Kontrola urzędu skarbowego z donosu 2023 - czy urząd może ujawnić donos? Jak złożyć donos?
Czy wiecie, że urząd skarbowy jest tą instytucją, do której najczęściej trafiają donosy? Takie zawiadomienie, to podstawa aby wszcząć postępowanie administracyjne, które ma zweryfikować czy podatnicy wywiązują się z obowiązków wynikających z prawa podatkowego. Czy urząd skarbowy sprawdza anonimowe donosy? Czy może ujawnić kto złożył taki donos? A może chcecie wiedzieć jak złożyć donos? Możliwości jest coraz więcej, a uniknąć kontroli coraz trudniej.
Spis treści
- Kontrola urzędu skarbowego z donosu - kiedy się odbywa?
- Donos do urzędu skarbowego – jak złożyć?
- Donos do urzędu skarbowego – wzór
- Kontrola urzędu skarbowego – konsekwencje
- Czy urząd skarbowy może ujawnić donos?
- Kiedy urząd skarbowy musi zapowiedzieć kontrolę?
Kontrola urzędu skarbowego z donosu - kiedy się odbywa?
W 2023 roku wzrosła liczba kontroli skarbowych o prawie 10%. Najwięcej z nich przeprowadza się w mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim. Trzeba dodać, ze aż 97% kontroli doprowadzonych do końca w ubiegłym roku wykazało nieprawidłowości.
Fiskus coraz chętniej sprawdza podatników w poszukiwaniu dodatkowych środków finansowych. Dlatego też każdy donos, nawet ten anonimowy, czy z fikcyjnymi danymi jest sprawdzany. I choć donos może mieć charakter wyłącznie pomocniczy dla urzędu skarbowego, to zawsze stanowi powód do wszczęcia postępowania administracyjnego.
Trzeba zaznaczyć, że poziom donosicielstwa w Polsce jest wciąż wysoki, a to "woda na młyn" w obecnej sytuacji gospodarczej kraju. Ponadto, przed kontrolą podatkową coraz trudniej się uchronić. Choćby dlatego, że eliminowany jest obrót gotówkowy, a urzędy skarbowe mają dostęp do naszych kont bankowych.
Donos do urzędu skarbowego – jak złożyć?
Polacy wciąż najchętniej wysyłają donosy tradycyjną pocztą, aczkolwiek na popularności zyskują listy elektroniczne.
Informacje o łamaniu prawa umożliwia również KAS czyli Krajowa Administracja Skarbowa. Za pośrednictwem aplikacji można złożyć skargę na temat:
- naruszeń przepisów prawa podatkowego,
- opinii dotyczących funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej,
- naruszeń przepisów prawa celnego.
Czytaj też:
Donos do urzędu skarbowego – wzór
Donos do urzędu skarbowego to rodzaj informacji z zewnątrz, w której zawarte są informuje o naruszeniu prawa np. podatkowego. W przepisach prawa nie istnieje pojęcie donosu do urzędu skarbowego, nie ma też wzoru takiego pisma. Musimy stworzyć go sami.
Jeżeli chcemy napisać donos do urzędu skarbowego musimy trzymać się pewnych zasad:
- donos powinien być podpisany (anonimowy jest mniej wiarygodny),
- informacje zawarte w donosie powinny być jak najbardziej konkretne, w miarę możliwości poparte dowodami.
Tak napisany donos (w tym również anonimowy) może być podstawą do wszczęcia postępowania administracyjnego przez urząd skarbowy.
Kontrola urzędu skarbowego – konsekwencje
Wszystkie donosy są weryfikowane przez Urząd Skarbowy oraz KAS. Podejmowane są czynności związane z kontrolami podatkowymi, w tym wizytami w miejscu pracy. O tym, że kontrola wynika z donosu, sprawdzany dowiaduje się podczas kontroli.
Czy urząd skarbowy może ujawnić donos?
Nie. Jeżeli zostało wszczęte postępowanie administracyjne na skutek donosu, strona lub uczestnik takiego postępowania nie może od urzędu skarbowego otrzymać informacji od kogo donos pochodzi (art. 73 § 1b Kodeksu postępowania administracyjnego).
Kiedy urząd skarbowy musi zapowiedzieć kontrolę?
Kontrola podatkowa przez urząd skarbowy powinna być zapowiedziana z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Są sytuacje kiedy urząd nie musi informować podatnika o kontroli np. jeżeli chodzi o sprawdzenie poprawności zawieszenia działalności gospodarczej lub zasadności zwrotu VAT. W tych sytuacjach urzędnicy mogą podjąć kontrolę po okazaniu legitymacji służbowych.