Certyfikacja w branży budowlanej 2022. Dowiedz się więcej o projekcie certyfikacji firm wykonawczych
Certyfikacja w branży budowlanej 2022 ma ograniczyć ilość wymogów administracyjnych, z którymi firmy wykonawcze borykają się, w przypadku postępowań o zamówienia publiczne. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapowiada, że w styczniu 2022 roku ruszą konsultacje zielonej księgi certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. Na czym będzie polegał nowy mechanizm certyfikacji i kiedy wejdzie w życie?
Spis treści
- Po co certyfikaty dla firm wykonawczych?
- Dwa rodzaje certyfikatów dla firm wykonawczych
- Dla kogo projekt certyfikacji?
- Kiedy projekt certyfikacji wejdzie w życie?
- Certyfikaty dla firm – dlaczego warto je mieć?
Po co certyfikaty dla firm wykonawczych?
Chodzi o to, aby firmy, które będą chciały wziąć udział w postępowaniu o zamówienie publiczne, miały mniej formalności administracyjnych do spełnienia. Uzyskanie odpowiedniego certyfikatu umożliwi wykonawcy posługiwanie się nim, w celu pozyskania nowych zamówień publicznych.
Certyfikacja to nic innego, jak jednorazowe zebranie dokumentów, tj. zaświadczenia z Urzędu Skarbowego lub ZUS, informacje z KRK i korzystanie z dokumentu przez cały okres jego ważności. To tzw. standaryzacja postępowań, która ma za zadanie wspierać lokalne zasoby oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Znosi ona konieczność gromadzenia wielu dokumentów i składania ich za każdym razem, w przypadku kolejnych postępowań.
W przypadku wprowadzenia certyfikacji, zamawiający nie będą zobowiązani do żądania złożenia stosownego certyfikatu. Wybór formy certyfikacji, czy też działania na dotychczasowych warunkach, będzie zawsze decyzją wykonawcy. Rozwiązanie w postaci certyfikatu będzie jedynie dodatkową możliwością, a nie na zastąpieniem dotychczasowych zasad, nowymi.
Dwa rodzaje certyfikatów dla firm wykonawczych
Według zapowiedzi, wykonawca będzie mógł uzyskać dwa rodzaje certyfikatów pomocnych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego:
- pierwszy, będzie służył do wykazania braku podstaw wykluczenia wykonawcy z postępowania na dostawy, usługi i roboty budowlane (np. brak zaległości podatkowych, niekaralność),
- drugi, będzie przeznaczony wyłącznie na potrzeby zamówień na roboty budowlane (w przyszłości może nastąpić rozszerzenie zakresu certyfikacji na pewne usługi oraz dostawy), będzie służyć do potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu, np. dysponowanie odpowiednim doświadczeniem, personelem, sprzętem.
Dla kogo projekt certyfikacji?
Projekt zmian w przepisach skierowany jest do wszystkich uczestników rynku zamówień publicznych, czyli zamawiających oraz wykonawców, ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz sektora budowlanego.
Mechanizm certyfikacji funkcjonuje w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, np. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, na Węgrach i w Czechach.
Kiedy projekt certyfikacji wejdzie w życie?
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii planuje, że przygotowanie projektu oraz przeprowadzenie procesu legislacyjnego odbędzie się w 2022 roku, a zakładana data wejścia w życie certyfikacji to 2023 rok.
Certyfikaty dla firm – dlaczego warto je mieć?
Odpowiedni certyfikat zwiększa szanse firmy na zbudowanie pozycji w danym segmencie rynku. Dokument taki świadczy o tym, że firma jest m.in. wiarygodna, odpowiedzialna, sumienna, spełnia wysokie standardy jakości, dlatego warto jej zaufać. Z certyfikatem łatwiej pozyskiwać nowych klientów i współpracować z nimi biznesowo.