Akty prawne: zmiany ważniejszych aktów prawnych. Stan na 1 kwietnia 2012 r.

2012-07-18 10:48

Akty prawne dot. materiałów geodezyjnych i kartograficznych, ewidencji gruntów, ochrony przyrody, prawa wodnego, dokumentacji bezpieczeństwa, wspierania termomodernizacji, funkcjonowania systemu gazowego i inne. Przedstawiamy zakres zmian w ww. aktach prawnych

Wybrane akty prawne. Stan na 1 kwietnia 2012 r.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz. U. z dnia 11 stycznia 2011 r. Nr 8, poz. 31) zastępuje rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2003 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest (Dz. U. Nr 192, poz. 1876). W rozporządzeniu określono wymagania w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest. Dopuszczono możliwość ich wykorzystywania do 31 grudnia 2032 r., pod warunkiem, że wykorzystuje się je w sposób niestwarzający zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi. Dodatkowo przy wykorzystywaniu tych wyrobów należy uwzględnić wyniki przeprowadzonych kontroli. Również określono wymagania w zakresie wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest. Przyjęto, że do końca 2032 r. instalacje lub urządzenia zawierające azbest należy wymienić na bezazbestowe lub usunąć z nich wyroby zawierające azbest. Ponadto uregulowano wymagania techniczne w zakresie oczyszczania pomieszczeń, w których znajdują się instalacje lub urządzenia zawierające azbest, wymagania dotyczące wykorzystywania rur azbestowo-cementowych oraz dróg utwardzanych odpadami zawierającymi azbest. Te ostatnie, po trwałym zabezpieczeniu przed emisją włókien azbestu, wykorzystuje się bez ograniczeń czasowych. Przedmiotem rozporządzenia jest także sposób oznakowania ww. dróg, instalacji, urządzeń oraz rur azbestowo-cementowych oraz sposób inwentaryzowania wyrobów zawierających azbest w miejscach ich wykorzystywania. Wejście w życie zmian z dniem 26.01.2011 r.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 października 2005 r. w sprawie zakresu badań koniecznych do uzyskania świadectw dopuszczenia do eksploatacji typów budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego oraz typów pojazdów kolejowych (Dz. U. z 2005 r., Nr 212, poz. 1772) było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 20 lipca 2000 r. w sprawie zakresu badań koniecznych do uzyskania świadectwa dopuszczenia do eksploatacji budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego oraz świadectwa dopuszczenia do eksploatacji każdego typu pojazdu szynowego (Dz. U. Nr 69, poz. 813). Rozporządzenie określa zakres badań koniecznych do uzyskania świadectw dopuszczenia do eksploatacji. Objęte są nimi typy budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego oraz typy pojazdów kolejowych, określone w przepisach w sprawie wykazu typów budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego oraz typów pojazdów kolejowych, na które wydawane są świadectwa dopuszczenia do eksploatacji. Wejście w życie aktu prawnego z dniem 12.11.2005 r.

Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 18 września 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu badań koniecznych do uzyskania świadectw dopuszczenia do eksploatacji typów budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego oraz typów pojazdów kolejowych (Dz. U. z dnia 28 września 2007 r., Nr 179, poz. 1276). Rozszerzeniu ulega przepis dotyczący kompetencji Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego do ograniczenia zakresu badań koniecznych o typy budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego oraz typy pojazdów kolejowych, które są eksploatowane i były dopuszczone do eksploatacji w kraju przed dniem 14 listopada 1997 r. oraz posiadają pozytywne opinie użytkowników z dotychczasowej eksploatacji uwzględniające ich stan techniczny. Wejście w życie zmian z dniem 13.10.2007 r.

Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie rodzajów materiałów geodezyjnych i kartograficznych, które podlegają ochronie zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z dnia 31 grudnia 2011 r. Nr 299, poz. 1772) było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 maja 2010 r. w sprawie materiałów geodezyjnych i kartograficznych oznaczanych klauzulą „poufne" (Dz. U. Nr 109, poz. 717). Rozporządzenie stosuje się do materiałów geodezyjnych i kartograficznych utrwalonych w dowolnej postaci i formie, w tym na informatycznym nośniku danych, zawierających informacje o obiektach położonych na terenach zamkniętych, jeżeli informacjom o tych obiektach nadano klauzulę tajności. Rozporządzenie określa rodzaje materiałów geodezyjnych i kartograficznych, które podlegają ochronie zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych oraz wymienia rodzaje materiałów, które nie podlegają takiej ochronie. Wejście w życie rozporządzenia z dniem 01.01.2012 r.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z dnia 2 maja 2001 r. Nr 38, poz. 454) nawiązuje do rozwiązań zawartych w rozporządzeniu z dnia 17 grudnia 1996 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Przy jego opracowaniu kierowano się zasadą jak największego zachowania oznaczeń i kodów stosowanych w dotychczasowej ewidencji gruntów i budynków. Nowe rozporządzenie realizuje rządowy program budowy zintegrowanego systemu katastralnego w Polsce i tworzy bazę prawną umożliwiającą przekształcenie obecnej ewidencji gruntów i budynków, prowadzonej w poszczególnych starostwach w różnorodnych zamkniętych systemach informatycznych, w nowoczesny, wielofunkcyjny kataster nieruchomości, otwarty na inne systemy informatyczne, w tym w szczególności na system ksiąg wieczystych oraz ewidencję podatkową. Ewidencja gruntów i budynków zmodernizowana według nowych przepisów w powiązaniu z systemem ksiąg wieczystych oraz ewidencją podatkową będzie stanowić ważny element struktury informacyjnej państwa. Nowe regulacje dotyczą zasad ewidencjonowania lokali, standardu wymiany danych ewidencyjnych oraz prowadzenia rejestru cen i wartości nieruchomości. Zwiększono liczbę grup i podgrup rejestrowych wykazywanych w zbiorczych zestawieniach danych osobowych. Podział podmiotów ewidencyjnych oraz innych władających nieruchomościami na grupy i podgrupy rejestrowe uwzględnia zmiany w strukturze własności nieruchomości wynikające z ustawy o samorządzie województwa i ustawy o samorządzie powiatowym. Systematyka użytków gruntowych została dostosowana do przepisów ustawy o lasach, ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych i ustawy o podatku rolnym. Ponadto nowe rozporządzenie zmniejsza zakres niektórych informacji, gromadzonych w ewidencji, zarówno dotyczących gruntów jak i budynków. Ze względu na zbyt wysokie koszty zrezygnowano w szczególności z przenoszenia do ewidencji z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego przetworzonych informacji o gruntach przeznaczonych pod zabudowę oraz uwidaczniania w niej informacji o uzbrojeniu budynków w instalacje techniczne. Rozporządzenie weszło w życie 03.06.2001 r.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego (Dz. U. z dnia 22 lipca 2010 r. Nr 133, poz. 891) zastąpiło rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci gazowych, ruchu i eksploatacji tych sieci. W rozporządzeniu określono kryteria podziału na grupy podmiotów ubiegających się o przyłączenie do sieci, warunki przyłączenia do sieci, w tym wymagania techniczne w zakresie przyłączania do sieci instalacji skroplonego gazu ziemnego, instalacji magazynowych, sieci przesyłowych lub dystrybucyjnych oraz gazociągów bezpośrednich, sposób prowadzenia obrotu paliwami gazowymi. Rozporządzenie reguluje także warunki świadczenia usług przesyłania, dystrybucji, magazynowania paliw gazowych i skraplania gazu ziemnego, prowadzenia ruchu sieciowego i eksploatacji sieci oraz korzystania z systemu gazowego i połączeń międzysystemowych, określa zakres, warunki i sposób bilansowania systemu gazowego oraz prowadzenia z użytkownikami tego systemu rozliczeń wynikających z niezbilansowania paliw gazowych dostarczonych i pobranych z systemu, jak również zakres, warunki i sposób zarządzania ograniczeniami w systemie gazowym, warunki współpracy pomiędzy operatorami systemów gazowych, w tym z innymi przedsiębiorstwami energetycznymi, w zakresie prowadzenia ruchu sieciowego oraz postępowania w sytuacjach awaryjnych, parametry jakościowe paliw gazowych i standardy jakościowe obsługi odbiorców oraz sposób załatwiania reklamacji. Rozporządzenie określa także wymagania techniczne w zakresie przyłączania do sieci instalacji skroplonego gazu ziemnego, instalacji magazynowych, sieci przesyłowych lub dystrybucyjnych oraz gazociągów bezpośrednich. Wejście w życie zmian z dniem 06.08.2010 r.

Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. 0 zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 19 października 2011 r. Nr 224, poz. 1337). Zmiany podyktowane są wprowadzeniem przepisów w zakresie finansów publicznych likwidujących gospodarstwa pomocnicze funkcjonujące przy państwowych jednostkach budżetowych - parkach narodowych. Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody dokonuje regulacji formy prawno-organizacyjnej parków narodowych jako państwowej osoby prawnej celem zapewnienia właściwego ich funkcjonowania 1 finansowania. Wśród szeregu zmian rozszerzono definicje udostępniania obszaru parku narodowego lub rezerwatu przyrody o cele zarobkowe. Określono zasady wyboru dyrektora parku narodowego i wymagania niezbędne do zajmowania tego stanowiska. Sprecyzowano kompetencje dyrektora, akcentując jego uprawnienia w zakresie działalności i reprezentowania parku narodowego. Dyrektorowi przyznano prawo do prowadzenia postępowań o wykroczenia oraz uczestnictwa w postępowaniach przed sądami powszechnymi w charakterze oskarżyciela publicznego i wnoszenia odwołań od postanowień i orzeczeń tych sądów w sprawach o wykroczenia z zakresu ochrony przyrody. Określono szczegółowy katalog przychodów parków narodowych jako państwowych osób prawnych. Powierzono nadzór nad parkami narodowymi ministrowi właściwemu do spraw środowiska. Ponadto uregulowano kwestie związane z rozporządzaniem nieruchomości przez parki narodowe (przetargi), prawa pierwokupu przysługującego w stosunku do nieruchomości położonych w granicach parku narodowego na rzecz Skarbu Państwa. W celu ochrony przyrody na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody rozszerzono obowiązujący zakaz dokonywania budowy obiektów budowlanych o zakaz ich przebudowy, z wyjątkiem obiektów i urządzeń służących celom parku narodowego albo rezerwatu przyrody. Wejście w życie zmian z dniem 01.01.2012 r.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 października 2008 r. w sprawie dokumentacji bezpieczeństwa tunelu (Dz. U. Nr 193, poz. 1192) jest nowym aktem prawnym, który dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy nr 2004/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie minimalnych wymagań bezpieczeństwa dla tuneli w transeuropejskiej sieci drogowej. Rozporządzenie określa elementy oraz tryb postępowania z dokumentacją bezpieczeństwa tuneli o długości powyżej 500 m, położonych w transeuropejskiej sieci drogowej. Dokumentacja bezpieczeństwa dla tuneli sporządzana jest na etapie projektowania, budowy oraz użytkowania. Rozporządzenie określa, jakie elementy ma zawierać taka dokumentacja. W przypadku zmiany: parametrów technicznych tunelu, urządzeń bezpieczeństwa, organizacji ruchu drogowego, warunków użytkowania tunelu oraz któregokolwiek ze składników dokumentacji bezpieczeństwa należy przedłożyć zaktualizowaną dokumentację bezpieczeństwa wraz z opinią urzędnika zabezpieczenia do wojewody. Jeden egzemplarz dokumentacji bezpieczeństwa tunelu, wskazanej w rozporządzeniu, niezwłocznie po sporządzeniu, przekazywany jest urzędnikowi zabezpieczenia. Wejście w życie zmian z dniem 14.11.2008 r.

Informacje pochodzą ze Zbioru Aktów Prawnych (ZAP) odrębnego wydawnictwa Polcen. Publikacja aktualizowana kwartalnie, wymiennokartkowa lub w wersji elektronicznej na CD.

Kontakt do autora [email protected]

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 8 lutego 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania szkolenia oraz egzaminu dla osób ubiegających się o uprawnienie do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego oraz części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową (Dz. U. z dnia 14 lutego 2012 r. poz. 167). Zmianie ulega wzór świadectwa stwierdzającego złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu uprawniającego do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej w zakresie pieczęci organu wydającego świadectwo. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 18.02.2012 r.

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z dnia 18 grudnia 2008 r. Dz. U. Nr 223, poz. 1459) ma na celu wsparcie programu remontów i termomodernizacji budynków mieszkalnych umożliwiających poprawę stanu technicznego istniejącego zasobu mieszkaniowego, w szczególności części wspólnych budynków wielorodzinnych. Ustawa zawiera przepisy określające zasady udzielania wsparcia w przypadku podstawowych form wspierania termomodernizacji oraz remontów i modernizacji, w postaci premii termomodernizacyjnej oraz premii remontowej oraz przepisy dotyczące zasad udzielania premii. Ponadto ustawa określa status Banku Gospodarstwa Krajowego w przyznawaniu premii.

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz. U. z dnia 24 września 2009 r. Nr 157, poz. 1241) w związku ze zmianami w zakresie funkcjonowania i organizacji sektora finansów publicznych, wprowadziła w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów zmianę definicji inwestora dotyczącą samorządowych zakładów budżetowych. Wejście w życie zmian z dniem 01.01.2010 r.

Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. z dnia 25 maja 2011 r. Nr 106, poz. 622) wprowadziła w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów możliwość dołączenia do wniosku o przyznanie premii termomodernizacyjnej oświadczenia o pomocy de minimis. Dotychczas istniała konieczność dołączania wyłącznie zaświadczeń w tym zakresie. Wejście w życie zmian z dniem 01.07.2011 r.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 września 2003 r. w sprawie wykazu typów budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego oraz typów pojazdów kolejowych, na które wydawane są świadectwa dopuszczenia do eksploatacji (Dz. U. Nr 175, poz. 1706). Określa rodzaje budowli, urządzeń i pojazdów, na które wydawane są świadectwa dopuszczenia do eksploatacji. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 23.10.2003 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany