Co zrobić żeby nie płacić podatku od nieruchomości? Tak go unikniesz!
Podatek od nieruchomości ciąży na każdym właścicielu domu czy mieszkania. Opłaty wcale nie są niskie i jeszcze rosną z roku na rok. Okazuje się jednak, że podatku od nieruchomości można nie płacić. Jak zostać zwolnionym z opłaty? Jaki warunek trzeba spełnić, żeby nie płacić podatku od nieruchomości?
Spis treści
- Jak nie płacić podatku od nieruchomości?
- Zwolnienie z podatku od nieruchomości
- Jak nie zapłacić podatku od nieruchomości? Jak skorzystać ze zwolnienia?
Jak nie płacić podatku od nieruchomości?
Nie wszyscy wiedzą, że pewne rozwiązania ekologiczne czy inwestycje w OZE są promowane właśnie zwolnieniem z podatku od nieruchomości. Co prawda, tego typu ulgi nie są rozwiązaniem ogólnopolskim, jednak do programu przystępuje coraz więcej miast czy gmin. Warto więc sprawdzić w swojej, czy nie wdrożyła takiej procedury.
Przypomnijmy, że pierwszym miastem, w którym radni zdecydowali się zwolnić z podatku od nieruchomości mieszkańców wykorzystujących w swoich domach proekologiczne rozwiązanie były Katowice. Mieszkańcy Katowic, którzy zainwestowali w zielony dach, ogród wertykalny lub zieloną fasadę budynku, są zwolnieni z opłaty.
Podobne przepisy i zwolnienia z podatku od nieruchomości obowiązują także w Kaliszu. W przypadku tego miasta ulga nie dotyczy jednak budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Zwolnienie z podatku od nieruchomości za jej zazielenienie nie zostanie przyznane, jeśli właściciel zalega z płatnością innych podatków.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości
Na zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości mogą liczyć również mieszkańcy Wrocławia. Jakie warunki trzeba spełnić? Trzeba budynek wyposażyć w instalacje OZE, tj. w fotowoltaikę, kolektory słoneczne, pompę ciepła, gruntowy wymiennik ciepła lub też rekuperator. Jeśli mieszkaniec Wrocławia poczynił inwestycję w któreś z wymienionych urządzeń, może starać się o zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości przez 5 lat.
Ulga dotyczy zarówno właścicieli budynków jedno-, jak i wielorodzinnych oraz ich części. Zwolnienie obowiązuje również spółdzielnie w zakresie powierzchni na cele mieszkaniowe.
Wnioski o zwolnienie z podatku od nieruchomości można składać do czerwca 2024 roku.
Od początku działania programu (2021) udzielono w sumie około 1500 zwolnień na łączną kwotę 29,3 mln zł. Tylko w tym roku do Urzędu Miejskiego wpłynęło ponad 200 wniosków o zwolnienie z podatku od nieruchomości.
Maksymalny okres zwolnienia z podatku wynosi 5 lat, zatem będzie ono mogło obowiązywać do 30 czerwca 2029 roku.
Z danych spółki Tauron Dystrybucja wynika, że we Wrocławiu funkcjonuje już ponad 7 tys. instalacji fotowoltaicznych. To także najpopularniejsze odnawialne źródło energii zgłaszane do zwolnienia z podatku.
Jak nie zapłacić podatku od nieruchomości? Jak skorzystać ze zwolnienia?
Aby uzyskać zwolnienie z opłaty należy dokonać wpisu do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Następnie trzeba wypełnić załączniki do uchwały i dołączyć do nich dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów zakupu lub podłączenia np. instalacji fotowoltaicznej (fakturę z potwierdzeniem przelewu czy umowę o kredyt z potwierdzeniem uruchomienia kredytu na rachunek wykonawcy instalacji).
Osoby fizyczne muszą dodatkowo dołączyć korektę deklaracji lub deklarację (IN-1). Komplet dokumentów można złożyć w Centrum Obsługi Podatnika.
Trzeba wiedzieć, że minimalna kwota poniesionych kosztów na zakup i instalację odnawialnego źródła energii musi wynosić 15 tys. zł brutto.