Autozapis do PPK - ważny termin 1 marca 2023! Czy można uniknąć autozapisu do PPK?

2023-02-28 7:52
 PPK 2023
Autor: Getty Images

Autozapis do PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych, następuje 1 marca 2023. Dotyczy wszystkich pracowników, którzy z PPK zrezygnowali. Z czym się wiąże autozapis, czyli automatyczne zapisanie do PPK? Czy można uniknąć autozapisu do PPK? Jak zrezygnować z oszczędzania w PPK?

Spis treści

  1. Czym jest autozapis do PPK?
  2. Z czym się wiąże autozapis do PPK?
  3. Kogo dotyczy autozapis do PPK 2023?
  4. PPK i autozapis 2023 - ważne terminy
  5. Czy można uniknąć z autozapisu do PPK?
  6. Jak i do kiedy złożyć rezygnację z autozapisu do PPK?
  7. Deklaracja rezygnacji z PPK 2023 - wzór do pobrania

Czym jest autozapis do PPK?

Autozapis do PPK to automatyczny zapis do programu pracowniczych planów kapitałowych. Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych określa, że autozapis ma być przeprowadzany co 4 lata. W 2023 roku zostanie przeprowadzony po raz drugi, gdyż właśnie mijają 4 lata od uruchomienia programu. Kolejne autozapisy zostaną przeprowadzone w 2027, 2031, 2035, itd.

Z czym się wiąże autozapis do PPK?

Przypomnijmy, że PPK są dobrowolnym, długoterminowym programem oszczędzania emerytalnego dla pracowników. Więcej o PPK piszemy w artykule - PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe - co to za program i czy się opłaca? Jakie zmiany w PPK od 2023?

Warto jednak przypomnieć, że oszczędzanie w PPK oznacza, że nasze miesięczne wynagrodzenie na rękę będzie nieco mniejsze - minimum 2% pensji netto, a maksymalnie 4%.

Prawie drugie tyle dołoży pracodawca doda każdemu pracownikowi 1,5%, ale nie więcej niż 4%. Oznacza to, że na konto oszczędnościowe pracownika ma wpływać od 3,5 do nawet 8% pensji.

Tym, którzy oszczędzają w PPK dorzuci też państwo - 240 zł każdego roku, a na początek 250 zł ekstra.

Kogo dotyczy autozapis do PPK 2023?

Autozapis do PPK dotyczy wszystkich pracowników w wieku 18-55 lat, którzy 4 lata temu zrezygnowali z udziału w programie, w tym tych, którzy zrezygnowali w trakcie oszczędzania.

Pracownicy, którzy ukończyli 55. rok życia, ale nie ukończyli 70 lat, aby przystąpić do programu, powinni złożyć u pracodawcy wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK.

Osoby po siedemdziesiątce nie mają szans do przystąpienia do programu oszczędnościowego.

Pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika, który wcześniej złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, o ponownym zapisaniu go do PPK. Musi to zrobić do 28 lutego 2023.

Autozapis oznacza, że jeśli pracodawca nie otrzyma od pracownika deklaracji o rezygnacji z PPK, musi „zapisać” go do programu.

PPK i autozapis 2023 - ważne terminy

  • 28 lutego 2023 - tego dnia wygasa deklaracja o rezygnacji z PPK. Do tego dnia również pracodawca ma obowiązek poinformowania o ponownym autozapisie osoby, które wcześniej złożyły deklarację o rezygnacji z PPK. Przepisy ustawy nie precyzują, jak ma taki komunikat wyglądać. Najczęściej będzie to droga mailowa.
  • już od wynagrodzeń wypłacanych w marcu 2023 księgowość musi obliczyć i pobrać wypłaty do PPK.
  • od 1 do 17 kwietnia 2023 pracodawca musi przekazać do instytucji finansowej marcowe wpłaty za uczestników PPK, objętych ponownym autozapisem. 
  • 1 marca 2023 - tego dnia najwcześniej należy złożyć deklarację o rezygnacji z PPK.

Czy można uniknąć z autozapisu do PPK?

Autozapis następuje automatycznie i nie można go uniknąć. Natomiast można zadeklarować rezygnację z PPK. Można to zrobić tak naprawdę w każdej chwili. W każdej chwili można również ją wycofać.

Jak i do kiedy złożyć rezygnację z autozapisu do PPK?

Jeśli pracownik nie złoży ponownej deklaracji o rezygnacji z PPK, od dnia 1 kwietnia 2023 roku, podmiot zatrudniający dokona wpłat za uczestnika do PPK i uczestnik ten zostanie objęty programem PPK do momentu ponownego złożenia deklaracji o rezygnacji.

Rezygnację z oszczędzania w PPK składa się u pracodawcy. Nie może on naliczać i pobierać składek od momentu złożenia rezygnacji. Oczywiście, w każdej chwili do oszczędzania w PPK można wrócić, składając pracodawcy odpowiedni wniosek.

Pierwsze wpłaty zostaną naliczone i pobrane od wynagrodzeń wypłaconych w marcu 2023 roku. Ważne jest zatem, aby deklarację o rezygnacji z PPK złożyć przed wypłata wynagrodzenia, wówczas pracodawca nie odciągnie składek na PPK.

WAŻNE! Deklaracja rezygnacji z PPK musi być pisemna. Deklaracja stanowi załącznik do rozporządzenia ministra finansów z dnia 12 czerwca 2019 roku w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych (DZ.U. z 2019 1. poz.1102). 

Pracodawca nie powinien tej deklaracji wysyłać do pracowników. Trzeba ją znaleźć samemu (my załączamy wniosek na dole). W innym razie pracodawca mógłby zostać posądzony o nakłanianie pracowników do rezygnacji z programu, co jest zagrożone kara grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń danego pracodawcy.

Deklaracja rezygnacji z PPK 2023 - wzór do pobrania

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany