Czy fotowoltaika na balkonie się opłaca? Ile wydamy latem, a ile zimą?
Bloki mieszkalne dysponują wieloma powierzchniami, które można wykorzystać do pozyskania energii. Jedną z nich są osłony balkonów. Na najmniejszych można zamontować 1-2 panele, a na większych może być ich więcej. W dodatku taka instalacja jest legalna. Czy montaż paneli balkonowych się opłaca?
Spis treści
- Fotowoltaika na balkonie - jakie trzeba spełnić warunki?
- Fotowoltaika na balkonie - co trzeba sprawdzić?
- Fotowoltaika na balkonie - czy to opłacalne?
- Fotowoltaika na balkonie - jakie rodzaje?
W Europie Zachodniej i Skandynawii zestawy produkujące prąd na balkonach stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. W blokach mieszkalnych popularne są nie tylko instalacje balkonowe, ale też elewacyjne montowane przez zarządców i właścicieli budynków.
Fotowoltaika na balkonie - jakie trzeba spełnić warunki?
Z punktu widzenia prawa montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie jest całkowicie legalny. Wymaga to jednak formalności, bez załatwienia których narazić się można na konsekwencje karne.
Po pierwsze trzeba spełnić przepisy wspólnoty, spółdzielni lub innego podmiotu, do którego należy blok, w którym planuje się montaż. Prawdopodobnie nie znajdzie się tam odniesienia do fotowoltaiki balkonowej, ale na pewno będzie taki, który będzie mówił, że montaż jakichkolwiek instalacji czy urządzeń na zewnątrz czy też ingerujących w konstrukcję instalację i wygląd budynku wymaga pozwolenia.
Najlepiej jest wystosować pismo z zapytaniem czy w ogóle jest to możliwe, a jeśli to na jakich warunkach. Można także z takim pytaniem zgłosić się osobiście.
Jakie zmiany w fotowoltaice w 2024 roku?
W przypadku uzyskania potwierdzenia takich możliwości trzeba wystąpić o pozwolenie na montaż. Niezbędne będzie dołączenie projektu montażu i instalacji systemu. Musi ona być zgodna z przepisami i wymogami bezpieczeństwa. Być może trzeba będzie uzyskać także zgodę mieszkańców na tego typu instalację.
Fotowoltaika na balkonie - co trzeba sprawdzić?
Balkon, na którym planowany jest montaż paneli fotowoltaicznych musi być odpowiednio długo wystawiony na działanie promieni słonecznych. Aby produkcja prądu była najbardziej efektywna balkon musi wychodzić na południe lub południowy-zachód. W przypadku innych kierunków montaż nie będzie opłacalny. Kierunek to nie wszystko. Ważne jest, aby promieni słonecznych nie znajdowały się w cieniu sąsiednich domów lub drzew. Ważne jest też ustawienie paneli pod odpowiednim kątem; zawieszenie ich pionowo pozbawi je pewnej części efektywności.
Montaż fotowoltaiki wymaga też zapewnienia bezpieczeństwa domowej sieci elektrycznej. Stare instalacje mogą ulegać przegrzaniu, a w konsekwencji wywołać pożar. Dlatego dobrze jest przy wyborze i instalacji skorzystać z rad i doświadczenia profesjonalistów z odpowiednimi uprawnieniami.
Fotowoltaika na balkonie - czy to opłacalne?
Niestety, nie będzie można skorzystać z rządowych programów dotacji. Warto się jednak nad tym zastanowić tym bardziej, że koszt zakupu i montażu na balkonie paneli fotowoltaicznych powinien zamknąć się w kwocie 5 – 6 tys złotych.
Typowa mała instalacja balkonowa składa się z paneli o mocy ok. 400 W. Jeśli miejsce pozwoli na dwa tego typu urządzenia to można z nich uzyskać w ciągu roku do 800 kWh energii. Według szacunków Taurona taka inwestycja może zwrócić się w ciągu 5 lat.
Przykład w niemieckim serwisie Giga.de to potwierdza. Peter Hryciuk, jeden z dziennikarzy serwisu opisuje zainstalowany przez siebie na balkonie system solarny o mocy 800 W i eksploatowany przez 35 miesięcy. Podaje szczegółowe dane wyprodukowanej energii w poszczególnych miesiącach. Oczywiście najbardziej obfite są miesiące letnie, w których miesięcznie panele były w stanie wyprodukować 60 – 75 kWh. Zimą już nie było tak dobrze i bywały miesiące, gdzie produkcja wyniosła zaledwie 5 – 10 kWh energii. W sumie przez 35 miesięcy panele wyprodukowały 1287 kWh energii. Według obliczeń niemieckiego dziennikarza przy takiej produkcji i zużyciu energii w domu zakupiony zestaw zwróci się w ciągu sześciu lat, a panele fotowoltaiczne mają trwałość ok. 25 lat, więc jest to jak najbardziej opłacalna inwestycja.
W przypadku instalacji on-grid w miesiącach letnich można zaspokoić potrzeby energetyczne mieszkania, ale na duży zysk ze sprzedaży nie ma co liczyć. Zimą przez większość czasu mieszkanie będzie musiało być zasilane z sieci energetycznej. Może się zdarzyć, że przez 6-7 miesięcy w roku zaspokoi się w większości potrzeby energetyczne mieszkania. Pamiętać jednak należy, że płaci się nie tylko za zużycie, gdyż na rachunkach są jeszcze inne opłaty.
źródło: Tauron, Giga.de
Przebudowa tego domu kostki powala na kolana!
Autor: Szymon Starnawski
Fotowoltaika na balkonie - jakie rodzaje?
Podobnie jak w dużych instalacjach fotowoltaicznych panele balkonowe mogą być zainstalowane w systemie on-grid, czyli połączenia z publiczną siecią energetyczną lub off-grid, zasilająca tylko instalację w domu. Możliwości małej balkonowej elektrowni są niewielkie stąd raczej nie ma co liczyć na dużą sprzedaż do sieci, ale w czasie, kiedy światło słoneczne nie jest tak intensywne, np. w sezonie zimowym sieć domowa może być zasilana z sieci energetycznej.
System off-grid nazywany jest też wyspowym, gdyż nie jest połączony z siecią. Do magazynowania nadwyżek energii służą akumulatory, na które także trzeba znaleźć miejsce. Do tego typu instalacji należą gotowe zestawy typu plug & play, których ułatwieniem montażu jest możliwość podłączenia do domowej sieci za pomocą wtyczki do najbliższego gniazdka.
Instalacje typu on-grid trzeba zgłosić do Operatora Systemu Dystrybucyjnego sieci energetycznej, który zainstaluje licznik dwukierunkowy.