Nowy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn - czy będzie i od kiedy? Rząd zdecydował
Od kiedy będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Czy od 2024? Czy wiek emerytalny będzie podniesiony dla kobiet? Te pytania nurtują większość z nas, bo od odpowiedzi na nie zależy też wybór konkretnego terminu przejścia na emeryturę. Spekulacje odnośnie nowego wieku emerytalnego w Polsce już się wyjaśniły. Rząd złożył deklarację.
Spis treści
- Nowy wiek emerytalny w Polsce - czy będzie w 2024 roku?
- Wiek emerytalny w Polsce - jaki jest aktualnie?
- Wiek emerytalny w Europie
Nowy wiek emerytalny w Polsce - czy będzie w 2024 roku?
W publikacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z odpowiedziami na pytania, które były zadawane jeszcze w grudniu zeszłego roku podczas expose Donalda Tuska, szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk udziela jasnej odpowiedzi w sprawie nowego wieku emerytalnego w Polsce, a przypomnijmy że miał on dotyczyć kobiet.
"Rząd nie ma planów podwyższenia wieku emerytalnego. Dodatkowo, zgodnie ze złożoną wcześniej obietnicąnasz Rząd gwarantuje, że wszystkie dotychczas obowiązujące rozwiązania, mające na celu poprawę życia emerytów i rencistów, będą kontynuowane" - czytamy deklarację szefowej MRPiPS.
"Reasumując, stanowczo odrzucamy koncepcję podwyższenia ustawowego wieku emerytalnego" - dodaje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Wiek emerytalny w Polsce - jaki jest aktualnie?
Od 1 października 2017 r. w Polsce ustawowy wiek emerytalny dla kobiet to ukończenie 60. roku życia, a dla mężczyzn – 65. roku życia.
Taki też wiek - inny dla kobiet, inny dla mężczyzn - obowiązywał przez okres PRL aż do końca 2012 r. W okresie od 1 stycznia 2013 r. do końca września 2017 r. wiek emerytalny został zrównany dla wszystkich Polaków, niezależnie od płci i wynosił 67 lat.
Pod naciskiem Unii Europejskiej rząd podejmuje działania mające na celu podniesienie efektywnego wieku emerytalnego. Na razie nie odbiega od za wiele od wieku ustawowego, bo zdecydowana większość Polek i Polaków natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego przechodzi na emeryturę.
Nieliczni decydują się na łączenie emerytury z dalszą pracą zawodową. Formalnie jednak są emerytami, których efektywny wiek emerytalny pokrywa się z ustawowym.
Do przesuwania terminu przechodzenia na emeryturę mimo nabycia ustawowych praw powinny zachęcać działania w trzech kierunkach: ulgi podatkowe i zachęty finansowe, poprawa stanu zdrowia, edukacja.
W Polsce tak naprawdę funkcjonuje – i to w wersji ułomnej - ulga podatkowa, tak zwany PIT zero dla seniora. Ułomna, bo ogranicza się tylko do osób, które mimo ukończenia ustawowego wieku emerytalnego dalej zarobkują w formie, która wymaga płacenia obowiązkowej składki emerytalnej. Pierwszy rok – 2022 gdy taki przywilej dla seniorów obowiązywał, dał znikome efekty.
Jeśli chodzi po poprawę stanu zdrowia, to trudno tu mówić o postępie, skoro przywrócono właśnie emerytury pomostowe, związane z kiepskim stanem zdrowia polskich pracowników.
Natomiast co do edukacji, to nawet nie ma akcji uświadamiającej, że np. wariant przejścia na emeryturę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego i praca dla łączenie dwóch źródeł dochodu wcale nie musi być korzystniejszy niż pozostanie w pracy i odsuwanie terminu przejścia na emeryturę, by w ten sposób wydatnie zwiększyć wysokość świadczenia.
Być może właśnie dlatego podwyższenie ustawowego wieku emerytalnego – skoro nie uzyska się systematycznie zwiększać wieku efektywnego – stanie się nieuchronne. Jednak z pewnością nie stanie się to w Polsce ani w 2024 roku, ani zapewne w ciągu kilku najbliższych lat.
Wiek emerytalny w Europie
W większości krajów Unii Europejskiej obowiązuje powszechny wiek emerytalny wyższy niż w Polsce - zazwyczaj jest to 67 lat, jak w Polsce było przed zmianą z października 2017 roku.
Ponadto w większości przypadków powszechny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest taki sam.
To efekt reform emerytalnych, które w poszczególnych krajach UE zostały przeprowadzone.
Oto wybrane kraje dla przykładu.
- Niemcy – dla obu płci obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat, przed reformą 65 - także taki sam dla kobiet i mężczyzn.
- Czechy – aktualnie dla osób urodzonych od 1971 r. to 65 lat dla obu płci. Dla starszych obywateli wiek jest ruchomy, obliczany jako algorytm daty urodzenia i przepracowanych lat.
- Słowacja – 62 lata dla oby płci, niezmiennie.
- Grecja – 67 lat dla obu płci, niezmiennie od lat.
- Hiszpania – teraz 67 lat dla obu płci, przed reformą 65 lat, także dla obu płci.
- Szwecja – obecnie 65 lat dla obu płci, przed reformą dla kobiet 64 lata, dla mężczyzn 65 lat.