Bank odda nawet kilka tysięcy! Nowe przepisy o kredycie hipotecznym weszły w życie
Banki mają nakaz zwrotu podwyższonego oprocentowania pobieranego w czasie, w którym kredytobiorca czeka na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Do tej pory kredytobiorcy tracili nawet po kilka tysięcy złotych przez to, że sądom wpisanie banku do księgi wieczystej po kupnie nieruchomości zajmowało dużo czasu. Zmiany w przepisach zakłada nowa ustawa o kredycie hipotecznym, która obowiązuje od 17 września.
Spis treści
- Nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym
- Kto dostanie od banku zwrot opłat?
- Jak szybko bank zwróci pieniądze?
- Oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej będzie krótsze?
Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców. Banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej – mówił w lipcu 2022 wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który nadzorował prace nad ustawą.
Nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym
Ustawa o kredycie hipotecznym przewiduje zwrot dodatkowych opłat, które kredytobiorca ponosi w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.
Dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego „ubezpieczenia” ryzyka kredytowego - tłumaczyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją - wyjaśniał resort.
Nowe przepisy kończą zatem z naliczaniem przez bank dodatkowego kosztu kredytu za okres oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Po dokonaniu wpisu zabezpieczenia do księgi wieczystej bank zwróci kredytobiorcy pieniądze lub zaliczy je na poczet jego zobowiązania kredytowego. Rozwiązanie zależy od indywidualnych umów z bankiem.
Kto dostanie od banku zwrot opłat?
Zwrot pieniędzy od banku za czekanie na wpis do księgi wieczystej przysługuje nie tylko nowym kredytobiorcom, którzy kupili nieruchomość, ale również tym, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny przed wejściem ustawy w życie i nie mają jeszcze wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Czyli na zwrot kosztów mogą liczyć ci, którzy zaciągnęli kredyt np. pół roku temu i nadal czekają na wpis do KW.
Jak szybko bank zwróci pieniądze?
Bank na zwrócenie pieniędzy ma 60 dni od momentu dokonania wpisu do księgi wieczystej. Trzeba też wiedzieć, że aby dostać zwrot pieniędzy, nie trzeba składać żadnego wniosku. W przypadku nowych umów część banków rezygnuje z pobierania jakichkolwiek dodatkowych opłat.
W dołączonej do projektu ustawy ocenie skutków nowych regulacji obliczono, że po wejściu nowych przepisów banki stracą rocznie ok. 438 mln zł.
Oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej będzie krótsze?
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje również, że podjęło działania, które skrócą oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej. Będzie to możliwe m.in. dzięki powierzeniu notariuszom takich wpisów, jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki.
Każdy zainteresowany albo - jak dotychczas - za pośrednictwem notariusza złoży do sądu wniosek o wpis do księgi wieczystej, albo - korzystając z nowej możliwości – wystąpi do notariusza, aby ten dokonał wpisu. Wpis sporządzony przez notariusza będzie tożsamy w skutkach z wpisem dokonanym przez referendarza sądowego. Ma to odciążyć wydziały wieczystoksięgowe. Teraz w dużych miastach (np. Warszawie) na wpis do księgi wieczystej czeka się nawet ponad rok. Więc przez rok banki pobierają dodatkową opłatę od kredytobiorców, co znacznie podnosi ratę kredytu.
Nowe przepisy wejdą w życie najpewniej w przyszłym roku.
Może zainteresuje Cię także:
- Przysługuje odszkodowanie za zbyt długie oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej!
- Księga wieczysta tradycyjnie i księga wieczysta online
- Wakacje kredytowe 2022 i 2023
- Raty kredytów mocno w górę w lipcu 2022
źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości, www.gov.pl, sejm.gov.pl
Listen to "Najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym - co musisz wiedzieć? - Porachunki Osobiste" on Spreaker.