Dodatek finansowy od ZUS dla Polaków. Komu przysługuje ryczałt energetyczny 2023? Trzeba złożyć wniosek!
Ryczałt energetyczny to świadczenie, które może zwiększyć emeryturę lub rentę wypłacaną przez ZUS lub KRUS. By jednak emeryturę lub rentę podwyższyć z tego tytułu, trzeba z własnej inicjatywy złożyć stosowny wniosek. Sprawdź jak to zrobić i o ile podwyższysz swoją emeryturę lub rentę – miesięcznie lub w skali roku.
Spis treści
- Ryczałt energetyczny 2023 - co to?
- Komu przysługuje ryczałt energetyczny?
- Jakie dokumenty trzeba złożyć, by otrzymywać ryczałt energetyczny
- Ryczałt energetyczny: ile wynosi?
Ryczałt energetyczny 2023 - co to?
Ryczałt energetyczny to świadczenie przyznawane na podstawie art. 20 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.
Przepis ten stanowi, że kombatantom i innym osobom uprawnionym – emerytom, rencistom i inwalidom - przysługuje ryczałt energetyczny w wysokości 50 proc. taryfowych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej na cele domowe, obliczony na podstawie norm ilościowych ustalonych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Kwota ryczałtu energetycznego oraz termin, od którego obowiązuje nowa wysokość ryczałtu, określane są więc każdorazowo przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Komu przysługuje ryczałt energetyczny?
Ryczałt energetyczny przysługuje zarówno samym kombatantom, jak również wdowom lub wdowcom – emerytom i rencistom – pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych.
Ryczałt energetyczny przysługuje ponadto osobom wymienionym w ustawie z dnia 2 września 1994 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywaniu rud uranu i batalionach budowlanych, a także wdowom po żołnierzach-górnikach, pobierającym emeryturę lub rentę.
W razie zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia emerytalnego lub rentowego przysługuje jeden ryczałt energetyczny.
Jakie dokumenty trzeba złożyć, by otrzymywać ryczałt energetyczny
Głównym dokumentem jest wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego (ZUS-ERK) – dostępny w placówkach ZUS lub na stronie www.zus.pl.
Pobierz: Wniosek o ryczałt energetyczny
Dodatkowo trzeba złożyć decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych:
- stwierdzającą okresy działalności kombatanckiej lub represji w przypadku kombatantów i osób represjonowanych,
- potwierdzającą uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie w przypadku wdów lub wdowców.
W innym przypadku:
- zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej – w przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnionych,
- zaświadczenie właściwego organu wojskowego – w przypadku wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych.
Podobnie wygląda wnioskowanie o ryczałt energetyczny w przypadku osób pobierających analogiczne świadczenia z KRUS.
Wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego można złożyć w każdym czasie.
Ryczałt energetyczny: ile wynosi?
Wysokość ryczałtu energetycznego ogłasza w formie komunikatu Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Robi to w terminie do 7 dnia roboczego lutego każdego roku. Komunikat ogłaszany jest w dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Nowa kwota ryczałtu energetycznego obowiązuje od 1 marca danego roku.
Oznacza to, że wysokość ryczałtu podlega waloryzacji wraz w roku, a nowa jego wysokość obowiązuje od 1 marca. Jednak nie waloryzuje ryczałt energetyczny ZUS, ale inny organ administracji rządowej.
Aktualnie od 1 marca 2023, zgodnie z treścią komunikatu z 30 stycznia 2023 r., opublikowanego w Monitorze Polskim z 6 lutego w poz. 154:
„Na podstawie art. 20 ust. 3d ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2039) ogłasza się, że od dnia 1 marca 2023 r. kwota ryczałtu energetycznego wynosi 255,17 zł”.
Zobacz: Komunikat w Monitorze Polskim
W skali roku jest to więc kwota 3 062,04 zł, która – powtórzmy – ma na celu pokrycie części opłat (w zamyśle ustawodawcy – połowę) za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej na cele domowe.
Autor: Szymon Starnawski
Bliska Wola Tower składa się z trzech wysokich na niemal sto metrów wieżowców wypełniających w całości niewielką działkę. Zw względu na skojarzenia z Azją, mieszkańcy stolicy nazwali tę patodeweloperkę warszawskim Hongkongiem