacją Deceuninck jest reguła iCOR zastosowana w naszej nowej platformie Elegant. Pozwala ona na znacznie większą elastyczność w stosowaniu kombinacji ram i skrzydeł. Elegant to całkowicie nowy program systemów okiennych i drzwiowych dla całej Europy z różnymi głębokościami ram w ofercie, wynoszącymi obecnie 76, 84 i 115 mm. Dzisiaj mamy cztery, a już do przyszłego roku będziemy mieli pięć różniących się stylistyką skrzydeł, z których każde pasuje do różnych głębokości ramy. To całkowita elastyczność i mniejsza złożoność! Dla naszych klientów oznacza to mniej zapasów, a większą elastyczność oferty i szybszą fabrykację.

Jak widać nowych rozwiązań nie brakuje. W jakim kierunku Pana zdaniem będzie rozwijać się stolarka okienna?

Na pewno będziemy mocno skupiali uwagę na odpadach po-konsumenckich i wysiłkach w tworzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Widzimy, że polski rynek opiera się głównie na inwestycjach w nowe budynki, ale większość prac w Europie Zachodniej to już głównie renowacje. Myślę, że w ciągu najbliższych 10-20 lat renowacje i modernizacje staną się ważną częścią sektora stolarki okiennej także w Polsce. Oznacza to, ze ogromna liczba starych okien zostanie ‘zrzucona’ na rynek. Chcemy, aby odpady te stały się częścią naszych nowych produktów!

Osobiście uważam również, że w coraz większym stopniu będziemy koncentrować się na jakości życia konsumentów, użytkowników naszych produktów. Żyjemy w czasach wyzwań, związanych ze zmianami klimatu i tym, jak wpływa to na nasze życie. Wyzwaniem będzie dla nas zaspokojenie potrzeb coraz bardziej wymagających konsumentów, pamiętając, że jesteśmy producentem tylko profili okiennych. Aby wypełnić tę lukę, rozpoczynamy współpracę z innymi partnerami w naszej branży, aby zaoferować lepiej zintegrowane rozwiązania odpowiadające na wyzwania jutra.

Kolejną kwestią jest połączenie pomiędzy oknem, a ścianą. To istotny aspekt montażu okien – być może nasze kolejne pole do popisu. Polska, Francja, Anglia, Niemcy, Holandia, Belgia - w każdym z tych krajów montuje się okna nieco inaczej. Obecnie nasze profile PVC muszą być zaprojektowane tak, by kompensować te różnice. W przyszłości jednak warto pomyśleć nad rozwiązaniem uniwersalnym.

Jak Deceuninck obserwuje rynek polski? Czy jest trudniejszy, łatwiejszy niż pozostałe? Jaką ma specyfikę? Jak się zmienia?

Polska jest największym światowym eksporterem okien. Nasi polscy klienci pytają o wszystkie produkty stosowane w Europie. Jest to dla nas wyzwanie, ale i korzyść - mamy w ofercie systemy wykorzystywane we wszystkich europejskich krajach.

Polski rynek jest bardzo dynamiczny. Można powiedzieć, że Polska wyznacza tempo rozwoju rynku europejskiego. Jednocześnie polski rynek nie tyle wyznacza trendy, ile potrafi dostosować się do rynków innych państw, w tym zmian w wymogach prawnych. Polscy producenci nie wpływają na to, co będzie sprzedawało się we Francji czy Hiszpanii, ale dostarczają na te rynki odpowiedni produkt, zgodny z tamtejszymi potrzebami i gustem.

Rozmawiała Dominika Merek

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany