W sprzedaży od 50 lat...

2009-07-15 17:18
50 lat farby Muresko
Autor: CAPAROL

A chodzi o farbę elewacyjną Muresko, klasyczny produkt firmy Caparol. To niezły wynik na rynku o szczególnie bogatej ofercie.

Farba została opracowana w laboratoriach firmy Caparol i wprowadzona do sprzedaży w 1959 r. Oczywiście, od tamtej pory była wielokrotnie udoskonalana i modyfikowana (dziś w ofercie jako Muresko-plus i Muresko Premium).

W 1959 r. w świecie farb królowały farby olejne, czyste farby krzemianowe, farby wapienne i emulsyjne akrylowe. Każdy z tych rodzajów miał swoje zalety, ale także i wady. Wiele do życzenia pozostawiała przepuszczalność pary wodnej w przypadku farb emulsyjnych akrylowych i farb olejnych, a farby wapienne i krzemianowe nie dawały wystarczającego zabezpieczenia muru przed deszczem.
Pojawiła się potrzeba stworzenia farby łączącej wiele pozornie sprzecznych właściwości, takich jak: ochrona przed deszczem, przepuszczalność dla pary wodnej i wygoda podczas przygotowania i zastosowania. Taką farbą była właśnie Muresko, która ze względu na swoje dobre właściwości bardzo szybko rozpowszechniła się na rynku. Można ją było grubo nakładać, a po dwukrotnym nałożeniu otrzymywano suchą powłokę, odporną na kredowanie.
Podczas dalszych prac zmodyfikowaną recepturę dla uzyskania jeszcze wyższej paroprzepuszczalności oraz ograniczenia kredowania do nieznacznego poziomu (mniejsze kredowanie oznacza większą trwałość). Dostępne wówczas farby umożliwiały utrzymanie elewacji w dobrym stanie przez 7-8 lat, Muresko wydłużyła ten okres do 10-14 lat.

Współczesna Muresko nadaje się do powlekania różnego rodzaju podłoży, szczególnie mineralnych (z wyjątkiem czystego tynku wapiennego), powierzchni zespolonych żywicą epoksydową oraz do systemów ociepleń. Specjalna receptura (na bazie akrylu krzemianowego) sprawia, że ma cechy fizyczne typowe dla farb na bazie żywic silikonowych. Pod względem przepuszczalności pary wodnej została zaliczona do klasy wysokiej (wartość SD:< 0,1 m, klasa 1), a pod względem chłonności wody – do klasy niskiej (wartość w: < 0,1 kg/m2h0,5, klasa 3 wg normy DIN EN 1062). Powłoka z farby nie przepuszcza do zabezpieczanego muru wód opadowych i wilgoci, jednocześnie zapewniając wysoką przepuszczalność dla powietrza i pary wodnej. Zastosowane w niej środki zabezpieczajće chronią elewację przed pleśnią i glonami oraz promieniami UV. Kolorystyka elewacji może być niemal dowolna. Obecnie można uzyskać niemal wszystkie odcienie systemów CaparolColor i Caparol-3D+ oraz ponad 35 tys. odcieni pochodzących z innych kolekcji kolorystycznych.

Chociaż najpopularniejsza farba Caparolu jest na rynku obecna od 50 lat, to przypomnijmy, że firma powstała ponad 100 lat temu - w 1895 r. w Ober-Ramstadt koło Frankfurtu nad Menem, gdzie otwarto pierwszą fabrykę farb budowlanych. Dzisiaj ma nowoczesne zakłady produkcyjne w Niemczech, Austrii, Francji, Włoszech, Szwecji, Rosji, Polsce, Białorusi, na Ukrainie, w Gruzji, Rumunii, Dubaju oraz w Chinach. Przedstawicielstwo w Polsce zostało otwarte w 1994 roku.

Sztandarowy produkt firmy Caparol
Autor: CAPAROL
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany