Bez pozwolenia zbudujesz każdy dom. Dostaniesz do niego projekt. Za darmo!

2023-04-19 7:51

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zdecydowało o poszerzeniu procedury budowy domu "bez formalności" na większe domy niż 70 m². Teraz doszła nowa deklaracja. Ci, którzy zamierzają się budować, będą mogli skorzystać z bezpłatnego projektu domu, praktycznie każdej wielkości.

Spis treści

  1. Budowa bez pozwolenia, a do tego bezpłatny projekt domu
  2. Dużo zmian ułatwiających budowę własnego domu
  3. Wszystkie formalności związane z budową załatwisz online

„Dom bez formalności” oznacza uproszczoną formułę budowania domu na własne potrzeby. Aby rozpocząć budowę takiego domu o powierzchni do 70 m², od stycznia 2022 wystarczy mieć własną działkę, Inwestycję realizujemy na własną odpowiedzialność – nie musimy ani uzyskiwać pozwolenia na budowę, ani zatrudniać kierownika budowy czy prowadzić dziennik budowy.

Budowa bez pozwolenia, a do tego bezpłatny projekt domu

Od kilku miesięcy na stronie Głównego Urzędu nadzoru Budowlanego (GUNB) dostępne są 73 projekty takich domów, nie większych niż 70 m², które można sobie pobrać bezpłatnie.

Powstały projekty domów tradycyjnych, nowoczesnych, jak i domów w pełni ekologicznych - podkreśla ministerstwo

Wkrótce być może ten katalog zostanie powiększony o prace z konkursu „Małe budownictwo – duże korzyści”. Przy okazji ogłaszania jego wyników i wręczania nagród laureatom minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że za kilka miesięcy będzie można też skorzystać nieodpłatnie z podobnych projektów większych domów: o powierzchni 120 m², 150 do 70 m² czy 180 m², czyli praktycznie dowolnie dużego.

Równolegle powinna zakończyć się procedura legislacyjna umożliwiająca w ramach procedury „dom bez formalności” budowę domu na własne potrzeby o dowolnej powierzchni użytkowej, ale  nie wyższego niż dwie kondygnacje.

Dużo zmian ułatwiających budowę własnego domu

Rząd porządkuje i zmienia sukcesywnie przepisy prawa, aby jak najbardziej uprościć formalności, obniżyć koszty, a w konsekwencji przyspieszyć budownictwo jednorodzinne. Ma być łatwiej o działki, a formalności związane z rozpoczęciem budowy oraz oddaniem budynku do użytkowania – uproszczone do minimum.

Założenie jest takie, aby każdy kto dysponuje działką budowlaną mógł bez żadnej zwłoki rozpocząć budowę na niej domu – dostosowanego po potrzeb swoich i swojej rodziny, i jak najszybciej w nim zamieszkać.

Według danych GUS w 2022 roku, średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych wynosiła 131,2 m². Większość budowanych w Polsce domów wymagała więc uzyskania pozwolenia na budowę. Nowe przepisy znoszą ten obowiązek. Dotyczy to wszystkich budynków jednorodzinnych służących wyłącznie na własne potrzeby mieszkaniowe.

Skierowany na początku kwietnia br. przez rząd do Sejmu projekt zmian w prawie budowlanym przewiduje uproszczone zasady budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia także dla budynków o powierzchni przekraczającej 70 m². Wystarczy posiadanie działki budowlanej i wystąpienie do odpowiedniego organu miasta i gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy.

Taki dokument określający warunki zabudowy organ powinien wydać w ciągu 21 dni. Potem wystarczy zgłoszenie budowy oraz zawiadomienie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o rozpoczęciu inwestycji, by można było przystąpić do budowy domu o dowolnej powierzchni, byle do dwóch kondygnacji. Ponadto dom musi być budowany wyłącznie na własne potrzeby.

Jednak w przeciwieństwie do mniejszych budynków – do 70 m², trzeba będzie dodatkowo zatrudnić kierownika budowy oraz prowadzić dziennik budowy.

Wszystkie formalności związane z budową załatwisz online

Na dodatek po wejściu w życie projektowanych przepisów wszystkie formalności będzie można załatwić drogą cyfrową. Poza liczbą zgód i pozwoleń barierą hamującą i utrudniającą budownictwo mieszkaniowe w Polsce jest bowiem niezliczona ilość dokumentacji papierowej gromadzona w organach administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego.

Poza ujednoliceniem systemu teleinformatycznego służącego do obsługi procesu budowlanego w całym kraju ma też powstać baza projektów budowlanych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które przygotowało zmiany w prawie budowlanym planuje, że wejdą one w życie jeszcze w 2023 roku.

Warto zwrócić dodatkowo uwagę na fakt, iż w marcu br. rząd skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Poprzez nowe przepisy rząd chce uprościć, przyspieszyć i ujednolicić procedury dotyczące planowania przestrzennego w gminach. Wprowadzone zostanie nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy. Funkcjonować będzie także nieodpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych rejestr urbanistyczny, który prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym.

Dzięki temu będzie dostępnych więcej działek budowlanych, a te które nie mają takiej funkcji będzie można łatwiej i szybciej przekształcić w tereny nadające się pod budownictwo jednorodzinne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany