Czy można palić gałęzie na własnej posesji? Jak pozbyć się gałęzi z działki, aby nie dostać mandatu?
Jak pozbyć się gałęzi z własnej działki? Palenie gałęzi, suchych liści czy skoszonej trawy to dość powszechny sposób na to, żeby ich się pozbyć. Palenie bioodpadów jest obecnie jest zabronione - za taki czyn grozi wysoki mandat. Są jednak sposoby, żeby pozbyć się gałęzi czy innych bioodpadów legalnie.
Spis treści
Czy można palić gałęzie i liście na swojej działce?
Palenie ognisk, do których wrzucane były resztki roślin, to z jednej strony prosty sposób na pozbycie się bio-śmieci, a z drugiej utrapienie dla sąsiadów. Dym powstający podczas spalania dla części ludzi jest po prostu trudny do zaakceptowania. W przypadku ogrodów działkowych, gdy wiele osób decydowało się jednocześnie na palenie ognisk, doprowadzało to do zadymiania całej okolicy. Dlatego w ogrodach działkowych obecnie regulamin zabrania całkowicie palenia ognisk i jednocześnie spalania gałęzi, drewna czy liści.
- Czy można palić ognisko na działce i we własnym ogródku? Przeczytaj, zanim rozpalisz
- Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia 2023?
Przede wszystkim jednak obowiązuje ustawa o segregacji odpadów, która dotyczy każdego właściciela nieruchomości. Jest on zobowiązany do tego, by segregować odpady, także pochodzenia roślinnego, nie wolno więc ich palić.
Dodatkowo, pozbywanie się bio-śmieci w ognisku w ogrodzie może być ukarane grzywną, nawet do 500 zł. Ta kara wynika z zastosowania przez służby przepisów kodeksu wykroczeń, artykuł 145 „zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsc dostępnych dla publiczności”.
Jeśli dym z ogniska stanie się intensywny, nieprzyjemny, mogą być wezwane odpowiednie służby do interwencji.
Jak można się pozbyć gałęzi z działki?
Gałęzie drzew, liście, ale także skoszona trawa, kwiaty, trociny czy kora drzew to odpady tzw. zielone, które odbiorą firmy odpowiedzialne za wywóz śmieci. Odpady pochodzenia roślinnego należy zapakować do odpowiedniego worka bio i dopytać firmę wywożącą odpady, kiedy te gałęzie czy liście odbierze. Zwykle bowiem wywóz różnych rodzajów śmieci odbywa się w każdej gminie według ustalonego harmonogramu.
Wyrzucone powinny być szczególnie te resztki roślin, które zostały zaatakowane przez choroby, na przykład podcięte gałęzie krzewów zaatakowane grzybem. Jeśli jednak liście czy gałęzie pochodzą od zdrowych roślin, to wówczas można się ich „pozbyć” tworząc kompostownik. Dzięki temu nie tylko zutylizujemy bioodpady w ekologiczny sposób, we własnym zakresie, ale też stworzymy materiał do nawożenia ziemi.
Innym sposobem na pozbycie się odpadów roślinnych, jest oddanie ich do gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Należy wówczas spakować gałęzie i liście do worków i zawieźć je do miejsca odbioru odpadów PSZOK. To sposób pozbycia się odpadów o dużych gabarytach, jak na przykład wyciętego konaru drzewa.
Zobacz niesamowitą przemianę starej mleczarni w dom
Autor: archiwum muratordom
Ten dom ma zaskakującą historię. Kilka lat temu był opuszczoną, niszczejącą ruiną. Wcześniej mieściła się w nim zlewnia mleka