Czy będzie druga waloryzacja emerytur w 2024? Kto skorzysta?
Druga waloryzacja emerytur, a wraz z nią podwyżka świadczeń planowana jest we wrześniu 2024. Zresztą druga waloryzacja emerytur ma być nie tylko we wrześniu tego roku, ale każdego roku. Musi być jednak spełniony jeden warunek - inflacja w pierwszym półroczu danego roku musi przekroczyć 5%. Czy przekroczy? Czy będzie druga waloryzacja emerytur w 2024?
Spis treści
- Jak ma być obliczana druga waloryzacja emerytur?
- Czy będzie druga waloryzacja emerytur w 2024?
- Kto skorzysta na drugiej waloryzacji emerytur?
Zgodnie z projektem MRPiPS opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, który ma zrealizować zapowiedzi koalicji rządzącej odnośnie drugiej waloryzacji emerytur. Zgodnie z projektem druga waloryzacja emerytur będzie miała miejsce 1 września, jeśli inflacja w pierwszym półroczu wzrośnie powyżej 5 proc. Wówczas przeprowadzona zostanie zarówno waloryzacja roczna, jak i dodatkowa waloryzacja świadczeń.
Jak ma być obliczana druga waloryzacja emerytur?
Druga waloryzacja ma być przeprowadzona na takich samych zasadach jak pierwsza. To oznacza, że świadczenia zostaną podniesione o wskaźnik inflacji i 20% realnego wzrostu płac. Jak to obliczyć?
Jeśli od stycznia do czerwca 2024, inflacja utrzyma się na poziomie przykładowo 6%, a 20% realnego wzrostu płac wyniesie 0,5%, to emerytury wzrosną o 6,5%.
Czy będzie druga waloryzacja emerytur w 2024?
Prognozy NBP wskazują, że nie tylko w tym, ale także w kolejnych trzech latach inflacja może nie przekroczyć wymaganych do drugiej waloryzacji 5%. Inflacja spada z miesiąca na miesiąc. W styczniu wyniosła 3,7%, w lutym 2,8%, w marcu 1,9%.
Inflacja spada, ale ceny rosną i będą rosły, zwłaszcza w drugim półroczu - w tej chwili rosną ceny paliw, ceny żywności z powodu podwyższonego VATu, od lipca wzrosną ceny energii.
Zdaniem wiceministra rodziny Sebastiana Gajewskiego na obecne prognozy ekonomiczne dotyczące inflacji należy patrzeć ostrożnie. - Pamiętajmy, że sytuacja jest dynamiczna. Część prognoz mówi, że inflacja za pierwsze półrocze będzie przekraczać 5 proc., część wskazuje, że nie. Trzeba też zauważyć, że przy waloryzacji z reguły bierzemy pod uwagę nie inflację ogólną, tylko inflację emerycką, która jest zazwyczaj wyższa od inflacji ogólnej - wskazał Gajewski pod koniec marca dla PAP.
Na ostateczne wskaźniki i decyzję rządu trzeba więc jeszcze poczekać.
Kto skorzysta na drugiej waloryzacji emerytur?
Jeśli dojdzie do drugiej, wrześniowej waloryzacji w 2024, obejmie ona wszystkich emerytów, którzy nabyli prawo do świadczeń przed 1 września. Druga waloryzacja obejmie również emerytury pomostowe, świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli, a także tzw. sołtysowe, czyli dodatek do emerytury.
Dr Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania krakowskiej AGH wskazał w Gazecie wyborczej, że dzięki drugiej waloryzacji emeryci szybciej skorzystają na wzroście inflacji. Gdy w danym roku inflacja będzie wysoka, emerycie nie będą musieli czekać cały rok, aż tę inflację "skonsumują" w postaci podwyższenia świadczeń.