Świętowaliśmy z Wami 30 lat Architektury-murator. Gala w Bibliotece Narodowej

2024-11-21 20:51

Pod hasłem "Spotkanie przeszłości z przyszłością" odbyła się w Bibliotece Narodowej urodzinowa gala Architektury-murator. Kończymy 30 lat, a na gali hucznie weszliśmy w kolejne 30-lecie. W galerii znajdziecie zdjęcia z tego wydarzenia.

Spis treści

  1. Gala 30-lecia - relacja
  2. Architektura - murator ma 30 lat. Jak to się zaczęło?

Gala 30-lecia - relacja

Podczas gali w Bibliotece Narodowej mogliśmy podziwiać wystąpienia najbardziej wpływowych polskich pracowni architektonicznych i nowego pokolenia architektów. Wystąpiła też Ewa P. Porębska, architektka, krytyczka architektury, kuratorka, która przez ostatnie 30 lat kierowała miesięcznikiem jako redaktor naczelna oraz Artur Celiński, obecny redaktor naczelny Architektury-murator. 

Gala przeniosła nas symbolicznie w kolejne 30-lecie nowych wyzwań po roku świętowania ostatnich trzech dekad miesięcznika - w ramach obchodów powstała seria podcastów z ekspertami 30/30, a na łamach miesięcznika - cykl Kronika Architektury z wypowiedziami wybitnych architektów i architektek z różnych pokoleń.

- Nie mogę uwierzyć, że te trzydzieści lat tak szybko minęło. A trzydzieści kolejnych lat przed nami, by zrealizować wszystkie pomysły. Ewo, dzięki Tobie, dzięki architektom, żyjemy w lepszej Polsce, lepszej Warszawie. Architektura-murator pokazuje przepiękne obiekty w naszym kraju - mówił Zbigniew Benbenek Prezes Grupy ZPR Media.
- Architekci w budynku Biblioteki Narodowej są zawsze witani z wielką serdecznością. W tym miejscu znajdują się wszystkie numery czasopism polskich od XVII wieku. Utrzymanie czytelników przez 30 lat to naprawdę wyczyn. 90% czasopism upada po kilku numerach. W elitarnym gronie, które utrzymuje się tyle lat na rynku, znajduje się Architektura-murator. Gratuluję i życzę kolejnych trzydziestu, trzystu lat. Architektura to sztuka, z którą obcujemy na co dzień. Prosimy o jeszcze więcej pięknych jej przykładów w tym piśmie - Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej.
- To wielka radość dla nas, że możemy Państwa zobaczyć wszystkich w jednym miejscu. Jesteście z nami od lat! Redaktor naczelny Artur Celiński obiecał mi, że będzie to co najmniej kolejne 30 lat Architektury-murator, także trzymam za słowo - powiedziała Ewa P. Porębska, poprzednia Redaktor Naczelna Architektury-murator.
- 30 urodziny to tak naprawdę wstęp do kolejnych trzydziestu lat i cieszymy się, że przez ten czas udało nam się zaprezentować, nie tylko kilka tysięcy budynków, ale także wzniecać najciekawsze rozmowy o architekturze w tym kraju. I liczymy na to, że w przyszłości to wciąż pozostanie najciekawsze, najbardziej gorące i najbardziej wciągające, angażujące medium architektoniczne w Polsce - mówił Artur Celiński, Redaktor Naczelny Architektury-murator.

W planach na przyszłość Architektury-murator przede wszystkim dialog, bo właśnie tego potrzebuje dziś architektura oraz start 10. edycji konkursu "Życie w Architekturze”, promującego najlepsze polskie projekty architektoniczne, w zmienionej formule.

Architektura - murator ma 30 lat. Jak to się zaczęło?

"Architektura-murator" od 1994 roku nieustannie towarzyszy polskiej architekturze. Stworzyliśmy największe w Polsce żywe archiwum wypełnione prezentacjami najlepszych obiektów, inspirującymi dyskusjami oraz komentarzami na temat kluczowych trendów i zmian. To świetny fundament do tworzenia celnych odpowiedzi na czas nowych wyzwań. Do świętowania razem z nami 30-lecia zaprosiliśmy Was do Muzeum... w czwartek 21 listopada. dziękujemy, że z nami byliście!

A teraz - trochę o tym, jak to się zaczęło. Był rok 1994. Magazyn Architektura wraca w nowej rzeczywistości. Dochody polskich architektów były niepewne, o rodzimych projektach mawiało się, że są naśladownictwem, a głównym zleceniodawcą był... Kościół. Ład przestrzenny był w naszym kraju pojęciem obcym. W takich okolicznościach stanowisko redaktor naczelnej nowego magazynu objęła Ewa Porębska. 

Oto pierwsza okładka pierwszego numeru naszego miesięcznika z 1994 roku:

Video 30-lecie promo
Okładka Miesięcznik Architektura 01/1994
Autor: Archiwum Architektury

To były czasy, kiedy prasa była potęgą. W ogóle wtedy nie zadawałam sobie pytania, czego pragną architekci. Po prostu założyłam magazyn. A że wcześniej przez lata pracowałam w wydawnictwie SARP  o tytule Architektura, wiedziałam, że musiała być zachowana pewna ciągłość - opowiada Ewa Porębska w pierwszym podcaście z cyklu 30/30. I dodała: Gdy tworzyliśmy "Architekturę-murator" uważałam, że potrzebna jest przestrzeń do aktualnej dyskusji, ale by też móc ją utrwalać dla kolejnych pokoleń w profesjonalny i dobrze udokumentowany sposób.

Cały podcast - na końcu artykułu

Architektura Murator Google News
Autor:

Galę patronatem honorowym objęła Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Wróblewska. Partnerami 30-lecia i Partnerami Gali zostały firmy: Ahrend, Equitone, Humanscale, Fakro, Isover, Rigips, Weber, Dyson, Reuter, Saint Gobain, Glassolutions, Galeco, Wise Habit, Bella Plast i Hafele. 

Gala była relacjonowana także na Facebooku i Instagramie.

Zobacz też: Ach, kolorowe lata 90! Oto pierwsze okładki magazynu Architektura-murator z 1994 i 1995 roku

Porębska i Celiński: Czas Nowych Wyzwań
Gdy tworzyliśmy "Architekturę-murator" uważałam, że potrzebna jest przestrzeń do aktualnej dyskusji, ale by też móc ją utrwalać dla kolejnych pokoleń w profesjonalny i dobrze udokumentowany sposób - mówi Arturowi Celińskiemu Ewa P. Porębska, a Artur Celiński odpowiada Ewie Porębskiej na pytania o to, jak tę przeszłość wykorzystać do tworzenia lepszej przyszłości.
Architektura-murator. Podcast 30/30
Źródło: Świętowaliśmy z Wami 30 lat Architektury-murator. Gala w Bibliotece Narodowej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany