Znak CE dla gabionów Betafence
Firma Betafence, lider na rynku ogrodzeń, kontroli dostępu i systemów sygnalizacyjnych, jest pierwszym producentem, który uzyskał znak CE dla swoich gabionów.
Przyznając gabionom firmy Betafence znak CE (oznakowanie zgodności z normami europejskimi) Europejska Organizacja ds. Aprobat Technicznych (EOTA) potwierdza, że produkt spełnia normy bezpieczeństwa i jakości opisane w europejskich dyrektywach "nowego podejścia". Produkty z oznaczone CE mogą być bez przeszkód wprowadzane do obrotu na rynkach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Betafence jest pierwszym producentem gabionów, który uzyskał znak CE dla tego typu produktów. Początkowo gabiony były stosowane głównie w infrastrukturze drogowej i hydrotechnice jako konstrukcje oporowe oraz przeciwerozyjne. Gabiony mają jednak również inne zastosowania: są używane jako ogrodzenia, ściany wolnostojące, ekrany dźwiękochłonne, zabezpieczenia przeciwpowodziowe, okładziny dla fasad itd. Są bardzo użyteczne z ekonomicznego i ekologicznego punktu dla robót związanych z infrastrukturą.
Gabiony można wypełniać różnymi typami materiałów zależnie od ich planowanego sposobu użycia, a także by zapewnić możliwie jak najlepsze wtopienie się w otoczenie. Oprócz kamieni, piasku, ziemi i żwiru, stosuje się również materiały pochodzące z recyklingu, odporne na mróz i nacisk, nadające się doskonale do wykonywania fundamentów i wypełnienia gabionów. Mogą to być na przykład granulaty z odpadów, beton z odzysku itd.
Znaczenie ekologiczne gabionów jest związane z obsiewem roślinnym koszy. Pamiętajmy, że zapylenie atmosfery jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia. Wywołuje ono ciężkie choroby dróg oddechowych lub przyczyniają się do ich rozwoju. Są jednak gatunki roślin, które przyczyniają się korzystnie do usuwania pyłów - ich liście wyłapują pyły, które następne są spłukiwane do gleby przez deszcze. Ponadto rośliny sprawiają, że gabiony są estetycznym akcentem w centrach miast.
Betafence jest producentem systemów ogrodzeń, kontroli dostępu oraz detekcji, dostarcza również siatki zgrzewane do zastosowań przemysłowych. Firma, z siedzibą w Belgii, zatrudnia obecnie 2000 osób w 13 fabrykach w 11 krajach na świecie, w 2008 r. osiągnęła obrót na poziomie 500 mln euro. Biura sprzedaży firmy działają na całym świecie. W polskiej fabryce w Kotlarni (woj. opolskie) Betafence produkuje systemy ogrodzeniowe oraz kontroli dostępu i dystrybuuje je do krajów Europy środkowo-wschodniej: Rosji i Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii, Czech, Węgier i Słowacji oraz Rumunii.