Będzie zakaz palenia drewnem? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

2024-08-05 9:49
spalanie drewna
Autor: Getty Images/v_zaitsev Nowe przepisy wprowadzą m.in. nową definicję drewna energetycznego.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać jeszcze tej jesieni. Ministerstwo przygotowało nową definicję drewna energetycznego, która ma zapobiec spalaniu wartościowego drewna w elektrowniach. W tej chwili trwają konsultacje nad projektem ustawy.

Spis treści

  1. Drewno jako OZE w energetyce
  2. Definicja drewna energetycznego
  3. Stanowisko PIGPD

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało projekt rozporządzania w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego. Ma to na celu ograniczanie spalania pełnowartościowego drewna w ramach energetyki zawodowej. Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała w rozmowie z PAP podkreślił: „Nie ma żadnych podstaw do tego, żeby spalać w kotłach elektrowni pełnowartościowe drewno, które może trafić do polskiego przemysłu drzewnego”.

Drewno jako OZE w energetyce

Ponieważ elektrownie muszą spełnić minimalne wymogi dotyczące odnawialnych źródeł energii, spalano w nich olbrzymią ilość drewna uznawanego za OZE. Dyrektywa w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (RED III) z 9 października 2023 r. wyznaczyła cel zwiększenia udziału OZE w zużyciu energii z 32 do 42,5% w 2030 r. Jednym z jej założeń jest uznanie spalania drewna w celach energetycznych za spełnienie celów OZE. Jednak wprowadzono pewne ograniczenia, m.in. „odejście od subsydiowania i zaliczania do spełniania celów OZE energii pochodzącej ze spalania:

  • korzeni i pniaków,
  • drewna przydatnego przemysłowi przetwórstwa drewna,
  • drewna pozyskanego w najcenniejszych lasach (m.in. starodrzewach, lasach pierwotnych, mokradłach)”.

Mimo to dotąd w Polsce spalano w elektrowniach olbrzymie ilości drewna, które można by na przykład wykorzystać w meblarstwie, produkcji okien i drzwi i innych gałęziach przemysłu drzewnego. Na ten temat od kilku lat toczyły się spory dotyczące polityki sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe. Projekt rozporządzenia ma ograniczyć spalanie drewna w energetyce. Zamiast tego więcej drewna ma trafić do przemysłu, na przykład do produkcji mebli, wyrobów drewnopochodnych. Zmiany w przepisach mają też ograniczyć wyrąb lasów w celu spalenia drewna w kotłach energetycznych.

Definicja drewna energetycznego

Według proponowanych przepisów tylko surowiec drzewny o obniżonej wartości i cechach uniemożliwiających jego przemysłowe wykorzystanie może być uznany za drewno energetyczne.

Drewno okrągłe albo łupane musi spełniać następujące cechy: średnica dolna mniejsza niż 5 cm bez kory lub 7 cm w korze, bez względu na długość drewna, albo długość do 3 m i średnica górna równa lub większa niż 5 cm bez kory lub 7 cm w korze. Jednocześnie drewno takie musi mieć co najmniej jedną wadę: np. zbyt dużą krzywiznę, zgniliznę miękką, brunatnicę obejmującą co najmniej 50% powierzchni przekroju jednego z czół, zaparzenie obejmujące co najmniej 50% powierzchni przekroju jednego z czół drewna czy zwęglenie co najmniej 50% powierzchni.

Drewnem energetycznym miałyby być też odpady z przetworzenia drewna lub odpady drewnopochodne, a także surowiec pozyskany z upraw energetycznych.

Nowe przepisy wprowadzają też definicję surowca drzewnego, którego przemysłowe wykorzystanie byłoby ekonomicznie nieuzasadnione ze względu na obniżoną wartość techniczną i użytkową. Można tu zaliczyć:

  • pozostałości drzewne z leśnictwa, których ze względów jakościowych nie można przyporządkować do innych sortymentów drewna,
  • pozostałości drzewne z produkcji rolniczej,
  • produkty uboczne przetworzenia drewna, niezanieczyszczone substancjami niewystępującymi naturalnie, z zakładów przerobu drewna, np. kora, strużyny, odziomki, trociny, wióry, zrębki, zrzyny lub szczapy.

Proponowane zmiany w przepisach zostały negatywnie ocenione przez branżę drzewną.

Stanowisko PIGPD

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego negatywnie oceniła projekt rozporządzania dotyczącego drewna energetycznego. W jej opinii: „projekt ten nie spełnia zadania, jakim jest ograniczenie spalania pełnowartościowego surowca drzewnego w ramach energetyki zawodowej”. Izba podkreśliła, że „wskazany w projekcie rozporządzenia zakres cech jakościowo-wymiarowych identyfikujących drewno energetyczne dopuszcza w znacznej części uznanie za takie surowca, które jest w pełni przydatne do wykorzystania przemysłowego”.

W dalszej części opinii Izba podsumowała:

– Pozostawienie rozporządzenia w jego treści pierwotnej, przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego i jesteśmy przekonani, że usankcjonuje prawnie proceder, który ma miejsce dotychczas. Zapisy jakie są ujęte w projekcie są w stanie uchronić przed spalaniem jedynie surowiec wysokowartościowy, który z założenia jest już chroniony przez czynniki ekonomiczne.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany