Szczepienia w zakładach pracy. Od kiedy? Wytyczne dla firm, które chcą szczepić swoich pracowników

2021-05-28 12:12
szczepienia w zakładach pracy
Autor: Getin Bank Zakłady pracy mogą już organizować szczepienia dla swoich pracowników

Szczepienia w zakładach pracy to dobre rozwiązanie, aby zadbać o zdrowie pracowników. Możliwość szczepień w zakładach wprowadziło pracy Ministerstwo Zdrowia w ramach przyspieszenia Narodowego Programu Szczepień. Od kiedy zakłady pracy mogą organizować sczepienia? Rozporządzenie i wytyczne odnośnie sczepień w zakładach pracy.

Spis treści

  1. Od kiedy szczepienia w zakładach pracy?
  2. Jakie warunki musi spełniać zakład pracy, aby zaszczepić swoich pracowników?
  3. Wybranie PWDL przez zakład pracy
  4. Szczepienia w zakładzie pracy - jak wypełnić formularz zgłoszeniowy?
  5. Jak szybko po zgłoszeniu zakład pracy może rozpocząć szczepienie?
  6. Czy zakład pracy może wybrać rodzaj szczepionki dla pracowników?
  7. Obowiązki zakładu pracy w zakresie szczepień

Od kiedy szczepienia w zakładach pracy?

4 maja ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy. Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa udostępniono specjalny formularz rejestracyjny dla zakładów pracy, które są zainteresowane szczepieniem swoich pracowników.

Jakie warunki musi spełniać zakład pracy, aby zaszczepić swoich pracowników?

Warunkiem możliwości organizacji szczepień przez pracodawcę jest zebranie 300 chętnych na szczepienie osób. Mogą to być nie tylko pracownicy, ale również ich rodziny. Zakład pracy może bowiem zgłosić do szczepienia nie tylko samych pracowników, ale i członków samorządów zawodowych, stowarzyszeń branżowych, osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą). W przypadku szkół wyższych szkoły są to pracownicy i studenci (którzy ukończyli 18 rok życia). 

Wybranie PWDL przez zakład pracy

To kolejny krok (po zebraniu minimum 300 chętnych) na zorganizowanie przez zakład pracy szczepienia pracowników. PWDL czyli Podmiot Wykonujący Działalność Leczniczą, który wydaje zgodę zakładowi pracy na szczepienie pracowników, odpowiada za miejsce szczepień i sposób jego przygotowania. PWDL można wybrać z Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.

W przypadku dużej liczby zgłoszonych osób lub potrzeby uruchomienia szczepień w kilku lokalizacjach, w akcji szczepień zgłoszonych pracowników uczestniczyć mogą inne PWDL. Warunki współpracy powinny być uzgodnione indywidualnie przez uczestniczące podmioty.

Szczepienia w zakładzie pracy - jak wypełnić formularz zgłoszeniowy?

W formularzu należy wskazać liczbę chętnych do zaszczepienia pracowników - nie są wymagane dane osobowe. Zakład pracy może wystawić 1 zgłoszenie, które powinno spełniać następujące wymagania:

  • w zgłoszeniu należy podać dane głównego PWDL, który będzie odpowiadał za organizację szczepień w danym zakładzie,
  • zakład pracy musi zgłosić min. 300 osób chętnych do szczepień, bez górnego limitu (w przypadku dużych zgłoszeń, pow. 10 tys. osób, należy liczyć się z możliwym etapowaniem dostaw szczepionek),
  • pracodawca, we współpracy ze zgłoszonymi PWDL, powinien być w stanie zaszczepić wszystkie zgłoszone osoby w ciągu maksymalnie 5 dni (należy odpowiednio dobrać liczbę zgłaszanych osób i podmiotów medycznych).

Jak szybko po zgłoszeniu zakład pracy może rozpocząć szczepienie?

Rozpoczęcie szczepień w zakładach pracy zależy od prawidłowego wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz dostępności szczepionek. Terminy rozpoczęcia szczepień w danym zakładzie będą wskazywane przez RARS, poprzez zwiększenie oferty w Systemie Dystrybucji Szczepionek (SDS) dla obsługującego PWDL.

Czy zakład pracy może wybrać rodzaj szczepionki dla pracowników?

Rodzaj szczepionki zależy od dostępności w danym terminie w punkcie szczepień.

Organizacja szczepienia w zakładach pracy w 6 krokach
  1. Zakład pracy nawiązuje współpracę z istniejącym punktem szczepień, który zgadza się zorganizować szczepienia dla pracowników.
  2. Zakład pracy wysyła zgłoszenie przez formularz RCB, podając liczbę osób chętnych do szczepienia i dane współpracującego PWDL.
  3. Kiedy przyjdzie kolej na dany zakład pracy, RARS wystawi ofertę dla PWDL (kolejność wg daty wysłania formularza i dostępności szczepionek). Co do zasady wielkość oferty jest równa liczbie pracowników zgłoszonych w formularzu RCB; w przypadku dużych zgłoszeń możliwe jest jednak etapowanie.
  4. PWDL może poprosić o redukcję oferty (np. jeśli część pracowników zaszczepi się w międzyczasie w punktach populacyjnych).
  5. Po akceptacji oferty przez PWDL, RARS dostarcza zamówioną liczbę dawek (PWDL wskazuje adresy odbioru dawek).
  6. PWDL wykonuje szczepienia, wypełniając po każdym szczepieniu e-kartę szczepień.

Obowiązki zakładu pracy w zakresie szczepień

  • wytypowanie PWDL, który przeprowadzi szczepienia,
  • zebranie listy pracowników chętnych do szczepienia oraz oświadczeń o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych,
  • prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego (równoznaczne z gotowością do zaszczepienia zgłoszonych pracowników),
  • zapewnienie odpowiednich warunków bezpieczeństwa w przypadku wykonywania szczepień w zakładzie pracy (we współpracy z PWDL),
  • pokrycie ew. dodatkowych kosztów organizacji szczepień (wynajem pomieszczeń z przeznaczeniem na punkty szczepień lub inne koszty organizacyjne). Stawka rozliczeniowa otrzymywana przez PWDL za szczepienia powinna pokrywać całość podstawowych kosztów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany