Dodatek do gazu ziemnego 2023 - złóż wniosek w ciągu 30 dni! Dla kogo jakie dofinansowanie do ogrzewania gazem?
Dodatek do gazu ziemnego w 2023 przewiduje ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych. Dla kogo jaki dodatek do gazu ziemnego? Wniosek trzeba złożyć w ciągu 30 dni od dnia otrzymania faktury. Jak i gdzie złożyć wniosek o dodatek do gazu?
Spis treści
W 2023 obowiązuje ustawa, której konsekwencją jest zamrożenie cen gazu w 2023 na poziomie 2022. Zgodnie z przepisami, od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 sprzedawcy gazu będą mieli obowiązek w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi stosować cenę maksymalną za gaz w wysokości 200,17 zł/MWh.
"Dodatkowo, w celu zapewnienia możliwie największej efektywności rozwiązań mitygujących ryzyko wzrostu cen paliw gazowych, wprowadzono rozwiązanie, w którym ww. grupy odbiorców będę uiszczać opłatę za usługi dystrybucyjne na poziomie wynikającym z taryfy zatwierdzonej przez Prezesa URE dla operatora systemu dystrybucyjnego na 2022 r." - wskazano.
Jaki dodatek do gazu ziemnego w 2023?
Chodzi o ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Ochrona dotyczy gospodarstw domowych, ale także odbiorców wrażliwych, jak szkoły, przedszkola, placówki medyczne, wspólnoty mieszkaniowe itp. Jak ma wyglądać wsparcie dla tych, którzy ogrzewają swoje domy i mieszkania gazem?
Ceny gazu w 2023 będą zamrożone dla wszystkich do poziomu cen z 2022 roku, czyli 200,17 zł/MWh. Jednocześnie VAT na gaz od stycznia powróci do poprzedniej stawki. Aktualnie, w ramach tarczy antyinflacyjnej VAT na gaz wynosi 0%. Od stycznia 2023 ceny gazu pójdą zatem w górę o wartość VAT, czyli 23%, ale nie dla wszystkich.
Ustawa przewiduje dla najuboższych dodatek gazowy równowartości podatku VAT.
Dla kogo dodatek do gazu w 2023?
Wsparcie przewidziane jest dla osób o najniższych dochodach. Progi dochodowe będą analogiczne jak w przypadku dodatku osłonowego, czyli:
- 2 100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego,
- 1 500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego.
Wniosek o dodatek do gazu
Żeby dostać dodatek do gazu, trzeba będzie złożyć wniosek o refundację podatku VAT. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania) wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi miasta, w ciągu 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych.
Wzór wniosku udostępniony będzie przez ministra właściwego do spraw energii udostępni w Biuletynie Informacji publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu.
Do wniosku o zwrot podatku VAT za gaz trzeba będzie załączyć:
- umowę zawartą przez odbiorcę paliw gazowych z przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi lub jej kopię,
- fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do tego odbiorcy przez to przedsiębiorstwo energetyczne,
- dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę.
Przyznanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta refundacji podatku VAT nie wymaga wydania decyzji. Jedynie odmowa przyznania zwrotu podatku VAT, uchylenie lub zmiana wysokości refundacji podatku VAT oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranej refundacji podatku VAT wymagają wydania decyzji urzędu.