Szczepan Gawłowski: Sukces rodzi potrzebę pomocy innym
Szczepan Gawłowski jest wielkopolskim przedsiębiorcą, założycielem i prezesem KREISEL Technika Budowlana, jednej z największych firm regionu. Znany jest z zaangażowania we wspieranie wielkopolskiego biznesu. Stał na czele Loży Wielkopolskiej Business Centre Club i jest członkiem wielu innych organizacji, m.in. Polskiej Rady Biznesu, Wielkopolskiego Klubu Kapitałowego, Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Urodził się w 1958 roku na Kujawach, ale na stałe związał się z Poznaniem, gdzie na przełomie lat 70. i 80. studiował dziennikarstwo na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Po studiach wyjechał do Niemiec, gdzie przez pierwsze trzy lata studiował w Goethe Institut, a potem podjął studia podyplomowe na Uniwersytecie w Getyndze. Uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych z zakresu marketingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Karierę zawodową rozpoczął w rządowej agendzie zajmującej się koordynacją pomocy dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, organizował polskim inżynierom szkolenia i wyjazdy do Niemiec. Następnym krokiem była praca w znanej niemieckiej firmie działającej w branży budowlanej, w której stworzył sieć sprzedaży w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. To był pierwszy duży sukces w branży, w której nieprzerwanie działa do dziś.
Działając w sektorze budowlanym poznał Norberta Kreisel, założyciela firmy KREISEL GmbH, któremu zaproponował wspólne założenie polskiego oddziału KREISEL. Spółka KREISEL Polen powstała w 1993 roku, a na jej siedzibę wybrano Poznań. Po dwóch latach firma zmieniła nazwę na KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o., a prezesem zarządu został jej współwłaściciel i założyciel - Szczepan Gawłowski. Firma zajmuje dzisiaj czołowe miejsce w Polsce wśród producentów chemii budowlanej, ma 7 zakładów produkcyjnych (w tym jeden w budowie), z roku na rok zwiększa swoje obroty, osiągając aktualnie poziom ok. 300 mln zł rocznie. Ponadto firma jest właścicielem kopalni piasku w Nowym Mieście nad Pilicą. Obecnie KREISEL zatrudnia około 500 pracowników.
"Sukces w naturalny sposób rodzi potrzebę pomocy innym" - uważa Gawłowski i angażuje się w pomoc charytatywną. KREISEL pomagał powodzianom, wspiera domy dziecka, domy pomocy społecznej, organizacje charytatywne i wiele innych instytucji w całej Polsce. Regularne wsparcie finansowe lub materiałowe od firmy otrzymywały domy Markotu, Monaru, Fundacja Mielnica, Społeczna Fundacja Dla Dzieci Bezdomnych Betlejemka. Od kilku lat regularne wsparcie ze strony firmy KREISEL otrzymuje poznański Dominikanin ojciec Jan Góra i jego inicjatywy w Lednicy.
Od prawie 10 lat KREISEL jest sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski. Ale nie tylko piłka nożna leży w kręgu marketingowego zainteresowania. Firma sponsorowała ponad 20 różnych dyscyplin sportowych m.in. żużel, siatkówkę, koszykówkę, skoki narciarskie, zawody żeglarskie, tenisowy Polish Open (aktualnie Porsche Open), wyprawę dookoła świata Olafa Jarzemskiego, czy wyprawę alpinistów po tzw. Koronę Świata oraz polskich olimpijczyków i wiele innych.
Prezes Gawłowski jest laureatem licznych nagród i wyróżnień branżowych, wśród których najbardziej prestiżową jest statuetka Lidera Polskiego Biznesu BCC i sześciu diamentów do niej. Inne ważne nagrody to: Złoty Herkules Buildera 2010, EuroManager 2004, Tytan Wielkopolskiego Biznesu 2004, Wielkopolanin Roku 2003, Mecenas Polskiego Sportu 2005, Budowniczy Polskiego Sporu 2006, sześciu Gazel Biznesu i Super Gazela oraz dwie Nagrody Polskiego Kupca Roku 2005 i 2006, Laureat nagrody EK „Przedsiębiorczości”, uhonorowany został także wyróżnieniem państwowym - Brązowym Krzyżem Zasługi.
Prywatnie Szczepan Gawłowski mieszka w Poznaniu z żoną i dwoma synami. Jest znawcą win, smakoszem cygar, pasjonatem turystyki krajowej i zagranicznej. Gra w golfa i tenisa, ale też interesuje się literaturą i sztuką.
29 marca 2010 r. został laureatem konkursu Wielkopolski Przedsiębiorca XX-lecia. Ten prestiżowy tytuł otrzymał za wpływ, jaki wywarła firma Kreisel na rozwój i promocję Wielkopolski, a tym samym sukces gospodarczy regionu.