Zamrożenie cen energii 2024 – ustawa z podpisem prezydenta! Jakie limity zużycia? Co przy umowie z gwarancją stałej ceny?
Zamrożenie cen energii 2024 jest już pewne, gdyż ustawa o ochronie odbiorców energii została podpisana przez prezydenta. Zamrożenie cen prądu, gazu i ogrzewania obejmie m.in. gospodarstwa domowe oraz rolników. Poznaj ceny maksymalne i limity zużycia, jakie będą obowiązywać w 2024 r.
Spis treści
- Zamrożenie cen energii elektrycznej do końca czerwca 2024 r.
- Dla kogo zamrożenie cen energii w 2024?
- Zamrożenie cen energii 2024 – będą nowe limity!
- Zamrożenie cen gazu 2024 – jakie będą zasady?
- Zamrożenie cen ciepła 2024 – na jakich warunkach?
Za ustawą o ochronie odbiorców energii, która zamraża ceny energii w 2024 do maksymalnych pułapów wraz z poprawkami głosowało 247 posłów, jeden był przeciwko, a 197 wstrzymało się. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Zamrożenie cen energii elektrycznej do końca czerwca 2024 r.
Przypomnijmy, że posłowie koalicji większościowej złożyli w Sejmie projekt ustawy, która przewiduje przedłużenie zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła. Na ten cel ma zostać przeznaczona z budżetu kwota 16,5 mld zł. Zgodnie z projektem ceny pozostaną zamrożone na poziomie z 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. Celem jest ochrona gospodarstw domowych i innych podmiotów przed podwyżkami. Zasady tej ochrony mają w większości pozostać niezmienione.
Dla kogo zamrożenie cen energii w 2024?
Z zamrożonych cen skorzystają gospodarstwa domowe. Taką samą cenę maksymalną mają płacić też samorządy i podmioty użyteczności publicznej. Sejm przyjął też poprawkę zakładającą, że analogicznie do 2023 stawka maksymalna obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolników. Wzięto też pod uwagę spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe, jak hale sportowe czy baseny.
Zamrożenie cen energii 2024 – będą nowe limity!
Ustawa przewiduje utrzymanie dotychczasowego zamrożenia cen prądu do połowy 2024 r. Zmienią się jednak limity zużycia energii elektrycznej. W przyszłym roku będą one następujące:
- 1,5 MWh dla gospodarstw domowych,
- 1,8 MWh dla gospodarstw domowych, w których jest osoba z niepełnosprawnością,
- 2 MWh dla posiadaczy Kart Dużej Rodziny oraz rolników.
Odbiorcy, którzy nie przekroczą powyższych limitów, będą płacić za prąd tak jak obecnie – maksymalnie 412 zł/MWh. Zostanie też utrzymana cena maksymalna za prąd dla gospodarstw domowych, które przekroczą limit 1,5 MWh. Będzie ona wynosić, tak jak dotąd, 693 zł/MWh.
Co ważne, nowa ustawa wprowadza ograniczenia ceny prądu także dla odbiorców, którzy zawarli umowę z gwarancją stałej ceny (w ramach podanych wyżej limitów).
W ramach nowej ustawy podniesione zostaną kwoty dodatku osłonowego dla najuboższych. Zostanie on podniesiony o 14,4% (w pierwszym półroczu 2024 r.), czyli nastąpi waloryzacja o wskaźnik inflacji.
Zamrożenie cen gazu 2024 – jakie będą zasady?
Również do 30 czerwca 2024 r. utrzymane zostaną dotychczasowe zasady ochrony odbiorców przed wzrostem cen gazu. Podmioty uprawnione będą do połowy przyszłego roku płacić za gaz po obecnych cenach. Identycznie jak dziś, podmiotami tymi będą:
- gospodarstwa domowe,
- wspólnoty mieszkaniowe,
- spółdzielnie mieszkaniowe,
- podmioty użyteczności publicznej,
- podmioty zobowiązane do dostaw na potrzeby mieszkaniowe i użyteczności.
Do połowy 2024 r. nie zmieni się także cena maksymalna za gaz. Pozostanie ona na poziomie 200,17 zł/MWh. Na niezmienionych zasadach będzie też obowiązywać do 30 czerwca 2024 r. ochrona odbiorców ciepła systemowego.
- Dowiedz się więcej: Dodatek gazowy 2023 – dla kogo? Jaki wniosek trzeba złożyć?
Zamrożenie cen ciepła 2024 – na jakich warunkach?
Do połowy 2024 r. nie zmienią się także obecne zasady dotyczące zamrożenia cen ciepła. Gospodarstwa domowe (oraz inne podmioty wymienione w części artykułu o cenach gazu) będą nadal płacić tyle, co obecnie. Koszty ogrzewania nie powinny zatem wzrosnąć.
- Zobacz galerię: Bezpieczny Kredyt 2% – jaką ratę zapłacisz? Zobacz przykłady
Autor: Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Bezpieczny Kredyt 2% – przykład 1