Ceny prądu 2024 - jakie rachunki za prąd czekają nas w przyszłym roku? Jak się przygotować?

2023-05-09 7:32
Ceny prądu 2024
Autor: Getty Images Ceny prądu 2024 - będzie taniej czy drożej w przyszłym roku? Jakie są prognozy?

Czy wzrosną ceny prądu w 2024 roku? Jak ochronić domowy budżet po odmrożeniu cen energii? Czy inwestycje w pompę ciepła i fotowoltaikę pomogą obniżyć rachunki? Czy warto być samowystarczalnym energetycznie?

Spis treści

  1. Ceny prądu 2024 - prognozy
  2. Jak oszczędzać prąd?
  3. Pompa ciepła zasilana z fotowoltaiki
  4. Magazyn energii, żeby zwiększyć autokonsumpcję
  5. Warto skorzystać z dofinansowania

Tani prąd przeszedł do przeszłości. Na skutek kryzysu gospodarczego ceny energii elektrycznej w ostatnich latach dramatycznie wzrosły. Żeby złagodzić negatywne konsekwencje kryzysu, państwo zamroziło ceny prądu w 2023 r. na poziomie stawek z 2022.

Zgodnie z przepisami w 2023 r. cena energii elektrycznej do limitów zużycia wynosi 414 zł/MWh netto, a powyżej limitów 689 zł/MWh netto. Czy w 2024 ceny prądu zostaną także zamrożone? Jak długo może trwać interwencjonizm państwa i kto za niego zapłaci?

Ceny prądu 2024 - prognozy

Specjaliści z branży wskazują, że ceny hurtowe prądu rosną i kolejny rok może przynieść gospodarstwom domowym jeszcze wyższe rachunki. Łukasz Czekała, prezes zarządu OE IT, właściciela porównywarki cen prądu i gazu, w wypowiedzi dla serwisu WNP poinformował, że operatorzy systemów dystrybucyjnych oferują gospodarstwom domowym prąd na 2024 r. w cenie na poziomie ok. 1000 zł/MWh. Jest to nieco mniej niż w taryfach zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki na 2023 r. - taryfach, które nie funkcjonują, bo ceny prądu zamrożono.

Biorąc pod uwagę oferty sprzedaży detalicznej na 2024 r. i ceny hurtowe na 2024 r., które ostatnio są na poziomie 800 zł/MWh, należy zakładać, że jeśli nie dojdzie do kolejnej interwencji państwa mrożącej ceny, a ceny hurtowe nie będą dalej mocno spadały, to ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2024 r. wzrosną powyżej obecnych cen maksymalnych - uważa Czekała.

Rafał Gawin, prezes URE, w środę 15 marca, podczas podczas 15. Forum Gospodarczego TIME w Warszawie, uspokajał: - Ceny prądu w 2024 roku powinny spaść w stosunku do tych stawek, które zostały zatwierdzone na ten rok. Zastrzegł jednak, że ceny "w stosunku do 2020 roku zapewne będą wyższe".

Jak oszczędzać prąd?

Żeby zmniejszyć rachunki, musimy się nauczyć rozsądnie gospodarować i korzystać z urządzeń elektrycznych tak, żeby zużywać jak najmniej prądu. Wielu sprzedawców prądu ma kalkulatory, które pozwalają sprawdzić, która taryfa jest dla nas najkorzystniejsza. Można wybrać taką, która umożliwia nam dopasowanie czasu pracy urządzeń elektrycznych do pór, gdy prąd jest najtańszy.

Pompa ciepła zasilana z fotowoltaiki

Jedną z największych pozycji w kosztach utrzymania domu stanowi jego ogrzewanie. Specjaliści uważają, że ogrzewanie elektryczne za pomocą pomp ciepła jest najefektywniejsze energetycznie. Pompy ciepła pozwalają z 1 kW energii elektrycznej uzyskać 4-5 kW ciepła. Nie ma innych urządzeń grzewczych o takich osiągach. Oczywiście pompa ciepła musi być odpowiednio dobrana i zaprogramowana do potrzeb budynku. Ważna jest prawidłowo obliczona moc grzewcza pompy, dopasowana do projektowego obciążenia cieplnego. Nie może być ona ani za duża, ani za mała. Najlepsze efekty ekonomiczne uzyskamy, stosując pompę ciepła z ogrzewaniem niskotemperaturowym w dobrze ocieplonym budynku. Żeby zdecydowanie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, warto zainwestować we własną instalację fotowoltaiczną. Pompa ciepła będzie stanowić efektywny odbiornik wyprodukowanego prądu.

Magazyn energii, żeby zwiększyć autokonsumpcję

Prąd z mikroinstalacji powinien być w jak największym stopniu zużywany na miejscu. Mamy go za darmo, więc najlepiej nie oddawać go do sieci, a później odkupować po wyższej cenie. Własny magazyn energii, nie tylko w postaci baterii, lecz także na przykład dużego zbiornika c.w.u., to urządzenia zwiększające autokonsumpcję prądu z fotowoltaiki.

Warto skorzystać z dofinansowania

Obecnie się szczególnie sprzyjające warunki, żeby zainwestować w poprawę efektywności energetycznej naszego budynku. Działa wiele programów, np. Czyste powietrze, Mój prąd, Moje ciepło, umożliwiających zwrot części poniesionych kosztów zakupu i montażu pompy ciepła, mikroinstalacji fotowoltaicznej, magazynu energii, wentylacji mechanicznej, a także ocieplenia budynku, wymiany stolarki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany