Będzie istotna nowelizacja Prawa budowlanego 2024. Co zbudujesz bez pozwolenia i zgłoszenia jeszcze w tym roku?
Zapowiedziano kolejną nowelizację Prawa budowlanego w 2024 r. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, po zmianach łatwiejsza stanie się budowa m.in. mikrowiatraków do produkcji energii elektrycznej, a także przydomowych schronów. Doprecyzowane zostaną też przepisy dotyczące budowy domu jednorodzinnego.
Spis treści
- Będzie kolejna nowelizacja Prawa budowlanego
- Przydomowy wiatrak bez pozwolenia na budowę, zmiany przy budowie domu
- Nieduży zbiornik na deszczówkę i większy wiatrak postawisz na zgłoszenie
Będzie kolejna nowelizacja Prawa budowlanego
Od kilku lat przepisy dotyczące budowy nowelizowane są w zasadzie co chwilę – warto przypomnieć choćby planowane zmiany w Prawie budowlanym od 1 kwietnia 2024 r., które obejmą m.in. zwiększenie minimalnej odległości budynku od granic działki. Jak się jednak okazuje, nie będzie to jedyna nowelizacja Prawa budowlanego w tym roku, gdyż resort rozwoju już pracuje nad kolejną. Rada Ministrów ma przyjąć nowe przepisy w II kwartale 2024 r. Weszłyby one zatem w życie prawdopodobnie późnym latem lub jesienią.
Celem nowelizacji będzie poluzowanie wymogów przy budowie niektórych obiektów. Poszerzony zostanie zarówno katalog obiektów, które można postawić na zgłoszenie jak i takich, które nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Ma to ograniczyć liczbę formalności do załatwienia, co powinno ucieszyć zarówno inwestorów, jak i urzędników.
- Sprawdź też: Mieszkanie na start 2024 – od kiedy?
Bodaj najciekawszą planowaną zmianą będą zmiany w przepisach dotyczących budowy przydomowych schronów i ukryć doraźnych. Chodzi o prywatne obiekty służące ochronie mieszkańców w razie zagrożenia. Dziś te kwestie są praktycznie nieuregulowane, natomiast po zmianach:
- budowa przydomowych schronów i ukryć doraźnych do 35 m² (wraz z niezbędnymi instalacjami i przyłączami) będzie możliwa na zgłoszenie,
- budowa takich obiektów powyżej 35 m² możliwa będzie po uzyskaniu pozwolenia na budowę,
- zostanie stworzona i zawarta w Prawie budowlanym dokładna definicja schronu oraz ukrycia doraźnego (dziś jej nie ma, co powoduje różne trudności),
- pojawi się możliwość nabywania specjalistycznych urządzeń filtrowentylacyjnych potrzebnych w schronach.
Warto przypomnieć, że zmiany w prawie dotyczące schronów miały wejść w życie już w 2023 r., ale przepisy nie zostały przyjęte na skutek sporu między Sejmem a Senatem. Ostatecznie prace nad nowelizacją wznowiono w tym roku.
- Przeczytaj również: Zakaz ogrzewania gazem w Polsce - czy będzie? Od kiedy?
– Uregulowanie tych spraw jest szczególnie ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w szczególności w kontekście dalszego rozwoju konfliktu zbrojnego na Ukrainie oraz coraz częściej występujących ekstremalnych zjawisk pogodowych – można przeczytać w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przydomowy wiatrak bez pozwolenia na budowę, zmiany przy budowie domu
W ramach szykowanej nowelizacji Prawa budowlanego przybędzie też obiektów, które można będzie postawić bez jakichkolwiek formalności. Do katalogu obiektów, które można zbudować bez pozwolenia na budowę i zgłoszenia, dołączą m.in.:
- mikrowiatraki do produkcji energii elektrycznej o wysokości do 3 m (wiatraki od 3 do 12 m wymagać będą zgłoszenia) i mocy nie większej niż moc mikroinstalacji w rozumieniu ustawy o OZE,
- maszty do kamer monitoringu do 7 m wysokości,
- maszty flagowe do 7 m wysokości,
- drobne obiekty budowlane przy kortach, bieżniach i boiskach (np. ławki).
W ramach nowelizacji doprecyzowane zostaną też zasady dotyczące domów do 70 m². Chodzi o wyjaśnienie pewnych niejasności w obowiązujących od kilku lat przepisach, które umożliwiają stawianie takich budynków na zgłoszenie według uproszczonej procedury. Nie będą to jednak żadne rewolucyjne zmiany, a jedynie uściślenie kwestii dotyczących m.in. tego, jak mają postępować urzędnicy, gdy inwestor nie złoży kompletu dokumentów.
- Dowiedz się więcej: Koszt budowy domu 2024
Nieduży zbiornik na deszczówkę i większy wiatrak postawisz na zgłoszenie
Warto wspomnieć również o planowanym rozszerzeniu katalogu obiektów, które wymagać będą jedynie zgłoszenia. Po zmianach w Prawie budowlanym w 2024 r. bez pozwolenia na budowę można będzie budować m.in.:
- przydomowe schrony i ukrycia doraźne,
- przydomowe wiatraki wraz z masztami o wysokości od 3 do 12 m i o mocy nie większej niż moc mikroinstalacji zgodnie z ustawą o OZE,
- kioski i pawilony sprzedaży ulicznej do 15 m²,
- bezodpływowe zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe do 15 m³,
- przepusty nie dłuższe niż 20 m i o przekroju wewnętrznym od 0,85 m² do 3 m²,
- wyloty do cieków naturalnych
- niewielkie kolumbaria na terenie cmentarzy.
Wszystkie te zmiany mają ułatwić wykonywanie drobnych inwestycji bez konieczności załatwiania rozbudowanych formalności.
– Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane […] pomimo iż na przestrzeni ostatnich lat była wielokrotnie nowelizowana, a proces inwestycyjny upraszczany, odformalizowywany i cyfryzowany, wciąż zawiera regulacje, które są nieadekwatne do stopnia skomplikowania inwestycji – zauważa Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
- Zobacz galerię: Oto najpiękniejsze domy w Polsce. Mamy zdjęcia
Autor: Marcin Czechowicz
Osiedle kwadraty Projekt: Grupa Verso/Jakub Cieślik, Kamil Cierpioł, Michał Wręczycki, Sebastian Krawczyk Lokalizacja: Częstochowa