Czy można wypłacić pieniądze z subkonta za życia? Kiedy można wypłacić pieniądze z subkonta?
Przyszli emeryci przez wiele lat pracy odkładają składki na swoje podstawowe konto w ZUS. Ale większość ubezpieczonych gromadzi także środki na subkoncie. Jest to oddzielne konto, z którego pieniądze można dziedziczyć i wypłacać. Wyjaśniamy, kiedy można wypłacić pieniądze z subkonta i czy można to zrobić za życia ubezpieczonego.
Spis treści
- Co to jest subkonto?
- Ile pieniędzy trafia na subkonto?
- Czy można wypłacić pieniądze z subkonta za życia?
- Czy wypłacimy pieniądze z subkonta po rozwodzie?
- Czy pieniądze z subkonta można odziedziczyć?
Co to jest subkonto?
Subkonto to oddzielny rachunek w ZUS, który stanowi tzw. drugi filar emerytalny. Dodatkowe konta są prowadzone przez ZUS od 1 maja 2011 r. Oprócz więc podstawowego konta, na które wpływają składki emerytalne, część osób ma także założone subkonto, na którym również gromadzone są pieniądze na rzecz przyszłej emerytury. Jednak subkonto różni się od pierwszego filara przede wszystkim tym, że środki na nim zgromadzone można dziedziczyć, dzielić i wypłacać. Subkonto w ZUS mają założone:
- wszystkie osoby ubezpieczone, które urodziły się od 1 stycznia 1969 r.,
- osoby ubezpieczone, urodzone od 1 stycznia 1949 r. do 1 stycznia 1069 r. pod warunkiem, że są członkami Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE).
Osoby ubezpieczone, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 r. nie mają subkonta.
Ile pieniędzy trafia na subkonto?
Na drugi filar w ZUS trafia część składki emerytalnej. W przypadku, gdy ubezpieczony nie przystąpił do OFE i nie odprowadza tam składek, na subkonto przelewane jest 7,3 proc. podstawy wymiaru składki emerytalnej. Taka sama część kierowana jest na subkonto, jeśli osoba była członkiem OFE, ale zdecydowała się zrezygnować z tego ubezpieczenia na rzecz drugiego filaru w ZUS. Jeśli jednak przyszły emeryt nadal opłaca składkę w OFE, to do ZUS na subkonto przelewane jest 4,38 proc. podstawy wymiaru składki emerytalnej, a do OFE trafia 2,92 proc. składki emerytalnej.
Czy można wypłacić pieniądze z subkonta za życia?
Fundusze zebrane na subkoncie przeznaczone są na emeryturę i będą stanowić w przyszłości część świadczenia emerytalnego. Dlatego z założenia ubezpieczony nie może tych pieniędzy za życia sam wypłacić i np. przelać na inne konto. Choć ZUS przewidział kilka sytuacji, w których możliwa jest wypłata lub dzielenie środków na subkoncie. Jest to możliwe w przypadku:
- rozwodu
- unieważnienia małżeństwa
- ustania wspólnoty majątkowej w trakcie trwania małżeństwa
- śmierci osoby ubezpieczonej, która miała subkonto w ZUS.
Czy wypłacimy pieniądze z subkonta po rozwodzie?
Środki zgromadzone na drugim filarze traktowane są jak majątek wspólny współmałżonków. Dlatego w sytuacji rozwodu, pieniądze na subkoncie są dzielone, tak jak reszta majątku. Sposób podziału ustalany jest notarialnie lub sądownie. ZUS potem dokonuje wypłaty transferowej odpowiedniej części pieniędzy na rzecz byłego współmałżonka. W ten sam sposób transferowane są środki z subkonta jednego z małżonków na drugie w momencie ustania wspólnoty majątkowej lub unieważnienia małżeństwa. Jeśli współmałżonek nie ma subkonta, to ZUS je wówczas zakłada. Urząd jednak nie wypłaca gotówki, jeśli dochodzi do podziału majątku w wyniku rozwodu, unieważnienia małżeństwa i ustania wspólnoty majątkowej.
Czy pieniądze z subkonta można odziedziczyć?
Środki gromadzone na subkoncie wchodzą także w część masy spadkowej. Dlatego po śmierci ubezpieczonego, który miał subkonto, pieniądze na nim zgromadzone podlegają dziedziczeniu. Jeśli osoba zmarła była w związku małżeńskim, to w pierwszej kolejności ZUS dokonuje transferu połowy funduszy z konta zmarłego na rzecz współmałżonka. Urząd zastrzega, że w tej sytuacji nie wypłaca gotówki wdowie czy wdowcowi. Druga połowa funduszy przekazywana jest osobom wskazanym przez zmarłego lub po prostu stanowi część spadku.
Jeśli zmarły nie miał małżonka, lub też nie wskazał osoby, której ZUS ma przelać pieniądze z subkonta, to cała kwota wchodzi w skład spadku. Osoby uprawnione do dziedziczenia powinny w ZUS złożyć odpowiedni wniosek (USS) o wypłatę lub transfer środków z subkonta zmarłego. To właściwie jedyna sytuacja, w której ZUS może wypłacić gotówkę z subkonta.
Listen on Spreaker.