Będą kontrole piwnic w budynkach wielorodzinnych. Straż miejska sprawdzi co przechowują mieszkańcy

2024-08-27 8:11
piwnica
Autor: gettyimages Zapowadane są kontrole piwnic w budynkach mieszkalnych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada kontrole piwnic w budynkach wielorodzinnych. Będą prowadzone we współdziałaniu z samorządami i strażą miejską. Decyzję o kontroli piwnic mieszkańców podjęto po tragedii w Poznaniu, gdzie doszło do pożaru, a następnie eksplozji kamienicy. Przyczyną były materiały łatwopalne w jednej z piwnic budynku.

Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek zaapelował do zarządców domów wielorodzinnych o kontrolę zawartości piwnic, aby zapobiec podobnym tragediom w przyszłości.

- Z punktu widzenia organów państwa odpowiedzialnych za przestrzeganie przepisów w tym zakresie będziemy o tym przypominać i przeprowadzimy wyrywkowe kontrole we współdziałaniu z samorządami, ze strażami miejskimi - powiedział 26 sierpnia w Studiu PAP.

Sprawdzą zawartość piwnic w blokach i kamienicach

Kiedy dokładnie ruszą kontrole piwnic i czy obejmą teren całej Polski, tego na razie nie podano. Przygotowanie takiej akcji wymaga na pewno czasu. Wiadomo, że będą to kontrole wyrywkowe. Jak dowiodła tragedia w Poznaniu, zawartość piwnicy niesie realne zagrożenie dla lokatorów. To samo dotyczy zresztą poddaszy, strychów, klatek schodowych czy korytarzy w blokach - zabronione jest przechowywanie materiałów, które stanowią zagrożenie pożarowe.

Czego nie wolno trzymać w piwnicy - przepisy mówią jasno

- Trwają czynności dochodzeniowo-śledcze, które nam wskażą, na ile mieszkańcy wiedzieli, co mogło się znajdować w piwnicach tego budynku - mówił w Studiu PAP Czesław Mroczek. - Z całą pewnością mieliśmy do czynienia z wybuchem materiałów, które były tam zgromadzone - dodał.

Przechowywanie w piwnicy w bloku przedmiotów, które zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców, bo są łatwopalne lub grożą wybuchem, jest zabronione. Za taki czyn grozi kara - może to być kara aresztu, grzywny do 5000 zł lub nagany, zależnie od stopnia zagrożenia pożarowego.

- Z całą pewnością nie można przechowywać (...) żadnych materiałów łatwopalnych, których temperatura zapłonu wynosi poniżej dwudziestu stopni - wspomniał w rozmowie wiceszef MSWiA.

Kwestie te reguluje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Wśród przedmiotów zakazanych wymienia się:

  • butle z gazem,
  • kanistry z paliwem,
  • fajerwerki i petardy,
  • rozpuszczalniki,
  • farby i lakiery zawierające rozpuszczalniki,
  • akumulatory samochodowe.

Państwowa Straż Pożarna przypomina, że za przestrzeganie przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej odpowiada właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, lub terenu albo inna osoba, która nimi włada. Brak świadomości w kwestii obowiązujących wymagań nie zwalnia z odpowiedzialności za ich nieprzestrzeganie.

Do pożaru i wybuchu w kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu doszło w nocy z soboty 24 sierpnia na niedzielę 25 sierpnia. W wyniku akcji zginęło dwóch strażaków. Poszkodowanych zostało 11 strażaków i trzy osoby cywilne. Z kamienicy nic praktycznie nie zostało.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Remontuje: Ogrzewanie podłogowe
Materiał sponsorowany
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej