Amortyzacja mieszkania na wynajem. Co się zmienia w amortyzacji mieszkania w 2022?
Amortyzacja mieszkania na wynajem niejako rekompensuje właścicielowi mieszkania jego zużywanie się. Do tej pory, rozliczając dochody z najmu, mieliśmy prawo do odpisów z tytułu amortyzacji mieszkania. Po spełnieniu pewnych warunków do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć do 10% wartości początkowej mieszkania rocznie, obniżając podatek lub nie płacić go wcale. Polski Ład kończy z amortyzacją mieszkań na wynajem.
Spis treści
- Co to jest amortyzacja mieszkania na wynajem?
- Dla kogo amortyzacja mieszkania?
- Amortyzacja mieszkania na wynajem w 2021
- Amortyzacja mieszkania na wynajem tylko do końca 2022
Co to jest amortyzacja mieszkania na wynajem?
Amortyzacja polega na rozłożonym w czasie zmniejszeniu wartości, w tym przypadku wynajmowanego mieszkania, w efekcie ego użytkowania w celu osiągnięcia przychodu. Oczywiste jest bowiem, każde mieszkanie z czasem stopniowo ulega zużyciu. Według prawa podatkowego każdy właściciel mieszkania ponosi pewien koszt związany z jego zużyciem. Tym kosztem jest właśnie amortyzacja, czyli procentowy spadek początkowej wartości mieszkania.
Amortyzacja mieszkania na wynajem daje możliwość rozliczenia tego kosztu jako koszt uzyskania przychodów. W ten sposób można zmniejszyć stawkę podatku lub nawet go wyzerować.
Dla kogo amortyzacja mieszkania?
Możliwość obniżenia stawki podatku z tytułu umowy najmu poprzez amortyzację mieszkania przysługuje współwłaścicielom nieruchomości, a także posiadaczom spółdzielczego prawa własnościowego domieszkania. Warunkiem amortyzacji mieszkania na wynajem, jest wpisanie go do ewidencji środków trwałych.
- Ryczałt od najmu obowiązkowy od 2023 roku. Kto straci? Jaki będzie rynek najmu w Polsce?
- Polski Ład. Zmiany w podatkach od stycznia 2022. Oto szczegóły Polskiego Ładu
- Ceny mieszkań w Polsce mocno w górę. Prognozy 2022, rynek wtórny i pierwotny
Amortyzacja mieszkania na wynajem w 2021
Obecnie odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, stosując tzw. stawki amortyzacyjne określone w "Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych". Dla środków trwałych, jakimi są budynki i lokale mieszkalne stawka wynosi 1,5%. Mieszkania można również amortyzować według stawki indywidualnej i w ten sposób obniżyć stawkę podatku nawet do zera. Trzeba jednak spełnić kilka warunków:
- mieszkanie nie może być nowe,
- mieszkanie było użytkowane przed zakupem przynajmniej przez 5 lat (60 miesięcy),
- przed wprowadzeniem mieszkania do ewidencji środków trwałych dokonane zostały ulepszenia, których łączne koszty wyniosły co najmniej 30% wartości jego wartości początkowej.
Indywidualna stawka amortyzacji dla mieszkania na wynajem może wynosić maksymalnie 10%. Jest to limit, wynikający z określonego ustawą minimalnego okresu amortyzacji, czyli 10 lat. Stawkę amortyzacji określa się samodzielnie, dopasowując jej wysokość do uzyskiwanych przychodów.
Amortyzacja mieszkania na wynajem tylko do końca 2022
Co się zmienia w 2022, jeśli chodzi o amortyzację mieszkania na wynajem, zapisane jest w art. 71.2 ustawy o podatkowym Polskim Ładzie. Jak czytamy:
"Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2022 r., zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego lub prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabytych lub wytworzonych przed dniem 1 stycznia 2022 r."
Zapis ten oznacza, że w 2022 można skorzystać z amortyzacji mieszkania kupionego tylko do końca 2021 r.
Na podstawie przepisu przejściowego prawo do amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych zostaje zachowane jeszcze przez rok, tj. do końca 2022 r. – co pozwala podatnikom przygotować się do nowych zasad. Budynki i lokale mieszkalne powinny przede wszystkim zaspokajać potrzeby mieszkaniowe obywateli. Tymczasem, z uwagi na korzystne regulacje podatkowe inwestowanie w lokale mieszkaniowe stało się rentownym narzędziem do inwestycji kapitałowych, co z kolei wpływa na wzrost cen lokali i budynków mieszkalnych - napisano w stanowisku Ministerstwa Finansów.